Gminy z naszego regionu otrzymały dofinansowania od marszałka

Region

Mazowieckie programy wsparcia przyniosły naszemu regionowi ponad 800 tys. zł wsparcia. Sprawdziliśmy na jakie przedsięwzięcia gminy otrzymały dofinansowania.

Pieniądze były rozdawane w ramach trzech różnych programów. Znanego już Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze oraz dwóch nowych programów uruchomionego po raz pierwszy w tym roku Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców oraz pilotażowego programu województwa mazowieckiego, którego celem jest polepszenie jakości powietrza na Mazowszu – Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza. – Już po raz kolejny pomagamy lokalnym samorządom w realizacji ważnych dla mieszkańców inwestycji, na które w budżetach zabrakło już środków. Dodatkowe fundusze na rozwój mazowieckich gmin to nasza odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. Dziś podpisaliśmy umowy na wsparcie dla działkowców oraz na ochronę środowiska. Dzięki tym programom pomocowym sprawiamy, że nasze województwo rozwija się równomiernie – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze
W ramach tego instrumentu wsparcie wywalczyła gmina Nadarzyn, która otrzyma od województwa aż 63,5 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na budowę boiska wielofunkcyjnego w Wolicy.

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze
Z tego instrumentu środki wywalczyły gminy Grodzisk Mazowiecki i Michałowice. Grodzisk na wsparcie działkowców otrzymał 29 840 zł, a gmina Michałowice 19 200 zł. – Podpisaliśmy trzy umowy dla naszych ogrodów działkowych. Są to niewielkie kwoty, ale bardzo znaczące dla naszych działkowców. Dla jednego ogrodu wybudujemy siłownię plenerową, dla kolejnego wymienimy skrzynki energii elektrycznej, dla trzeciego ogrodu zrobimy ogrodzenie – mówi Urszula Chrzanowska z Wydziału Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego Grodziska Mazowieckiego.

Ogrody działkowe z gminy Michałowice dzięki dofinansowaniu wzbogacą się natomiast o mobilny rębak do drewna (ROD Komorów), przyłącze wody pitnej (ROD Michałki) oraz monitoring (ROD Granica).

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza
O pomoc w tym programie mogły ubiegać się gminy wiejskie, miejskie i wiejsko-miejskie. W tegorocznej pierwszej edycji złożonych zostało 119 wniosków. Wsparcie otrzymało 110 projektów.. Z powiatów grodziskiego i pruszkowskiego wsparcie w wysokości 690 tys. zł trafi do Pruszkowa i Piastowa oraz gmin –Jaktorów, Raszyn, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Michałowice i Nadarzyn. –To jest pierwszy etap poprawiania jakości naszego powietrza. Bardzo się cieszę, że beneficjentami docelowymi będą najmłodsi, bo ta subwencja dotyczy wyposażenia przedszkoli w oczyszczacze powietrza i inne systemy poprawiające jego jakość. Milanówek jest miastem ogrodem wiec jak najbardziej wpisuje się w nurt oczyszczania powietrza – mówi Piotr Remiszewski, burmistrz Milanówka.

Gmina Nadarzyn otrzyma ponad 32 tys zł na zakup oczyszczaczy powietrza do przedszkoli i żłobka oraz zakup czujników kontroli jakości powietrza z tablicami LED. Do Pruszkowa trafi prawie 56 ty. Zł na kampanię informacyjno-edukacyjną „Pruszków walczy o czyste powietrze”. Gmina Michałowice dzięki dofinansowaniu o łącznej wysokości 77,5 tys. zł kupi drona z czujnikami jakości powierza oraz stworzy sieć czujników pyłów PM2,5 i PM10. Milanówek otrzyma dofinansowanie (15 tys. zł) na zakup oczyszczaczy powietrza. Grodzisk Mazowiecki pozyskał dofinansowanie w wysokości 194 tys. zł na tworzenie nowych i rewitalizacja istniejących terenów zieleni. Raszyn za dodatkowe środki w wysokości 205 tys. zł kupi aż 50 oczyszczaczy powietrza oraz kupi mobilne laboratorium z analizatorem pyłu oraz drona badającego skład dymu z kominków. Jaktorów środki z dofinansowania 915 tys. zł) przeznaczy na opracowanie programu ograniczenia niskiej emisji. Piastów natomiast otrzymał wsparcie w wysokości prawie 95 tys zł na rewitalizację zieleni na skwerze im. prof. hm. Aleksandra Kamińskiego „Kamyka” przy skrzyżowaniu ul. J. Dąbrowskiego i al. Wojska Polskiego oraz przy miejscu pamięci przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i ul. Bohaterów Wolności.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Gminy z naszego regionu otrzymały dofinansowania od marszałka”

 1. BrwinowskajaPrawda pisze:

  ja mogę wypowiadać się na przykładzie krajów , w których miałem okazje dłużej lub krócej mieszkać, i tak np. kiedy w danym regionie nie ma dobrej gospodarki środkami publicznymi, centralnymi jak w przypadku właśnie naszych lokalnych gmin, zwłaszcza Brwinowa, wówczas rząd centralny tnie dotacje dla takich regionów !
  No nie może być tak, że inwestycje publiczne w Poolsce kosztują więcej niż w krajach zachodnich, gdzie pensje są wyższe, a do tego jakość jest gorsza ! Coś tu nie gra prawda ?!
  Ewidentnie widać, że środki gdzieś się rozchodzą na boki (do prywatnych kieszeni lokalnych „urzędników”)

 2. Marco von Burak pisze:

  Widać że dofinansowanie dostają te gminy ,gdzie prym wiedzie PSL- owska SITWA

  • stary kocur pisze:

   Oczywiście, że tak. Ale jest nadzieja, że ZSL/PSL nie wejdzie do Sejmu. Co daj Dobry Boże. Amen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły