Kończy się budowa Południowej Obwodnicy Warszawy

Region

Prace budowlane zbliżają się ku końcowi. Zgodnie z zapowiedziami inwestycja ma zakończyć się jeszcze latem.

Południowa Obwodnica Warszawy to rozwiązanie umożliwiające kierowcom jadącym autostradą A2 ominięcie stolicy.

Na ursynowskim odcinku robotnicy prowadzą prace wykończeniowe. – W nawie południowej tunelu pod Ursynowem znajduje się już nawierzchnia betonowa. W nawie północnej do ułożenia pozostało jeszcze około 1800 m nawierzchni na połowie szerokości jezdni –informuje warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W najbliższym czasie robotnicy wykonają zbrojenia i szalunki obramowań przejść awaryjnych oraz uszczelnienie ścian szczelinowych i oczepów. – Pod sufitem zamontowano już wszystkie oprawy oświetleniowe i wentylatory strumieniowe. Prowadzony będzie montaż opraw kierunkowych oświetlenia awaryjnego na ścianach wewnętrznych oraz układane koryta pod instalację monitoringu i systemu alarmowego – relacjonuje GDDKiA.

Tunel na odcinku ursynowskim będzie spełniał warunki dyrektywy tunelowej Unii Europejskiej, która zawiera opis minimalnych wymagań bezpieczeństwa dla tuneli w transeuropejskiej sieci drogowej. – Tunel pod Ursynowem wyposażony będzie w system zasilania podstawowego i awaryjnego, oświetlenie podstawowe, awaryjne i ewakuacyjne. W układzie wentylacji zamontowany zostanie system pomiaru stężenia tlenku węgla i tlenku azotu. Automatycznie kontrolowana będzie widoczność w tunelu, a czujniki będą mogły wykryć i zasygnalizować pożar. Obiekt pod Ursynowem wyposażony będzie w system punktów alarmowych, komunikacji radiowej służb ratowniczych i porządkowych. W tunelu znajdują się również hydranty przeciwpożarowe, odwodnienie, kanalizacja deszczowa, przeciwpożarowa i drenażowa– informują drogowcy. – Wzdłuż ścian tunelu są chodniki, które w razie potrzeby będą ciągami ewakuacyjnymi. Co 250 m ulokowano też przejścia pomiędzy nawami tunelu, a informację o odległości do tych przejść znajdziemy na tablicach oświetlenia awaryjnego – dodają.

W budynku nad zachodnim portalem tunelu funkcjonować będzie Centrum Zarządzania Tunelem (CZT). To miejsce, do którego trafią informacje z czujników i kamer zainstalowanych w obydwu nawach. – Pracownicy naszego Centrum wspomagani przez system sterowania, zarządzania bezpieczeństwem i ruchem, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, będą kontrolować sytuację w tunelu i bezpieczeństwo jego użytkowników. W tym samym budynku docelowo będzie działać Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem, do którego spłyną informacje z regionalnych centrów – wyjaśnia GDDKiA.

Po wschodniej stronie węzła Warszawa Ursynów robotnicy budują ekrany akustyczne. Na obiektach mostowych znajdują się już siatki zabezpieczające.

W rejonie ul. Lanciego i Branickiego wykonawca prowadzi roboty brukarskie. Trwają prace związane z profilowaniem terenów płaskich oraz nasadzenia drzew i krzewów.

Poziom zaawansowania robót na ursynowskim odcinku S2 POW wynosi prawie 90 proc.

Jest szansa na ukończenie budowy obwodnicy jeszcze w czerwcu. – Ostateczna data zakończenia kontraktu zostanie wskazana po rozpatrzeniu złożonych przez wykonawcę roszczeń – wskazuje GDDKiA.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Kończy się budowa Południowej Obwodnicy Warszawy”

  1. KomsomolskajaPrawda pisze:

    dzieje się ! Aż boję sie pomyśleć, co by było gdyby w czasach koronakryzysu „rządzili” nami komuniści z PO-KO-TRZASK.-2050 ! Wyszedłby Tusk i powiedział – NO PRZECIEŻ JEST KRYZYS, NA NIC NIE MA PIENIĘDZY !

    • Grabarz pisze:

      Brwinowianin powiedz uczciwie, za czyich rządów zrealizowano odcinek od węzła Konotopa do węzła Puławska i rozstrzygnięto przetarg na budowę odcinka od węzła Puławska do Szosy Lubelskiej? Ile z wydanych pieniędzy stanowią środki z funduszy znienawidzonej Unii Europejskiej, a ile to wkład własny? Nie pisali w Gazecie najPolskiej, nie pokazali w TVPiS i nie ogłosili w radio Maryja?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły