Kapry czeka modernizacja

Pruszków

Dokładniej rzecz ujmując chodzi o termomodernizację. Pływalnia „Kapry” zostanie wyposażona w kolektory słoneczne i kogenerator gazowy.

Na początek warto zaznaczyć, że zastosowanie takiej technologii jest korzystne z ekonomicznego, a także i ekologicznego punktu widzenia. Kogeneracja pozwala na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest mniejsze zużycie paliwa. Ten kierunek wyznacza Unia Europejska, która wspiera takie inicjatywy. Często montaż kolektorów słonecznych i kogeneratorów gazowych wiąże się z Planami Gospodarki Niskoemisyjnej, które posiadają samorządy.

Władze miasta ogłosiły przetarg na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego dla budowy systemu kogeneracji. Dodatkowo przeprowadzony ma zostać audyt energetyczny dla budowy takiego systemu. Wykonawca będzie zobowiązany przygotować projekt techniczny, raport efektu ekologicznego, kosztorys inwestorski i specyfikację wykonania robót.

Termin realizacji zamówienia to 21 grudnia. Miasto ma zamiar ubiegać się o środki zewnętrzne na realizację inwestycji. – Przygotowujemy jeden duży projekt na termomodernizację kilku obiektów na terenie Pruszkowa. Zgodnie z Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Mazowieckiego tworzymy wniosek, który pozwoli nam ubiegać się o środki. Konkurs odbędzie się na przełomie roku. Mamy projekty na trzy obiekty, a teraz rozpoczynamy projektowanie instalacji na „Kapry” – wyjaśnia Ireneusz Bieńkowski, główny specjalista ds. funduszy unijnych w Urzędzie Miejskim w Pruszkowie.

Przygotowanie projektu to jeden z etapów walki o środki. Następnie trzeba złożyć wniosek, czekać na jego rozpatrzenie i dopiero w dalszej perspektywie można myśleć o realizacji całej inwestycji. – Na dzień dzisiejszy konkurs nie został jeszcze ogłoszony. Zapewne nastąpi to w grudniu. Nabór wniosków powinien trwać dwa miesiące. W związku z tym zakładamy, że firma wyrobi się do tego czasu i będziemy mogli złożyć wniosek. Na obecną chwilę nie znamy jeszcze kryteriów konkursu – mówi Bieńkowski. I dodaje: – Zapewne jednym z ocenianych kryteriów będzie Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. My posiadamy taki plan.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.