„Grupa ożarowska” rozbita. 45 osób zatrzymanych [Wideo]

Region

Centralne Biuro Śledcze Policji oraz mazowiecki zamiejscowy wydział Prokuratury Krajowej rozbił grupę przestępczą z Ożarowa Mazowieckiego, która mogła wprowadzić do obrotu nawet 270 kg narkotyków o wartości 13 mln zł. W wyniku śledztwa zatrzymano 45 podejrzanych. W akcji wzięło udział ponad 330 policjantów i funkcjonariuszy ABW i ŻW.

Śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym prowadzone jest od półtora roku. Funkcjonariusze ustalili, że w 2015 r. doszło do odrodzenia tzw. grupy ożarowskiej. O kierowanie nią podejrzani są 46-letni Piotr S. ps. Sajur i jego 43-letnia żona Justyna S.

Dynamiczne zatrzymania
Akcję, w której doszło do zatrzymania członków grupy przestępczej, przeprowadzono w miniony poniedziałek. Udział w niej wzięli funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji i Żandarmerii Wojskowej. Zatrzymania dokonali antyterroryści z Samodzielnych Pododziałów Antyterrorystycznych Policji, ABW oraz BOA KGP. Jaki był przebieg akcji? Punktualnie o 6.00 funkcjonariusze weszli do 26 mieszkań na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Udało się zatrzymać 26 podejrzanych.

– Podczas przeszukań policjanci znaleźli laptop, który został skradziony w 2016 roku, 4 jednostki broni wraz z amunicją oraz narkotyki, tj: marihuanę, amfetaminę, haszysz, tabletki MDMA, metamfetaminę, a nawet heroinę. W Sochaczewie policjanci zabezpieczyli także koparkoładowarkę, którą użytkował jeden z zatrzymanych, z przerobionym numerem VIN – informują funkcjonariusze z CBŚP.

Na poczt przyszłych kar zabezpieczono 385 tys. zł, ponad 19 tys. euro i inną walutę, na łączną kwotę ponad 470 tys. zł. Zabezpieczono także dwa zegarki warte kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz samochód.

Kolejne 19 osób policjanci sukcesywnie doprowadzają do prokuratury z aresztów oraz zakładów karnych, gdzie odbywają wyroki m.in. za wcześniejszy udział w grupach przestępczych, handel narkotykami czy napady rabunkowe.

Kilogramy narkotyków
Członkowie grupy mogli wprowadzić do obrotu 61 kg heroiny (szacunkowa wartość 5,5 mln zł), ponad 53 kg kokainy (wartej 4,8 mln zł), 58 kg amfetaminy (o wartości 580 tys. zł), 80 kg marihuany (1,3 mln zł), 2 kg haszyszu (30 tys. zł), 30 tys. tabletek ecstasy (300 tys. zł), a także 14 kg mefedronu (280 tys. zł).

Łącznie zarzuty dotyczą 270 kg narkotyków o łącznej wartości 12,7 mln zł.

Śledztwo trwa…
Zarzuty dla członków „grupy ożarowskiej” dotyczą m.in. wprowadzania do obrotu i udział w obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych i środków odurzających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej (art. 56 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego). Część osób podejrzana jest także o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym (art. 258 par. 2 kodeksu karnego).

Dwóm osobom – Piotrowi S. oraz jego żonie Justynie S. – prokurator zarzucił między innymi kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym (art. 258 par. 3 kodeksu karnego).

Części z podejrzanych zarzucono również nielegalne posiadanie broni palnej (art. 263 par. 2 kodeksu karnego).

 

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.