Jak wybrać najlepszy kredyt, żeby jak najmniej zapłacić

Art. Sponsorowany

Od wyboru kredytu zależą m.in. koszty, jakie poniesiesz w związku z jego zaciągnięciem. W takim razie jak wybrać ofertę, która zapewni jak najlepsze warunki finansowe? Na co zwracać uwagę, poszukując kredytu? Odpowiedzi na te bardzo ważne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Sprawdź RRSO

Aby zapłacić jak najmniej, należy wybrać kredyt, który jest objęty najniższymi kosztami. Teoretycznie to oczywiste, jednak pojawia się pytanie, jak sprawdzić opłaty, jakimi objęta jest dana oferta? W praktyce nie jest to trudne, ponieważ banki mają obowiązek informowania klientów o wartości wskaźnika RRSO, który dokładniej został opisany w tekście https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/. Mówiąc w skrócie, w jednej, procentowej liczbie uwzględnia on wszystkie obowiązkowe koszty dotyczące danej oferty, a więc:

– odsetki – wynikają z oprocentowania i są naliczane wraz z każdą kolejną ratą,
– prowizja – opłata pobierana z tytułu udzielenia kredytu; nie zawsze występuje, jednak większość ofert jest nią objęta,
– ubezpieczenie – koszt obowiązkowej polisy jest wliczany do RRSO,
– opłata przygotowawcza – pobierana za sam fakt rozpatrzenia wniosku, ale niestosowana przez wszystkie banki.

Porównanie RRSO pomiędzy to szybki i skuteczny sposób na znalezienie najtańszej oferty na ryku. Czy jednak niezawodny i dający naprawdę rzetelny, obiektywny obraz opłat, jakimi objęty jest dany kredyt? Otóż nie do końca, bo ile RRSO rzeczywiście uwzględnia wszystkie koszty obowiązkowe, to nie obejmuje opłat nieobligatoryjnych, jednak pod pewnymi warunkami możliwych do ustanowienia. O jakich opłatach mowa?

Opłaty nieobowiązkowe, ale możliwe, których nie obejmuje RRSO

Istnieją pewne koszty, które są przewidziane w cenniku kredytu, ale nie uwzględnione w RRSO, ponieważ nie mają charakteru obligatoryjnego i mogą się pojawić wyłącznie warunkowo. Chodzi opłaty związane z:

– windykacją nieuregulowanych należności – jeżeli spóźnisz się ze spłatą raty lub zupełnie zaprzestaniesz zwracania zaciągniętego zadłużenia, bank będzie miał prawo do nałożenia opłaty zgodnej z cennikiem, dlatego koniecznie się z nim zapoznaj, bo każdy z różnych, nierzadko niezależnych od siebie powodów można popaść w tarapaty finansowe,
– przedłużeniem terminu spłaty – wiele banków idzie na rękę klientom, umożliwiając wydłużenie czasu uregulowania zobowiązania, jednak nie robią tego za darmo i pobierają z tego tytułu określone opłaty,
– przedterminową spłatą lub nadpłatą kredytu – sprawdź, czy i pod jakimi warunkami bank żąda opłaty za przedterminową spłatę lub nadpłatę zobowiązania.

Produkty dodatkowe

Standardowym postępowaniem banków jest oferowanie kredytów na atrakcyjniejszych warunkach dla osób, które skorzystają z dodatkowych produktów, przede wszystkim kont osobistych lub kart kredytowych. Mechanizm działa w prosty sposób: jeżeli przy zaciąganiu kredytu założysz konto w tym samym banku, koszty zadłużenia zostaną obniżone. Nic dziwnego, że większość osób godzi się na taki układ, jednak nie należy robić tego bezwarunkowo, ponieważ może się okazać, że te produkty generują zupełnie niepotrzebne koszty.

Zanim skorzystasz z oferty obejmującej dodatkowe konto osobiste czy kartę kredytową, dokładnie sprawdź, jakimi opłatami są objęte. Jeżeli okażą się darmowe lub wysoce konkurencyjne, nie stanowi to żadnej przeszkody przed zaciągnięciem kredytu. Jeśli jednak rachunek czy karta są drogie, mogą podważać sens samego kredytu. Aby sprawdzić i porównać aktualne oferty wielu banków, wejdź na stronę finanse.rankomat.pl

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.