Gio i Mate wciąż liczą na pomoc

Podkowa Leśna

Gio i Mate w Podkowie Leśnej mieszkają od pięciu lat. Chłopcy pochodzą z Gruzji i grozi im deportacja. Zbierane są podpisy by rodzina chłopców mogła zostać w Polsce.

W Ośrodku dla uchodźców w Dębaku na terenie Podkowy Leśnej mieszka wiele osób. Wśród nich jest rodzina Zviadauri. Małżeństwo z dwójką synów trafiło tu w 2012r. Chłopcy byli wtedy mali i dopiero w Polsce rozpoczęli edukację w szkole i przedszkolu.

Gio i Mate dziś płynnie mówią po polsku, udzielają się na zajęciach teatralnych, osiągają sukcesy sportowe. Natomiast rozmowa w rodzimym języku to dla nich nie lada wyzwanie. Rodzicom również udało się zaaklimatyzować. Mama chłopców tworzy i sprzedaje rękodzieło, a ich tata podejmuje dorywcze prace porządkowe. Mają również wielu znajomych i przyjaciół.

Państwo Zviadauri starają się o status uchodźcy w Polsce. Jednak bez efektów. Rodzina ma wsparcie licznych organizacji, nauczycieli i dyrekcji szkoły. Zdaniem psychologów chłopcy powinni pozostać w Polsce. Deportacja dla całej rodziny byłaby trudnym doświadczeniem.

W internecie zbierane są podpisy pod apelem do Komendanta Głównego Straży Granicznej o udzielenie pobytu humanitarnego rodzinie Zviadauri. – Pomimo opinii psychologów, nauczycieli, wniosków dyrektora szkoły oraz organizacji pozarządowych wspierających rodzinę, rodzina Gio i Mate dostała decyzję o konieczności opuszczenia Polski w przeciągu 30 dni. Ostatnią szansą jest otrzymanie przez rodzinę pobytu humanitarnego ze względu na dobro dzieci – czytmayna stronie zbiórki.

Do zebrania początkowo było 10 tys. podpisów, ale organizatorzy podnieśli tę liczbę do 15 tys. Doosiągnięcia tego progu już niewiele brakuje. Wyraz wsparcia dla rodziny Gio i Mate można wyrazić podpisując apel, który dostępny jest tutaj.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.