Gdzie pojawią się lodowiska?

Region

W naszym regionie nie brakuje miłośników jazdy na łyżwach. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić gdzie w tegoroczną zimę będzie można poszaleć na tafli lodowiska.

GRODZISK MAZOWIECKI
Jak co roku sztuczne lodowisko pojawi się w Grodzisku Mazowieckim, choć nie w tej samej lokalizacji co poprzednio. Jako pierwsi dowiedzieliśmy się gdzie tafla zostanie umiejscowiona (informowaliśmy o tym 7 listopada na portalu WPR24.pl). – Znaleźliśmy miejsce na tyłach Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie od strony Piłsudskiego jest pusty teren. Chcemy właśnie tam ulokować lodowisko – mówił nam na początku listopada Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Formuła lodowiska nie zostanie zmieniona. Do dyspozycji mieszkańców będzie tafla  wymiarach 20×40 m. Na miejscu będzie można wypożyczyć sprzęt. Tradycyjnie, łyżwiarzy w dobry nastrój będzie wprowadzać muzyka. Nie zapomniano o zapleczu sanitarnym, toaletach i koszach na śmieci. Lodowisko ma ruszyć w połowie grudnia.

MILANÓWEK
Niewykluczone, że milanowianie będa mieli okazję udać się na lodowisko! Wszystko zależy od tego czy w określonym czasie uda się rozstrzygnąć przetarg… – W tym roku podjęliśmy działania zmierzające do uruchomienia sezonowego lodowiska w Milanówku. W tym celu Milanowskie Centrum Kultury ogłosiło przetarg na dostawę wraz z obsługą kompletnego lodowiska. W szczegółowym opisie zamówienia wymieniliśmy m.in. wymiar lodowiska  20 x 40 m, zapewnienie miejsca na przebieralnie, wypożyczalnie łyżew i kasę. Mamy nadzieję, że uda się tej zimy zapewnić mieszkańcom taką dodatkową atrakcję, szczególnie zależy nam, aby w okresie ferii zimowych młodzież mogła w Milanówku spędzić miło czas – wyjaśnia Łukasz Stępień, zastępca burmistrza Milanówka. – Wszystko jednak zależy od rozstrzygnięcia przetargu, na które czekamy do 2  grudnia tego roku – dodaje.

PODKOWA LEŚNA
Czy mieszkańcy Podkowy Leśnej będą mieli okazję pojeździć na łyżwach w swoim mieście? Niestety są małe szanse na pojawienie się lodowiska. Wszystko ze względu na duże koszty. Mniejsza tafla sztucznego lodowiska 280-300 m kw. kosztowałaby od 85 do 120 tys. zł. Natomiast większa 400-600 m kw. to już koszt 120-160 tys. zł.

– Do tego musimy doliczyć koszty utrzymania, obsługi, maszyny do pielęgnacji, wypożyczalni, a przede wszystkim energii do zamrażania, wtedy, kiedy temperatura jest dodatnia. I tu jest klops, bo koszt prądu może wynieść w tym okresie nawet 45.000zł. Przyznam, że to już ogromny wydatek, stąd dyskusja na sesji rady miasta. Głosy raczej były sceptyczne co do zasadności wydawania tak dużych pieniędzy, choć nikt nie kwestionował tego, że lodowisko jest świetną zimową rozrywką, wyciągającą nasze dzieci sprzed komputerów – poinformował na swoim blogu Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Ale pojawił się inny pomysł. Podczas ferii zimowych dzieci miałyby być dowożone na jedno z okolicznych lodowisko, niewykluczone, że nawet te znajdujące się  w Stadionie Narodowym. – Nie zastąpi to lodowiska blisko domu, ale urozmaici czas dzieciom, które w ferie zimowe pozostają w Podkowie Leśnej – zaznacza Tusiński.

Szczegóły dotyczące takiego planu mają zostać podane bliżej ferii.

PRUSZKÓW
Również pruszkowianie powinni rozpocząć przygotowania do sezonu. Lodowisko pojawi się na terenie Międzyszkolnego Ośrodka Sportu przy ul. Gomulińskiego. Kiedy wystartuje? – Termin jego udostępnienia zależy od warunków pogodowych. Do przygotowania tafli potrzebujemy trzech mroźnych dni, kiedy temperatura spadnie poniżej -3 stopni Celsjusza – informuje Krzysztof Bukowski ze starostwa powiatowego w Pruszkowie.

Władze powiatu chcieliby umożliwić mieszkańcom korzystanie z obiektu już w połowie grudnia, jednak: –  Jesteśmy w tym przypadku uzależnieni od pogody – dodaje Bukowski.

BRWINÓW
To może być pozytywne zaskoczenie dla mieszkańców Brwinowa, bowiem w tym roku włodarze zadbali o to, by lodowisko pojawiło się w centrum miasta. – Do tej pory mieliśmy problem z miejscem na takie lodowisko, ponieważ obok potrzebny jest duży parking, ale po kupieniu działki w centrum miasta od SGGW zyskaliśmy dobrą lokalizację (rejon ul. Przejazd i Piłsudskiego – przyp. red.), wygodną dla większości mieszkańców – mówi w rozmowie z portalem WPR24.pl Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa.

Jak poinformował włodarz lodowisko będzie funkcjonować od połowy grudnia do marca.

MICHAŁOWICE
Lodowisko w Michałowicach od wielu lat funkcjonuje przy ul. Szkolnej 15. To kryty obiekt, dzięki czemu jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne. Kiedy start? – Chcemy uruchomić lodowisko w okolicach 10 grudnia. Wszystko zależy jednak od pogody. Obiekt jest zadaszony, co nieco ułatwia jego utrzymanie, ponieważ lodowisko jest mniej podatne na czynniki atmosferyczne – mówi nam Krzysztof Grabka, wójt Michałowic. – Chcemy by lodowisko działało tak długo jak się da – dodaje.

PIASTÓW
W Piastowie lodowisko ruszy w same Mikołajki, 6 grudnia. – To jedna z najbardziej wyczekiwanych zimowych atrakcji w Piastowie. Będzie otwarte do 8 marca 2017 roku – poinformował Grzegorz Szuplewski, burmistrz miasta.

Rozpoczęły się przygotowania do uruchomienia tafli. – Dziś zaczynamy montować lodowisko i będziemy od jutra mrozić taflę. Jak w latach ubiegłych funkcjonować będzie wypożyczalnia sprzętu. W tym roku dokupiliśmy tzw. pandę, która będzie służyła do nauki jazdy dla maluchów oraz łyżwy czteropłozowe dla dzieci w wieku 3-4 lat. To nie koniec nowości, bo pojawią się zajęćia nauki jazdy, które będzie prowadził mężczyzna z 17-letnim doświadczeniem w grze w hokeja. Ten pan będzie dostępny codziennie – podkreśla Jerzy Derlatka, kierownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piastowie.

Lodowisko pojawi się tradycyjnie na terenie MOSiR-u przy al. Tysiąclecia 1.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.