Karetka dojedzie szybciej do poszkodowanego

Region

Wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski wprowadza zmiany w planie ratownictwa medycznego, które mają wpłynąć na skrócenie czasu dojazdu karetek do poszkodowanych.

Zgodnie z założeniami nowego planu zmniejszeniu ma ulec liczba rejonów operacyjnych karetek (z 43 do 12). Zmianie ulegnie również sposób przyporządkowywania gmin i miejscowości do poszczególnych rejonów. Podział ten ma być prowadzony według kryterium najszybszego czasu dojazdu, a nie przynależności administracyjnej (do powiatu). Zwiększona zostanie również ilość karetek dziennych (pracujących od 10.00 – 22.00), a zmniejszy się ilość karetek nocnych. Według statystyk najwięcej wezwań odnotowuje się w ciągu dnia.

Dodatkowo powstaną nowe punkty, w których ambulanse będą czekać na wezwania. Obecnie na Mazowszu są 103 takie miejsca a będzie ich o 20 więcej. Punkty powstaną m.in. w Milanówku i Brwinowie.

Zwiększeniu ma ulec również wykorzystanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w ciągu całej doby. Docelowo ma to być możliwe dzięki gminnym miejscom do lądowania śmigłowców oraz lądowiskom całodobowym, które mają być usytuowane przy szpitalach wieloprofilowych z oddziałami ratunkowymi.

Zmiany w planie ratownictwa medycznego wejdą w życie w lipcu 2011 roku i obowiązywać będą przez kolejne cztery lata.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.