Grodziski ZWiK wyprodukuje energię

Grodzisk Maz.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grodzisku Mazowieckim zamierza produkować energię dla lokalnych odbiorców. W tym celu nawiązał współpracę z firmami z Danfoss Poland i Veolia Industries.

Dostarczanie energii przez ZWiK może wydawać się pomysłem zaskakującym. Ale jeśli przyjrzeć się dokładniej mechanizmowi działania Zakładu, jest rzeczą naturalną. – Największym odbiorcą energii elektrycznej w miastach jest infrastruktura wodna i kanalizacyjna, która zwykle odpowiada za 25-40 proc. jej całkowitego zużycia. Jednocześnie, każdy zakład oczyszczania ścieków może wytwarzać więcej energii niż zużywa, stosując odpowiednie technologie usprawniające wydajność procesów oczyszczania, budowę jednostek kogeneracyjnych czy odzysk ciepła lub chłodu z oczyszczonych ścieków. Wiele europejskich miast już znalazło na to sposób. W Polsce również modernizuje się oczyszczalnie ścieków, tak aby uzyskać największą efektywność procesu przy najniższych stratach energii – wyjaśnia  Anna Kałaska-Nejfeld z Danfoss Poland.

Oczyszczalnia ścieków w Grodzisku Mazowieckim to nowoczesny obiekt wykorzystujący najnowsze rozwiązania technologiczne w procesie oczyszczania ścieków doprowadzanych z terenu miasta i gminy Grodzisk Mazowiecki oraz w dziedzinie przeróbki osadów. Każdego dnia zakład przyjmuje ok. 12 tys. m sześc. ścieków komunalnych.

Obecnie oczyszczalnia planuje dalszą rozbudowę, w tym między innymi postawienie farmy fotowoltaicznej oraz stacji kogeneracji. Wspólnie z firmą Danfoss Poland i Veolia Industries bada potencjał oraz ekonomikę rozwiązania polegającego na wykorzystaniu oczyszczonych ściekow do procesu odzysku ciepła (i chłodu) oraz zasilenia okolicznych odbiorców poprzez małą sieć ciepłowniczo-chłodniczą.

Na terenie oczyszczalni rozważana jest budowa stacji pomp ciepła. Zespół ekspertów przygotowuje właśnie wariantowe opracowanie możliwych rozwiązań i techologii, jak również okres zwrotu z inwestycji. Jeżeli współpraca dojdzie do skutku, będzie to pierwsza taka inwestycja w Polsce.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.