Gmina wykupi sporną działkę?

Komorów

W ubiegłym roku tematem numer jeden wśród społeczności Komorowa była kwestia planowanej budowy dyskontu Lidl na terenie u zbiegu ul. Sanatoryjnej i al. Starych Lip. Wszystko wskazuje na to, że temat ten zakończy się pomyślnie dla mieszkańców.

Ulotki, plakaty i nawoływania do bojkotu – to tylko część działań jakie na początku ubiegłego roku podjęli mieszkańcy Komorowa. Cel zablokowanie budowy dyskontu na jednej z prywatnych działek. –Uważamy, że ta inwestycja nieodwracalnie zmieni Komorów, zaburzy ład przestrzenny miasta-ogrodu, spowoduje utrudnienia komunikacyjne przy wjeździe do Komorowa, wygeneruje dodatkowy ruch tranzytowy przez klientów Lidla, przyczyni się do upadku małych lokalnych sklepów – można było przeczytać w ulotce.

Kolejnym krokiem podjętym przez Towarzystwo Komorowianie był wniosek do konserwatora zabytków o wpisanie do rejestru zabytków zespołu pałacowo-parkowego w Komorowie wraz z fragmentem Alei Marii Dąbrowskiej. To mocno utrudniłoby możliwość budowy dużych komercyjnych obiektów.

Jak sytuacja wygląda dziś? Wiele wskazuje na to, że mieszkańcy mogą spać spokojnie. Na ostatniej sesji radni pochylili się nad projektem uchwały o odpłatnym nabyciu nieruchomości w Komorowie. Sprawa dotyczy terenu, na którym miał powstać dyskont. Szacowany koszt wykupu działki to ponad 5 mln zł. Część radnych dopytywała czy nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na inne inwestycje.

Radna Agnieszka Paradowska dopytywała. – Kwota jest naprawdę znaczna. Czy nie lepiej jest tą kwotę przeznaczyć na inwestycje najpilniejsze, a tych w naszej gminie jest naprawdę mnóstwo?

Wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka zaznaczyła, że zakup nieruchomości to również inwestycja. – To jest nabycie gruntu do zasobu gminy. Inwestycje w gminie są i będą prowadzone. Chciałabym żebyście państwo nie patrzyli tylko na kwotę. Ta maksymalna kwota jest określona w budżecie. Chcę żebyście państwo patrzyli na nabycie tej nieruchomości, jak na spełnienie potrzeb mieszkańców. Tak jak spełniamy potrzeby mieszkańców w innych miejscowościach – zaznaczyła wójt.

Dyskusja na temat podjęcia uchwały trwała blisko 2 godziny. Padła nawet propozycja przeprowadzenia referendum. Okazało się bowiem, że nie wszyscy mieszkańcy gminy chcą zgodzić się na wydanie tak dużej kwoty. Ostatecznie za podjęciem uchwały głosowało 8 radnych, przeciw było 6, wstrzymujący się 1.

O dalszych postępach w sprawie spornego terenu będziemy informować.

 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 12

12 odpowiedzi na “Gmina wykupi sporną działkę?”

 1. Komorowiak pisze:

  Administrator sanatorium zapewne oszaleje z radości jak się dowie, że jest to zabytek pod opieką konserwatora… . Ciekawe, czy UG Michałowice będzie dokładał do remontów i bieżącego utrzymania. Dalej: czy czworaki pozostałe po PGR też są zabytkowe – w końcu ten sam rejon. Zadziwia mnie również to, że już dziś tylu ludzi przejeżdża tamtędy tylko po to (zapewne), aby sprawdzić czy zaczęła się budowa sklepu. Może po przeczytaniu powyższego artykułu trochę się rozluźni. To i łatwiej będzie dojechać do dwóch Biedronek, Centrum Janki, czy Makro – każde z powyższych za jedynymi światłami w Sokołowie i po przejechaniu mniej niż 10 – 12 km. Zakupy w Makro miewają jeszcze atrakcję w postaci spotkania z sąsiadami prowadzącymi sklepiki w Mieście – Ogrodzie.

 2. Mieszkaniec pisze:

  Bardzo dobry pomysł, tylko jest jedno małe ale. Nie istnieje zbieg ulic Sanatoryjnej i Al. Starych Lip. Mam taki szalony pomysł jak ktoś już piszę jakiś artykuł niech sprawdzi na początku podstawowe informacje. Ulica Sanatoryjna krzyżuje się z Aleją Kasztanową a nie starych lip.

 3. Zbigniew pisze:

  Obiektywnie to lidl w tym miejscu to żenada żenad. A wykup tej działki to głupota.

 4. Anonim pisze:

  pogieło ich całkiem z tego dobrobytu – chcą płacićdwa razy drożej w sklepiku ,, U STASIA,, lub innego ,,JASIA,, – to ich sprawa , zakaz robienia zakupów w Pruszkowie , Michałowicach dla mieszkanców Komorowa

  • Grabarz pisze:

   Bądź w takim razie konsekwentny i w ramach wzajemności nie pokazuj się w Komorowie, nie oglądaj ani nie słuchaj mieszkających w Komorowie artystów i nie korzystaj z usług znakomitych prawników i lekarzy, mających swoje piękne domy w Komorowie.

 5. robson pisze:

  lepiej zarzadca drogi (moze gmina?) posprzatalby droge przy tej TANIEJ dzialce. Na zdjeciu syf przeogromny.

 6. Grabarz pisze:

  Tylko radykalna gentryfikacja oraz wpis zespołu pałacowo-parkowego i głównych osi do rejestru zabytków pozwoli zachować w nienaruszonym stanie tkankę miasta – ogrodu Komorowa. Do Lidla bądź innych marketów w Pruszkowie daleko nie ma.

 7. john pisze:

  dziwni kolesie. Kupuja nikomu niepotrzbna dzialke, przeplacajac, a nie maja kasy na przedszkola czy szkoly. Za chwile stana przez budowa przedszkola dla Michalowic i beda zaciagac kredyty by to zbudowac. Mowiac o spelnianiu potrzeb, pewnie miala na mysli swoja ekipe i swoich klakierow. Zwyklym ludziom nie przeszkadzaja takie inwestycje a wrecz sa oczekiwane. Dzieki blokadzie mieszkancy komorowa dalej beda tlumnie odwiedzac pobliska biedrone czy lidla w wpr. Wspolczuje mieszkancom, ktorzy dali sie nabrac na hasla „postaramy sie”

 8. gajowy pisze:

  Rozumiem, że gmina wykupi też prywatne lasy aby mieszkańcy mogli sobie spacerować po państwowym a nie prywatnym?

 9. Obiektywny pisze:

  Lidl to już nie dyskont, to po pierwsze. Tam może było tanie, ale już nie jest. Profil sklepu zmienił się nieodwracalnie.

 10. Joe pisze:

  Ja też, jak radni uważam, że lepiej żeby było tam klepisko i sezonowa sprzedaż truskawek, choinek i proszków do prania. Niezła cena za dwa namioty!

 11. gosia pisze:

  mam działkę 10 tys m2 w Pęcicach Małych, zgłosił się do mnie LIDL, tez kupicie? PLEASE ….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły