Jak szybko pozyskać fundusze na rozruch firmy?

Art. Sponsorowany

Pozyskanie środków na "rozruch" firmy to bez wątpienia jedno z najważniejszych zadań jakie staje przed nami, gdy chcemy rozpocząć działalność gospodarczą. Plan biznesowy, pomysł, dobrze pomyślana oferta, dokładnie zaplanowana kampania marketingowa - to wszystko bez wątpienia czynniki o znaczeniu kluczowym dla osiągnięcia sukcesu. Jednak aby w ogóle móc myśleć o jakimkolwiek sukcesie, najpierw nasza firma będzie potrzebowała paliwa żeby wystartować, czyli po prostu pieniędzy.

Jak pozyskać środki na wystartowanie z własnym biznesem?

Eksperci zgodni są co do jednego – sposobów nie brakuje. Właściciel portalu pożyczkowego Zgaś Ryzyko.pl – Piotr Szula uważa, że „dla chcącego nic trudnego” i jeżeli komuś naprawdę zależy na pozyskaniu środków to dopnie swego.

Można to zrobić na kilka sposobów:
– intensywnie oszczędzać
– skorzystać z dotacji
– wziąć kredyt lub pożyczkę dla firm
– przyjąć inwestycję venture capital
– wygrać konkurs

Sposób pierwszy: oszczędności

Powszechnie wiadomo, że najlepiej jest po prostu MIEĆ PIENIĄDZE na założenie własnej firmy. Czysto teoretycznie wydaje się, że jest to opcja zarezerwowana jedynie dla nielicznych, jednak praktyka pokazuje, że takie założenie nie do końca jest słuszne.

Regularne oszczędzanie przez 2 lub 3 lata powinno zapewnić nam całkiem pokaźną kwotę nawet przy założeniu, iż zarabiamy 3-4 tysiące złotych brutto miesięcznie. Oczywiście, w niektórych sytuacjach może okazać się, że nawet wszystkie posiadane przez nas oszczędności nie wystarczą, aby „rozruszać” firmę.

Co wtedy?

Możemy skorzystać z wariantu mieszanego, tj. sfinansować pierwsze etapy działalności firmy częściowo z oszczędności, a częściowo z innych źródeł.

Czy jednak finansowanie firmy z oszczędności zawsze jest rozwiązaniem wskazanym? Niekoniecznie.

Pamiętajmy, że oszczędności mogą służyć nam również jako swego rodzaju poduszka bezpieczeństwa na wypadek, gdyby przez pewien czas nasz biznes nie przynosił spodziewanych zysków.

Jeżeli już starcie pozbawimy się owej poduszki bezpieczeństwa, upadek może być dosyć bolesny. Warto więc dokładnie policzyć, jaką część oszczędności możemy w pełni bezpiecznie poświęcić na rozruch firmy. Pozostałe środki pozostaną nam zaś jako forma zabezpieczenia „na wszelki” wypadek.

Mimo wszystko warto też pamiętać o kolejnej ważnej życiowej zasadzie „kto nie ryzykuje, ten nie zyskuje”.

Sposób drugi: dotacje

Tutaj możliwości jest naprawdę całe mnóstwo. Bardzo często przyszli przedsiębiorcy są przekonani, że programy dotacji dla biznesu niejako „z definicji” są przeznaczone np. wyłącznie dla osób młodych. Nic bardziej mylnego. Dostępnych jest naprawdę wiele rozmaitych programów, o enigmatycznych nazwach typu PO KL 6.2, PO IG 8.1 i tak dalej.

Czym różnią się poszczególne programy?

Przede wszystkim mechanizmem działania oraz warunkami, jakie trzeba spełnić, aby móc uzyskać finansowanie. Na przykład niektóre z dotacji są całkowicie bezzwrotne, inne z kolei będziemy musieli oddać w pewnej części. Niektóre z dostępnych programów są również dedykowane do konkretnych grup społecznych (osoby w wieku do 25 lat, bezrobotni, osoby zamieszkujące tereny wiejskie), inne natomiast nie precyzują dokładnie potencjalnej grupy odbiorców.

Inną opcję w tym zakresie stanowi tzw. wsparcie pomostowe. Na specjalne rozwiązania mogą liczyć również twórcy Startupów, dla których przeznaczone są takie programy, jak na przykład Starter czy BizNest.

Jaką formę dotacji wybrać?

Wybór jest tak szeroki, że z całą pewnością znajdziemy coś odpowiadającego naszym potrzebom oraz dostępnego w naszym wypadku. Jednocześnie jednak wachlarz rozwiązań jest tak obszerny, że samo omówienie istniejących odmian dotacji i programów wsparcia wymagałoby osobnego artykułu.

Jeżeli mamy problem z wyborem odpowiedniej oferty lub też nie do końca jesteśmy w stanie określić, który z dostępnych programów najlepiej odpowiada naszym potrzebom- warto skorzystać z usług doświadczonego doradcy finansowego, który nie tylko wskaże nam najbardziej korzystne opcje, ale również dokładnie wyjaśni mechanizm ich działania oraz warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc skorzystać z danego programu (regulaminy poszczególnych dotacji bywają dość skomplikowane, tak samo jak procedura wnioskowania).

Po trzecie: pożyczka dla nowych firm lub kredyt inwestycyjny

Mówiąc o kredytach inwestycyjnych mamy na myśli produkty komercyjne, które udzielane są przez banki na zasadach komercyjnych (kredyty bezzwrotne lub częściowo bezzwrotne kwalifikują się raczej do kategorii opisywanej powyżej).

Czy ta forma pozyskania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest opcją warta polecenia?

Trudno powiedzieć. Z pewnością, zaciąganie kredytu komercyjnego na rozruszanie firmy to zawsze wysokie ryzyko (pamiętajmy, że bank chce na takim kredycie zarobić, a nie po prostu ułatwić nam rozkręcenie naszej firmy).

Kolejny problem to fakt, że większość kredytów inwestycyjnych wymaga zarówno wkładu własnego, jak też poręczenia(zastaw hipoteki, przystąpienie do kredytu drugiej osoby). Również proces weryfikacji naszej zdolności kredytowej w tym wypadku będzie dość rygorystyczny, co wynika po prostu z faktu, że bank traktuje kredyty inwestycyjne jako produkty o wysokim stopniu ryzyka.

Wydaje się, że zaciągnięcie kredytu komercyjnego na rozruszanie firmy powinno być brane pod uwagę raczej jako rozwiązanie ostateczne. Wcześniej naprawdę warto spróbować wykorzystać inne dostępne opcje.

Co natomiast, jeżeli owe mniej ryzykowne opcje „nie wypalą”?

Zastanówmy się wtedy, czy naprawdę chcemy zaciągać kredyt na firmę? Być może lepszą opcją okaże się odczekanie pewnego czasu i zgromadzenie np. określonych oszczędności. Pamiętajmy, że zadłużając się do ryzyka upadku firmy dochodzi jeszcze kolejne ryzyko związane właśnie z koniecznością spłaty zobowiązania.

Po czwarte: fundusze typu venture capital

Fundusze venture capital to z pewnością niezwykle ciekawa opcja, jednak należy tutaj uczynić dwa zastrzeżenia. Przede wszystkim, co do zasady podmioty dokonujące tego rodzaju inwestycji finansują firmy już istniejące, a nie firmy, które dopiero mają powstać. Po drugie, na pozyskanie funduszy w ten sposób mogą liczyć tylko nieliczni przedsiębiorcy.

Fundusze typu venture capital to mówiąc najprościej inwestycje dużych firm z potężnym kapitałem w małe firmy, które wykazują duże perspektywy rozwoju.

Szanse na pozyskanie tego rodzaju finansowania będziemy więc z zasady mieć jedynie wtedy, gdy nasz biznes został naprawdę ciekawie pomyślany i ma realne szanse np. z sukcesem wypełnić pewną niszę rynkową. W przypadku „zwykłych” firm trudno nam będzie zainteresować inwestorów udzielających finansowania w ramach takich funduszy.

Po piąte: konkursy

Kolejną ciekawą opcję stanowią tzw. konkursy dla przyszłych szefów. Na czym to polega?

Musimy posiadać ciekawy biznes plan a następnie odpowiednio go zaprezentować. Jeżeli dane gremium oceni nasz pomysł jako rzeczywiście interesujący, możemy uzyskać dotację, nagrodę lub inną formę wsparcia.

Jakie podmioty zajmują się organizacją tego rodzaju konkursów?

Wybór jest szeroki: od uniwersytetów, przez duże firmy aż po niektóre organizacje pożytku publicznego. Oczywiście, poszczególne konkursy będą różnić się od siebie pod względem mechanizmu działania, kryteriów, jakie trzeba spełnić aby wziąć w nich udział a także oczywiście pod względem wysokości finansowania, jakie można dzięki nim pozyskać.

Konkluzja

Czy więc istnieje jakiś jeden, zdecydowanie najlepszy i wart polecenia w każdej sytuacji sposób na to, aby szybko pozyskać fundusze na rozwój firmy?

Niestety odpowiedź brzmi: nie.

Na szczęście, dzisiejszy rynek oferuje nam naprawdę sporo różnorodnych możliwości w tym zakresie. Rzecz w tym, aby dobrać dokładnie tę opcję, która będzie jak najlepiej odpowiadać zarówno naszym potrzebom, jak i specyfice naszego biznesu oraz ryzyku, jakie skłonni jesteśmy podjąć w celu rozwinięcia firmy.

Więcej informacji uzyskasz z tych źródeł:

1. Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy?
https://6krokow.pl/skad-wziac-pieniadze-na-zalozenie-firmy/

2. Pożyczki i kredyty dla firm – także na start:
https://zgasryzyko.pl/pozyczki-chwilowki-online/dla-firm/

3. Doradca Finansowy – czym się zajmuje i w czym może pomóc?
https://zgasryzyko.pl/baza-wiedzy/doradca-finansowy/

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.