Formalności dopięte na ostatni guzik

Kolej

Jeszcze nie wszyscy w to wierzą, ale stało się. PKP Polskie Linie Kolejowe i Pruszków podpisały porozumienie dotyczące budowy tunelu w ciągu ulic Działkowej i Błońskiej. Kolejowa inwestycja planowana jest również w gminie Brwinów.

Od kilku lat pojawiają się informacje o powstaniu tunelu pod torami w ciągu ulic Działkowej i Błońskiej. Mieszkańcy Pruszkowa zastanawiali się, czy plany w końcu zostaną zrealizowane. Z pewnością byłoby to rozwiązanie kluczowe dla komunikacji drogowej. 

Rozmowy między kolejarzami, a władzami miasta trwały, jednak formalnych efektów nie było widać. W końcu udało się podpisać porozumienie, które otwiera drogę do budowy tunelu. – Do podpisania porozumienia byliśmy gotowi już rok temu. Natomiast procedury w PKP są takie jakie są. Kolejarze postanowili połączyć sprawę naszego tunelu z inwestycją na terenie Brwinowa. Brwinów upierał się przy procedurze przekazania dotacji do PKP. Początkowo też myśleliśmy, że się tak da, jednak PKP miało odmienne stanowisko w tej sprawie. Zdecydowaliśmy się więc na inny wariant. Realizujemy projekt, oni będą odpowiadać za budowę – tłumaczy Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Jakie będą kolejne kroki w związku z inwestycją? – Mamy uzgodnienie, że do końca stycznia oddajemy projekt budowlany, który będzie częścią dużego projektu przebudowy trasy 447 realizowanej ze środków unijnych. Na początku roku na być przetarg, w którym będzie wybrany wykonawca – mówi Kurzela.

Tunel połączy ul. Działkową i ul. Błońską. Będzie przebiegał pod dziewięcioma torami, a jego łączna długość wyniesie 90 metrów. Koszt realizacji zadania wyniesie ok. 20 mln zł.

Kolejarze planują również inwestycję na terenie gminy Brwinów. Przedstawiciele obu stron podpisali porozumienie o wybudowaniu podziemnego przejścia pieszo-rowerowego, które połączy ul. Przejazd i ul. Sportową w Brwinowie. Gmina musi wykonać projekt tunelu. Będzie on przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt budowy został określony na 4,5 mln zł.

Realizacja powyższych zadań planowana jest w ramach modernizacji linii kolejowej Warszawa Włochy-Grodzisk Mazowiecki. Prace rozpoczną się w 2016 roku i potrwają trzy lata.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.