Kiedy zmiana czasu na zimowy?

Region

Przed nami zmiana czasu 2021. Już za kilka dni przestawiamy zegarki - będziemy musieli cofnąć je o godzinę, a więc pośpimy dłużej. W nocy z 30 na 31 października z czasu letniego przechodzimy na czas zimowy.

Czas zmieniamy dwa razy w roku: w marcu, gdy przechodzimy na czas letni oraz w październiku, kiedy zaczyna obowiązywać czas zimowy. Większość z nas woli tę drugą zmianę. W nocy z 30 na 31 października wskazówki zegarków cofamy z godz. 3.00 na 2.00. To oznacza, że tej nocy „dostajemy” dodatkową godzinę snu.

Zmianie czasu każdego roku sprzeciwia się coraz więcej osób. Zegarki przestawia się by efektywniej wykorzystywać światło dzienne i oszczędzać energię. Kłopot jednak w tym, że większość z nas pracuje w biurach i halach produkcyjnych, gdzie bez względu na porę roku wykorzystywane jest sztuczne oświetlenie. Analitycy podkreślają, że argument dotyczący wykorzystania światła dziennego już dawno stracił swoją moc.

Przejście z czasu letniego na zimowy odczują również pracownicy nocnych zmian, który będą musieli pracować godzinę dłużej. Warto tu jednak dodać, że ta dodatkowa godzina powinna być liczona jako nadliczbowa. Natomiast te osoby, które tej nocy będą przemieszczały się pociągami muszą przygotować się na dłuższą podróż. Pociągi będące na trasie zatrzymają się na najbliższych stacjach na godzinę, co pozwoli im dotrzeć do celu zgodnie z rozkładem. Nie jest to komfortowe ani dla kolejarzy, ani dla podróżnych.

Zmiana czasu nie wpływa również pozytywnie na nasz organizm. O ile przejście z czasu letniego na zimowy zmniejsza o 10 proc. ryzyko zawału serca, to przy marcowej zmianie czasu to ryzyko rośnie o wspomniane 10 proc. Co więcej, wiele osób potrzebuje kilku dni do przystosowania się do zmiany czasu. Jak podkreślają lekarze przestawianie zegarków zakłóca nasz zegar biologiczny.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Kiedy zmiana czasu na zimowy?”

  1. mieszkaniec pisze:

    Znów nie zdążyli uchwalić przepisów aby nie zmieniać czasu… Tacy zapracowani w pieniactwie…

    • Dr.Huckenbush pisze:

      Właśnie cały czas czekam, kiedy ten idiotyzm się właśnie skończy. Ale w tej kadencji sejmu raczej tego nie doczekam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły