Kolejny krok do stworzenia Mediateki

Grodzisk Maz.

Włodarze grodziskiego magistratu stawiają drugi krok w kierunku stworzenia nowego kulturalnego centrum miasta, czyli Mediateki. Ogłoszono przetarg na wykonanie weryfikacji i oceny wielobranżowego projektu budowlanego.

W sierpniu tego roku rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną nowego centrum kulturalnego, które ma pojawić się w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Bartniaka. Wygrała firma z Pabianic, która w nagrodę otrzymała 15 tys. zł. – Do największych zalet zwycięskiego projektu sąd konkursowy zaliczył m.in. wykorzystanie istniejącego układu komunikacyjnego, sposób zagospodarowania działek oraz rozwiązania w sali zajęć ruchowych z zapleczem – informował wówczas Jacek Grabowski, rzecznik prasowy grodziskiego urzędu miasta.

Po stworzeniu koncepcji czas na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Jednak jak twierdzą urzędnicy, wcześniej trzeba wszystko dokładnie zweryfikować ponieważ inwestycja jest niemała. W tym celu ogłoszono kolejne postępowanie przetargowe. Zgodnie z zapisami budynek ma opierać się na odnawialnych źródłach energii, co oznacza, że będzie to nowoczesny i energooszczędny obiekt.

Wykonawca zweryfikuje dokumentację projektową m.in. pod kątem zgodności z wymaganiami programu LEMUR oraz spełnieniem standardów obiektu energooszczędnego w klasie energetycznej B czy zgodności dokumentacji z obowiązującymi przepisami.

Przypomnijmy jaki jest cel inwestycji. Chodzi o to, aby zaspokoić lokalne potrzeby w zakresie edukacji, rozwoju oraz kultury. Zatem w budynku zostaną wykonane dwie strefy funkcjonalne. Pierwszą będzie parter zapewniający integrację społeczną mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych, zaś druga to piętro oferujące usługi biblioteczne. Pod uwagę wzięto także potrzeby osób niepełnosprawnych.

Parter posłuży do organizowania wystaw, turniejów, różnych zajęć, warsztatów czy spotkań mieszkańców o podobnych zainteresowaniach, którzy będą mogli wymienić się życiowymi doświadczeniami i zintegrować. Biblioteka na piętrze będzie tak samo nowoczesna jak cały obiekt. Wyróżni się innowacyjnością w kierunku młodszych osób oferując im zbiory multimedialne nie tylko do nauki, ale i słuchania muzyki, oglądania filmów, czytania e-booków. W planach są także konsole do gier i stanowiska komputerowe dla czytelników, a także wiele innych rzeczy.

Wykonanie weryfikacji i oceny wielobranżowego projektu budowlanego to kolejny krok w stronę budowy Mediateki. Jednak aby zrealizować zadanie trzeba znaleźć przede wszystkim środki finansowe. Mają one pochodzić z dotacji unijnych, o które stara się miasto. Przewidywany termin rozpoczęcia inwestycji to lata 2016 – 2017.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.