Kiedy udrożnią wyjazd z Pruszkowa?

Pruszków

Remont wąskiego gardła w Al. Jerozolimskich w Pruszkowie spędza sen z powiek wielu kierowcom. Jak w kalejdoskopie zmieniają się również deklaracje dotyczące terminu zakończenia prac.

Niespełna kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 719 (Al. Jerozolimskie) przez lata czekał na remont i poszerzenie. To drogowe wąskie gardło sprawiało, że wjazd i wyjazd z centrum Pruszkowa kierowcom kojarzył się głównie ze staniem w korkach. 

W listopadzie ubiegłego roku wystartowały prace związane z przebudową drogi. Obecnie zbliżają się do końca. Jest tylko jeden problem. Sytuacja na drogach jest gorsza niż przed rozpoczęciem prac. Dodatkowo przez zamknięcie linii kolejowej 447 liczba aut przejeżdżających przez Pruszków znacząco wzrosła. Widać to zwłaszcza w godzinach porannego szczytu gdy sznur samochodów ciągnie się al. Wojska Polskiego i ul. Bolesława Prusa. 

Kiedy ta gehenna się skończy? – W czwartek mieliśmy spotkanie z kierownikiem budowy. Otrzymaliśmy informacje, że w drugiej połowie października droga będzie gotowa. Dokładnego terminu nie zadeklarował, ale zapewnił nas, że na pewno przed 1 listopada kierowcy będą mogli korzystać z całej szerokości jezdni – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa. Co na to Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, który jest zarządcą drogi i inwestorem? – Zgodnie z umową wykonawca na zakończenie prac ma termin  do końca listopada – podkreśla Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

To nie pierwszy moment kiedy inne terminy prezentują pruszkowscy włodarze, a zupełnie inny podaje MZDW. Pod koniec września wiceprezydent Pruszkowa Michał Landowski przekazał na informacje, że wąskie gardło będzie przejezdne 15 października.  – Mamy zapewnienia ze Strabagu, że po 15 października tzw. wąskie gardło powinno już być udrożnione, czyli powinny być dostępne po dwa pasy ruchu w każdą stronę do Warszawy, i z Warszawy – mówił wtedy Michał Landowski wiceprezydent Pruszkowa.

Przedstawiciele MZDW już wtedy podkreślali, że umowny termin zakończenia robót wyznaczono na koniec listopada. Dziś podtrzymują te informacje. Co więcej podkreślają, że w umowie nie ma zapisów dotyczących wcześniejszego zapewnienia przejezdności trasy. – Pierwotne terminy były mocno wyśrubowane. Dodatkowo pojawiły się problemy z niezinwentaryzowanymi kablami oraz konieczność wymiany podłoża. Musieliśmy więc dać wykonawcy więcej czasu. Zwłaszcza, że opóźnienia nie wynikają z jego winy. Zgodnie z umową wykonawca do końca listopada ma czas na wprowadzenie stałej organizacji ruchu – zaznacza Monika Burdon, rzecznik prasowy MZDW. 

– Powtórzę: zgodnie z umową wykonawca ma czas na wykonanie prac do końca listopada. Takie są zapisy. Nie będziemy w żaden sposób wymuszać na nim wcześniejszego otwarcia czy uzyskania przejezdności drogi, bo nie mamy do tego podstaw. Nie ma na ten temat żadnych zapisów. Oczywiście jeśli roboty uda zakończyć się przed czasem to będziemy bardzo zadowoleni – podkreśla Monika Burdon.

Wiceprezydent Andrzej Kurzela twierdzi jednak, że wierzy w zapewnienia wykonawcy. – W ostatnim czasie roboty mocno ruszyły. Pod wiaduktem układana jest jezdnia. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będzie układana warstwa ścieralna. Od wykonawcy wiem, że mają problem z jednym z kanałów teletechnicznych. Chodzi o konieczność przełożenia jednego z kabli należącego do Orange – zaznacza wiceprezydent. – Wykonawca zapewnił nas, że przed 1 listopada kierowcy będą mogli korzystać z całej szerokości jezdni. Liczę na to, że spełni te deklaracje – dodaje. 

Przypomnijmy. W ramach inwestycji wymieniona została magistrala wodociągowa. Jeśli chodzi o roboty drogowe, to Al. Jerozolimskie zostały poszerzone, a obie nitki znajdujące się pod wiaduktem  są remontowane. Pomiędzy jezdniami będzie wykonany pas oddzielający. Po obu stronach drogi pojawią się ciągi pieszo-rowerowe, oświetlenie, a nawet zatoki autobusowe. Znajdujące się na łuku drogi przejście dla pieszych jest przeniesione w kierunku Pruszkowa, w rejon skrzyżowania z ul. Zacisze. Na przejściu pojawi się sygnalizacja świetlna.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.