Jest przetarg na nowe rondo na Natalińskiej

Brwinów

Mamy dobre wieści dla wszystkich kierowców z Otrębus i okolic. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na budowę ronda na skrzyżowaniu Natalińskiej i Piaseckiego w Otrębusach.

Plany związane z budową ronda na wspomnianym skrzyżowaniu snute są już od kilku lat. Na tę inwestycję czekają nie tylko władze gminy Brwinów, ale przede wszystkim przez kierowców i mieszkańców. Teraz ta wyczekiwana inwestycja w końcu zostanie zrealizowana.

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na budowę ronda na skrzyżowaniu dw 720 i ul. Piaseckiego. Dlaczego to właśnie rondo jest najlepszym rozwiązaniem drogowym w tym miejscu? Taki układ drogowy ma ułatwić kierowcom włączanie się do ruchu, a ten jest tam spory. Ulica Piaseckiego to droga wyjazdowa z Matecznika Mazowsze, szkoły i przedszkola. W komunikacyjnym szczycie pojawia się tam sznur samochodów.

Swój wkład w tę inwestycję ma również gmina Brwinów. – Rondo zostało zaprojektowane kosztem i staraniem Gminy Brwinów, która dodatkowo zapłaci za odszkodowania z tytułu wywłaszczenia sąsiednich nieruchomości pod budowę ronda oraz przekaże Województwu kilkusetmetrową nieruchomości – zaznacza Arkadiusz Kosiński, burmistrz Gminy Brwinów.

Za budowę ronda odpowiadać będzie województwo. Dlatego też to Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na wykonawcę prac. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 3 sierpnia. Sama przebudowa ma zostać wykonana w ekspresowym tempie. Na realizację zamówienia wykonawca będzie miał zaledwie dziewięć miesięcy. Ale na wykonanie samych robót na rondzie zaledwie pół roku. To oznacza, że jeśli uda się wybrać wykonawcę już w pierwszym przetargu to nowym rondem kierowcy powinni pojechać w kwietniu przyszłego roku.

A jak zmieni się skrzyżowanie Natalińskiej i Piaseckiego? Pojawi się tu jednopasmowe rondo z jezdnią o szerokości 7 m i trzema wylotami. Dodatkowo zaprojektowano tu chodnik oraz ścieżkę rowerową.

W ramach prac konieczne będzie rozebranie starej jezdni, wykonanie robót ziemnych, bitumicznych i teletechnicznych oraz elektrycznych. Wykonawca będzie odpowiadał za wykonanie robót brukarskich oraz konstrukcyjnych. A także za odpowiednie oznakowanie. Warto tu zaznaczyć, że to również wykonawca będzie odpowiadał za wykonanie projektu tymczasowej organizacji ruchu. Dziś nie wiadomo jeszcze, czy skrzyżowanie zostanie wyłączone z użytkowania na czas prac, czy może roboty będą prowadzone bez wyłączania krzyżówki z ruchu.

Część kierowców uważa jednak, że dużo lepszym rozwiązaniem w tym miejscu byłaby sygnalizacja świetlna. Burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński zaznacza, że budowa ronda znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa. – Rondo upłynni ruch – czego dowodem choćby ronda w Brwinowie: zarówno to starsze przy poczcie, jak i to na Biskupickiej. Ich budowa znacząco zmniejszyła korki a przy okazji również zwiększyła bezpieczeństwo, bowiem na rondach nie dochodzi do wypadków a jedynie do niegroźnych kolizji (mała prędkość pojazdów). Na skrzyżowaniach z sygnalizacją często mamy wypadki spowodowane „wjechaniem na późnym żółtym”, najechaniem na tył pojazdu skręcającego w lewo czy też spowodowane przez nieuwagę pieszych – zaznacza włodarz.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Jest przetarg na nowe rondo na Natalińskiej”

  1. Michał pisze:

    Pierdu, pierdu. Jakby Kosiński chciał udrożnić ruch na drodze 720 to by poprawił jej skrzyżowanie z 719, bo właśnie tam są korki po horyzont w szczycie (tam jest nawet rezerwa terenu na ten cel). Jemu chodzi o wyjazd z Osiedla Zielona Podkowa. Sprawdzimy na pewno, czy aby czegoś nie przytulił od firmy Adatex. I po co mydlić oczy ludziom?

  2. Wandzia Kepa z domu Chaszcze pisze:

    Rondo upłynni, pod jednym warunkiem. Jeżeli kierowcy będą po nim prawidłowo jeździć. (włączać kierunkowskazy, jeżeli chcący skręcić będzie mrygał, to wjeżdżający na rondo nie będzie się zatrzymywał i patrzył jak gościu skręca/ zjezdza z ronda.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły