Jak idzie remont dworca?

Pruszków

Zaglądamy na plac budowy remontowanego dworca PKP w Pruszkowie. Jak zapewnia nas PKP S.A., właściciel budynku, prace przebiegają bez zakłóceń i zakończą się w terminie.

Przypomnijmy, remont zabytkowego obiektu na stacji PKP w Pruszkowie rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku i ma potrwać 12 miesięcy. Nie trudno policzyć, że powinien powoli wkraczać w finałową fazę. Na jakim etapie są prace? – Inwestycja związana z przebudową dworca w Pruszkowie przebiega zgodnie z zamierzeniami. Roboty obejmują kompleksową modernizację budynku z zachowaniem jego zabytkowego charakteru. Zmiany obejmą nie tylko odnowienie elewacji, której zostanie przywrócony historyczny wygląd. Budynek otrzyma także nowe instalacje: elektryczną i CO, zabezpieczenie przeciwpożarowe, monitoring, dźwig osobowy i urządzenia klimatyzacyjne w części pomieszczeń – mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A.
 
Jak dodaje, wszystkie roboty budowlane prowadzone są w uzgodnieniu z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który jest częstym gościem na cyklicznych naradach koordynacyjnych na terenie budowy. – Szeroki zakres prac i stała opieka konserwatorska nad zabytkiem (budynek jest z 1924 roku) mają wpływ na realizację robót budowlanych, takich jak np. zabezpieczenie ścian budynku ze względu pęknięcia, które ujawniły się dopiero po skuciu tynków. Firma budowlana, aby sprawnie prowadzić prace, musi także kontrolować wypompowywanie wód gruntowych, które napływają do pomieszczeń piwnicznych. Mimo to na tę chwilę nie stwierdzono istotnych opóźnień i co najważniejsze zagrożenia dla przewidzianego na grudzień 2018 roku terminu otwarcia dworca – zaznacza rzecznik PKP S.A.

Dzięki przebudowie dworzec w Pruszkowie, poza modernizacją części przeznaczonej do obsługi pasażerów, zyska kilka pomieszczeń na parterze budynku, które przeznaczone zostaną na działalność komercyjną. Piętro i jedna z wieżyc budynku zostaną zagospodarowane przez Książnicę Pruszkowską im. H. Sienkiewicza. Budynek i jego otoczenie będą pozbawione barier architektonicznych i funkcjonalnych dla osób z niepełnosprawnościami.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.