Jakie ubezpieczenie turystyczne da nam ochronę?

Art. Sponsorowany

Wielu mieszkańców Pruszkowa lada dzień rozpocznie długo wyczekiwany urlop – część osób spędzi go za granicą, niektórzy zdecydowali się na wyjazd krajowy. Przed podróżą warto kupić polisę turystyczną chroniącą przed finansowymi następstwami różnych zdarzeń.

Ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne z kilku powodów. W tym kontekście wskazuje się głównie na wysokie koszty leczenia za granicą, niemniej nie wolno zapominać także i o innych przesłankach. Każdy może paść ofiarą wypadku, zostać okradzionym, stracić bagaż etc. – w takich sytuacjach solidne wsparcie okazuje się bardzo przydatne. O tym, ile problemów przysparza brak ubezpieczenia, przekonał się już niejeden Polak, który z własnej kieszeni musiał opłacić rachunki przyprawiające o zawrót głowy.

Od czego zależy skuteczność ubezpieczenia turystycznego?

Skuteczna polisa to taka, która zapewnia kompleksową ochronę, dlatego też porównując ubezpieczenia turystyczne online na rankomat.pl, trzeba się kierować indywidualnymi przesłankami. Cenne dla ubezpieczyciela są informacje dotyczące terminu, kierunku oraz celu podróży, a także wieku i stanu zdrowia osoby zgłaszającej się do ubezpieczenia. To jednak nie wszystko, aby mieć pewność, że ubezpieczenie zadziała, gdy okaże się potrzebne – konieczne jest unikanie błędów obniżających jego skuteczność.

Po pierwsze: nie wolno zawężać zakresu ochrony ubezpieczeniowej jedynie do podstaw – o skuteczności polisy w dużej mierze decydują rozszerzenia nadające jej indywidualny charakter. Jeśli np. ktoś cierpi na chorobę przewlekłą, niech nie zataja tego przed ubezpieczycielem, ponieważ w razie kłopotów ze zdrowiem wynikających z tejże choroby nie otrzyma wsparcia.

Po drugie: dobrym pomysłem nie jest zaniżanie sum gwarantowanych ubezpieczeń, z których składa się polisa, tylko po to, aby zapłacić niższą składkę. Konsekwencją może być niskie odszkodowanie bądź nawet odmowa jego wypłaty, co dla ubezpieczonego oznacza niemałe wydatki.

Po trzecie: skuteczne ubezpieczenie to takie, którego warunki są doskonale znane ubezpieczonemu. Przeczytanie umowy przed jej podpisaniem wydaje się oczywiste, lecz jak pokazuje praktyka – nie dla wszystkich. Później wynikają z tego nieporozumienia, gdyż np. ubezpieczony nie był świadomy swoich obowiązków, jakie narzuciła umowa.

Co powinno znaleźć się w polisie?

Wybór polisy bazuje co prawda na indywidualnych przesłankach, ale pewnych elementów nie może w niej zabraknąć. Są to:

– ubezpieczenie kosztów leczenia: ma znaczenie przy podróżach za granicę, gdzie koszty leczenia do niskich nie należą; minimalna suma na wyjazdy europejskie powinna wynosić minimum 30 tys. euro, a poza Europę co najmniej dwa razy więcej,

– OC w życiu prywatnym: z tego ubezpieczenia pokrywane są szkody wyrządzone przez ubezpieczonego osobom trzecim,

– NNW: ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia rekompensatę za cierpienie i straty doznane na skutek nieszczęśliwego wypadku,

– ubezpieczenie bagażu.

Z różnych rozszerzeń proponowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, na szczególną uwagę zasługują ubezpieczenia: chorób przewlekłych, sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka, sprzętu elektronicznego bądź sportowego oraz dla kobiet w ciąży. Oczywiście należy zapoznać się z pełną ofertą ubezpieczyciela w tym zakresie.

Tanio nie zawsze znaczy dobrze

Wbrew powszechnie panującym opiniom polisy turystyczne nie są drogie, np. ubezpieczenie turystyczne do Turcji z rankomat.pl na tygodniowy wyjazd kosztuje w najtańszej opcji ok. 23 zł, a w najdroższej 140 zł. Warto jednak pamiętać, że im niższa cena, tym skromniejszy zakres polisy – a więc i mniej skuteczna ochrona. Nie znaczy to, że trzeba przepłacać – średni wydatek na polisę wynosi ok. 100 zł, co w porównaniu z kosztami wyjazdu i nieplanowanymi wydatkami, np. na leczenie, nie jest znaczącą kwotą.

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie zapewnia solidną ochronę, której potrzebuje każdy turysta. Zdecydowanie lepiej być Polakiem mądrym przed szkodą, aniżeli po – podróż z polisą jest bezpieczniejsza i spokojniejsza.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.