Jakich mieszkań na wynajem szukają studenci?

Art. Sponsorowany

Rok akademicki rozpoczyna się w październiku. Okres wakacji to więc czas aktywnych poszukiwań nowego lokum dla młodych osób, które wyprowadzają się z domu do większego miasta, w którym znajdują się wyższe uczelnie. Co ciekawe, w Polsce coraz częściej zauważalny jest wzrost liczby młodych osób, które przyjeżdżają do Polski w celu zdobycia wykształcenia. Jakich mieszkań poszukują studenci? Jakie typy lokum najbardziej pożądane są przez tę grupę?

Akademiki a mieszkania

Co prawda studenci mogą starać się o pokój w akademiku, jednak, ponieważ takich lokali jest niewiele, to wielu z nich decyduje się na wynajem mieszkania. Nierzadko rozwiązanie to może okazać się nawet tańsze i bardziej komfortowe, jeżeli mieszkanie zamieszkiwane jest przez większą liczbę studentów. Opłaty dzielą się wtedy na kilka osób, co sumarycznie daje cenę zbliżoną do życia w akademiku. Nowością są mieszkania w wynajmie instytucjonalnym, kiedy właścicielem nowej nieruchomości jest firma, która wynajmuje mieszkania. Jest to rozwiązanie z jakim spotykamy się w dużych akademickich miastach, a przykładem jest R4R, oferujący nowe mieszkania jedynie na wynajem w największych miastach w Polsce.

Miastem, w którym studenci najczęściej poszukują mieszkań na wynajem, jest Wrocław, Kraków i Warszawa. Co ciekawe, studenci szukają mieszkań z bardzo dużym wyprzedzeniem. Często wynajem rozpoczyna się już w okresie wakacyjnym dlatego, że popyt na wynajem rośnie wraz z każdym miesiącem, co sprawia, że najlepsze warianty jesienią są zwyczajnie niedostępne. W okresie września i października wzrasta także cena wynajmu, co spowodowane jest nagłym napływem studentów z różnych miejsc Polski.

Jakie mieszkania najchętniej wynajmują studenci?

Zdaniem ekspertów najczęściej w pierwszej kolejności studenci kierują się lokalizacją mieszkania. W pierwszej kolejności stawiają oni na mieszkania w centrum, w okolicach kampusu. Warto jednak zauważyć, że na wysokie koszty mieszkania w dużym mieście i nieco wyższe koszty najmu mieszkania w centrum, wielu studentów poszukuje lokum także na obrzeżach miasta. Tego typu mieszkania mogą być ponad 30% tańsze i znacznie bardziej komfortowe niż niewielkie kawalerki w starym budownictwie w centrach. Najtańsze mieszkania studenci mogą wynająć w Łodzi, Poznaniu, a także Lublinie. Najwyższe ceny mieszkań zauważyć można oczywiście w stolicy, Wrocławiu oraz Krakowie. Z rynku najszybciej znikają mieszkania o powierzchni 30-50 metrów kwadratowych oraz segmenty pokoi i tanie kawalerki, które studenci wynajmują w 2-3 osoby. W przypadku wynajmu mieszkania studenci kierują się także aspektami, takimi jak wielkość poszczególnych pokoi oraz fakt zamieszkiwania już osób w danym pokoju. W wielu przypadkach wizja mieszkania z osobami nieznajomymi sprawia, że studenci poszukują mieszkań w ustalonej już grupie osób. Wielu studentom, a zwłaszcza studentkom zależy także na tym, aby mieszkanie było przestronne i znajdowało się w cichej, spokojnej okolicy.

Czy studentom łatwo jest wynająć mieszkanie?

Rosnący popyt na wynajem mieszkań sprawił, że właściciele mieszkań bardzo skrupulatnie podchodzą do kwestii związanych z wyborem osób zamieszkujących ich przyszłe mieszkanie. Dzieje się tak w obawie o zniszczenie mieszkania. Coraz częściej więc tworzone są castingi na wynajem mieszkania. Polegają one na spotkaniu, najczęściej w wystawionym na wynajem mieszkaniu i przeprowadzeniu rozmowy. Jeżeli właściciele uznają, że potencjalni najemcy robią na nich pozytywne wrażenie, wówczas decydują się na zawarcie umowy lub też rezygnację, prosząc o spotkanie kolejne zainteresowane osoby. Dzieje się tak ze względu na zainteresowanie wynajmem mieszkań oraz brakiem obaw o to, czy mieszkanie w ogóle zostanie zamieszkane, gdyż liczba chętnych bywa imponująca. Jeszcze kilka lat temu panowała zasada ,,kto pierwszy, ten lepszy”. Obecnie to właściciele skrzętnie ustalają, z kim podpiszą umowę.

Ze względu na bliskość centrum Warszawy a także doskonale rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania do wynajęcia na Woli. Jeżeli chcesz zacząć inwestować w nieruchomości i szukasz mieszkania w tej dzielnicy, polecamy oferty portalu GetHome: mieszkania na sprzedaż Warszawa Wola.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.