„Każde wycięte drzewo zostanie zastąpione nowym”

Pruszków

Wizja wycinki 20 drzew znajdujących się przy ul. Królowej Jadwigi wzbudziła wiele kontrowersji. Władze miasta zapewniają, że przy ulicy zostaną wykonane nowe nasadzenia.

Mieszkańcy ul. Królowej Jadwigi zwrócili się do władz miasta z prośbą o stworzenie przy ich ulicy nowych miejsc parkingowych. To rozwiązanie wymaga wycinki drzew. Sprawę opisywaliśmy szerzej tutaj.

Po naszej publikacji wielu mieszkańców nie tylko wspomnianej ulicy, ale całego miasta wyraziło niezadowolenie z decyzji podjętej przez prezydenta Pruszkowa Pawła Makucha. Chodzi o zgodę na wycinkę 20 drzew.

Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka ul. Królowej Jadwigi, której nie podoba się wizja wycinki. – Mieszkam na tej ulicy, a nawet nie wiedziałam, że takie pismo zostało przygotowane. Dlaczego władze miasta sugerują się jednym pismem, a nie pytają wszystkich mieszkańców o zdanie. Może zamiast nowych miejsc parkingowych warto pomyśleć o stworzeniu tu jakiegoś miejsca do zabaw dla dzieci. Lub spróbować rozwiązać ten temat kompleksowo, tak by nie wycinać drzew, a stworzyć miejsca parkingowe. Wystarczy zobaczyć jak takie problemy rozwiązują inni – zaproponowała Dorota.

Idealną okazją do wyrażenia swojej opinii na temat planowanej wycinki drzew przy ul. Królowej Jadwigi okazało się spotkanie z mieszkańcami zorganizowane 8 stycznia w ramach konsultacji projektu planu zagospodarowania przestrzennego tej części Gąsina. Na sali znalazły się osoby opowiadające się za wycinką, jak i jej przeciwnicy. „Wyciąć wszystkie drzewa i tak będzie git”, „Problem z chodnikami jest tylko po jednej stronie ulicy”, „Większość miejsc zajmują wraki samochodów” – brzmiały głosy z sali.

Prezydent Makuch zapewniał zgromadzonych na sali mieszkańców, że w miejsce ściętych drzew posadzone zostaną nowe okazy. – Wycinka drzew na Królowej Jadwigi nastąpi, ale tylko pod takim warunkiem, że te nasadzenia zostaną przywrócone. Naturalną rzeczą jest to, że drzewostan też się w jakiś sposób odnawia. Proszę mi wierzyć, że była to decyzja poparta głosami mieszkańców i ich wioskami, by miejsc parkingowych było więcej. Natomiast każde wycięte drzewo zostanie zastąpione nowym. Nie wiem czy chodzenie po chodniku, który jest całkowicie wypchnięty przez system korzeniowy starych drzew jest w porządku – zaznaczył Makuch na spotkaniu.

– Tutaj kompromisu nie ma. Nie będziemy w stanie znaleźć dobrego rozwiązania, bo chcąc zrobić porządek z ul. Królowej Jadwigi i doprowadzić drogę do tego, by było przejście chodnikiem równym i wygodnym oraz by było miejsce do zaparkowania samochodu, niestety ale musimy zmienić układ zieleni i drzew – podkreślił prezydent Pruszkowa.

 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 6

6 odpowiedzi na “„Każde wycięte drzewo zostanie zastąpione nowym””

 1. Paweł pisze:

  Panie prezydencie Makuch czy to będzie wyglądać tak, ze wycięte zostanie 20 dużych drzew jakie są teraz, a w zamian zostaną posadzone jakieś małe patyczki, które po roku uschną? Jeśli tak, to ja stanowczo protestuję przeciw takiej destrukcji zieleni. Po pierwsze uważam, że należałoby najpierw wykonać ekspertyzę dendrologiczną stanu tych drzew i dopiero po niej orzec ile z nich już jest w stanie zamierającym i trzeba je wyciąć, a resztę zostawić i leczyć. Są ku temu metody. https://www.agroswiat.pl/pielegnowanie-i-leczenie-drzew-starszych.html Drzewa wycięte muszą być zastąpione innymi dużymi drzewami jeśli ma to się przyrodniczo chociaż w połowie bilansować. Można takie kupić – są nawet takie mające i 8 m wysokości np. tu: https://puzon.com.pl/duze-drzewa-sprzedaz/ Ja bym posadził jakieś długowieczne drzewa np. dęby.

 2. Wasz ogrodnik pisze:

  Zapraszam na spacer i dopiero na forum. Mieszkam tu od 16 lat i nic, a nic się tu nie zmieniło.
  O każde drzewo trzeba dbać i je pielęgnować, nie tylko w chwili gdy ktoś chce je wyciąć.
  Drzewa są stare, same konary które są również dużym zagrożeniem, wiszą na linii telefonicznej, zle cięte straciły statykę, w sezonie mają mało liści, bardzo krótko bo z powodu wieku są słabe ciągle chorują i bardzo szybko je gubią.
  Tak, znam się na tym… w mojej ocenie ich wartość jest mała.
  NOWE ale zasadzone prawidłowo ale do gruntu, a nie do piasku wymiaszanego z odpadami po remoncie drogi. Pielęgnowane i PODLEWANE i nawozone przez min. 2 lata od posadzenia. To wszystko można zapisać w przetargu i można to egzekwować!!! od wykonawcy inwestycji. Panie Prezydencie być może to pilotażowy projekt w mieście aby pokazać jak należy to zrobić we właściwy sposób. Nie tak dawno wykonano odbudowę Robotniczej, tam też wkopano nowe drzewa. Proszę przejść się i zobaczyć w jakim stanie są teraz. 70-80% jest martwych.
  Gdy słyszymy o zmianie na NOWE mamy właśnie taki obraz tej zmiany. Proszę mi wierzyć, można to zrobić należycie… A po kilku latach może właśnie po tych 5, będzie Pan dumny, że to Pan wprowadził nowy standard zmiany zieleni.
  Zielone zmiany, które zaszły w Pruszkowie w ostatnim czasie to żenada dziesięciolecia. Proszę wierzyć,że można, przykłady: Rzeszów, Poznań, Kalisz ale i setki miast powiatowych w PL. Pozdrawiam sąsiadów i trzyma kciuki,że może być ładnie, może być lepiej.

 3. Wiktorinox pisze:

  No i Makuch właśnie stracił moje zaufanie. A przede wszystkim głos. Szybko. Co to za bełkot o sadzeniu nowych drzew? To po co stare wycina.

 4. Mateusz pisze:

  Boże, szczerze współczuję Władzom Pruszkowa i każdego innego miasta. Podejmą jedną decyzję- źle, drugą- też nie pasuje. Ludzie… opanujcie się. Mniej jadu! Najlepiej, żeby nic się nie zmieniało w Waszym miejscu zamieszkania przez całe życie. Każda zmiana czy innowacja jest krytykowana. Nie szkoda Wam życia na bycie zgorzkniałym?

 5. Anonim pisze:

  Najbardziej protestują ci, którzy na tej ulicy w ogóle nie byli. Ani tam nie mieszkają, ani nie mają interesu komunikacyjnego.

 6. zenel pisze:

  Tak, zostaną posadzone nowe. Tylko, że zanim będą wyglądać tak jak obecne „dorosłe” drzewa to minie 20 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły