Inscenizacja walk o pruszkowską elektrownię

Pruszków

W niedzielne popołudnie na ul. Waryńskiego tłumy mieszkańców Pruszkowa oglądały efektowną inscenizację walk o budynek elektrowni. Przypomniano w ten sposób wydarzenia sprzed 72 lat i jedyny zwycięski epizod walk powstańczych na terenie miasta.

Armia Krajowa na terenie elektrowni przy ul. Waryńskiego działała od 1941 r. Utworzono wówczas 45-osobowy oddział o kryptonimie „Nenufar”. Do momentu wybuchu Powstania Warszawskiego żołnierze szkolili się i gromadzili broń. 1 sierpnia 1944 r. o godz. 19.00 rozpoczęli próbę odbicia budynku z rąk hitlerowców.

Zaskoczeni atakiem Niemcy początkowo nie poradzili sobie ze szturmem. Elektrownię udało się zdobyć. Niestety nie na długo. Po dwóch godzinach naziści powrócili już z ciężkim sprzętem wojskowym. Nad ranem powstańcy zmuszeni zostali do kapitulacji.

Inscenizacja tych wydarzeń przygotowana została przez Powiat Pruszkowski, Muzeum Dulag 121 i PGNiG TERMIKA S.A. Z programem pozostałych uroczystości w hołdzie powstańcom można zapoznać się tu.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.