Jest nowy wykonawca Dworku Chełmońskiego

Grodzisk Maz.

Dworek Chełmońskiego to jeden z najważniejszych zabytków na terenie grodziskiej gminy. Kłopot w tym, że jego rewitalizacja to pasmo perturbacji i niepowodzeń. Pojawiła się jednak szansa na to, że inwestycja najdzie szczęśliwy finał.

Dworek Chełmońskiego wzniesiono prawdopodobnie w okolicach 1900r. Piękny drewniany budynek w malowniczym otoczeniu rzeki Mrowna należał do Adama Chełmońskiego, brata znanego malarza Józefa Chełmońskiego.

Gmina kupiła dworek w 2006 r. Na początku 2017 r. udało się jej otrzymać dofinansowanie na rewitalizację zabytku. Kilka miesięcy później ogłoszono przetarg i prace ruszyły. Roboty postępowały bardzo wolno i w sumie bardziej przypominały rozbiórkę niż rewitalizację. Ostatecznie gmina zerwała umowę z wykonawcą. Później konieczne było przeprowadzenie inwentaryzacji, wprowadzenie zmian do projektu oraz rozpoczęcie poszukiwań nowej firmy, która dworkowi, a dokładniej jego pozostałościom, przywróciła dawny blask.

W środę gmina poinformowała o wyborze nowego wykonawcy prac. Zostało nim Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Izolbud z Warszawy. Za wykonanie prac firma zainkasuje ponad 2,8 mln zł. Warto zaznaczyć, że pierwotnie gmina na inwestycje chciała wydać 2,1 mln zł, ale ostatecznie zdecydowano się na zwiększenie środków na to zadanie.

W ramach prac rozebrana zostanie pozostała ściana i murowane kominy. Fundamenty zostaną osuszone i zaizolowane. Rozebrane ściany parteru zostaną odbudowane podobnie jak dach. Oprócz odbudowy dworku wykonawca zadba również o otaczający go park. Tu pojawią się nowe ścieżki i alejki, oświetlenie i mała architektura. Nie zabraknie również nowych nasadzeń. Wszystkie prace mają zostać wykonane do końca września 2020 r.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.