Kładka nad torami przy ul. Majowej do przebudowy

Pruszków

Trwają przygotowania do przebudowy kładki dla pieszych nad torami PKP, która łączy ul. Majową z ul. 3 Maja w Pruszkowie. Ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej.

W 2015 r. kładka położona najbliżej pruszkowskiego dworca została rozebrana, ponieważ do użytkowania oddano przejście podziemne. Tak zdecydowała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Wówczas mieszkańcy zastanawiali się czemu pozbawiono ich jednej z możliwości przedostania się na drugą stronę miasta, dodatkowo pojawiły się obawy o kładkę zlokalizowaną na wysokości ul. Majowej. Ale już wtedy władze miasta zapowiedziały jej przebudowę. Teraz plany zaczęły się urzeczywistniać.

 

Ogłoszono przetarg na wykonanie projektu przebudowy kładki. Oczywiście to dopiero pierwszy krok i zanim rozpoczną się właściwe prace mieszkańcy będą musieli jeszcze poczekać. Zwróciliśmy się do pruszkowskiego urzędu z pytaniem czy inwestycja zostanie podzielona na miasto i PKP PLK. – Kolejarze nie chcą mieć z tym nic wspólnego, wobec tego wszystko musimy wziąć na siebie. Ponadto kolejarze nawet chcieli rozebrać tę kładkę. Jeżeli nie zrobiliśmy tego zadania to postawiono nas przed takim rozwiązaniem, że PKP kompletnie wszystko rozbierze przy okazji remontu trasy 447, a na to nie mogliśmy się zgodzić. Jesteśmy w trakcie przejmowania tej kładki tzn. była własnością PKP, a teraz będzie własnością miasta – mówi wiceprezydent Pruszkowa Andrzej Kurzela.

 

Spytaliśmy też o sposób przeprowadzenia prac. – Prawdopodobnie kładka powstanie od nowa, ponieważ musi być na innej wysokości niż dotychczas. Skrajnia kolejowa nieco się zmieniła, w związku z tym najpewniej wszystko będzie trzeba rozbierać jeśli nie uda się całości podnieść w jakiś sposób. A w ocenie specjalistów główne belki nośne są w całkiem dobrym stanie, ale niestety trzeba podnieść ją do góry. Ale definitywnie dowiemy się wszystkiego w trakcie tworzenia projektu – zaznacza Kurzela.

 

Obecnie kładka posiada trzy zejścia i żadne z nich nie jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. To się zmieni. Projektant będzie musiał uwzględnić wariant obsługi osób niepełnosprawnych jako dodatkowy moduł, co oznacza uzupełnienie istniejącej konstrukcji kładki o windy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.