Ford Mondeo Hybrid, czyli nowoczesność i bezpieczeństwo

Uncategorized

Czy nowoczesna hybrydowa limuzyna to także praktyczne rozwiązanie? Testujemy nowego Forda Mondeo Hybrid. Tym razem samochód sprawdziła kobieca część naszej redakcji.

Hybrydowe Mondeo to pierwszy tego typu model Forda na naszym rynku. Na znawcach motoryzacji auto robi duże wrażenie, szczególnie osiągami, ergonomią, niskim spalaniem dzięki połączeniu silnika elektrycznego ze spalinowym, 190 KM pod maską. Ale czy potrafi podbić kobiece serce, wyczulone przede wszystkim na komfort, bezpieczeństwo i walory praktyczne?

Przy pierwszym zetknięciu z nowym Mondeo zachwyca przede wszystkim jego elegancka linia, opływowy kształt, design obok którego nie przechodzi się obojętnie. Efektowny, ale nie efekciarski.     Zapalonym miłośnikom aut przywodzi na myśl Forda Mustanga lub Astona Martina, dla mniej biegłych w rozpoznawaniu nawiązań do klasyków, jego wygląd to przede wszystkim bardzo przyjemne doświadczenie estetyczne. 

Kolejny plus zaważamy od razu po zajęciu miejsca za kierownicą. To duży i przejrzysty komputer pokładowy. Oprócz tradycyjnego wskaźnika prędkości znajdziemy na nim informację o tym jak nasza hybryda pracuje i ile energii odzyskujemy w trakcie jazdy, a właściwie hamowania, bo to najważniejsze źródło regeneracji baterii naszej hybrydy. To oczywiście nie wszystko. Elektroniczna tablica posiada wiele funkcji, część z nich możemy wybrać sami jako te, które mają nam się wyświetlać. Jej uzupełnieniem jest dotykowy ekran, stanowiący centrum dowodzenia radiem, klimatyzacją, nawigacją i wieloma innymi. To także duża pomoc przy parkowaniu czy cofaniu. Po wrzuceniu biegu wstecznego widzimy obraz kamery zamontowanej z tyłu auta, linie skrętu ułatwiające ocenę odległości i kierunku.

Umieszczenie maksymalnej liczby funkcji na ekranie dotykowym pozwoliło ograniczyć liczbę przycisków, a intuicyjny system pozwala szybko zorientować się w działaniu komputera, bez konieczności zaglądania do instrukcji obsługi. Dodatkowo wiele opcji ustawianych jest automatycznie, w tym np. włączanie i wyłączanie świateł, które następuje samoistnie. 

Można zatem ruszać. I tu kolejne pozytywne zaskoczenie. Przy małej prędkości Mondeo korzysta wyłącznie z silnika elektrycznego, a ten jest bezszelestny. O tym, że auto jest gotowe do jazdy informuje komunikat wyświetlony na ekranie. Ze słuchu nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić. Napęd spalinowy włącza się dopiero przy rozpędzaniu samochodu i też jest raczej melodyjnym mruczeniem niż warkotem. Duży plus, szczególnie przy przewożeniu dzieci.

Skoro już mowa o transporcie najmłodszych, ten model Froda nie bez przyczyny na opinię limuzyny rodzinnej. Przestrzeń na tylnej kanapie pozwala bez problemu zamontować fotelik dziecięcy, szczególnie, że w komfortowych warunkach mogą tam podróżować także dorośli i rośli pasażerowie. Miejsca na nogi nie zabraknie. 

Nieco inaczej może być, niestety, z miejscem na bagaż. Rozwiązania przyjęte w konstrukcji bagażnika to najsłabsza strona Mondeo. Jego pojemność znacząco zmniejszyła się w porównaniu do wersji bez silnika elektrycznego. Część przestrzeni zajęły bowiem akumulatory. Jednak ich umieszczenie w hybrydzie nie powinno przecież dziwić. Jeśli oszczędność paliwa i ekologiczna jazda mają być priorytetem, to ograniczona przestrzeń w bagażniku jest stosunkowo niewielką niedogodnością.

Wielki atutem tego modelu są dobre wyniki testów bezpieczeństwa, w których otrzymywał maksymalne oceny. Liczne systemy zabezpieczające, w tym m.in. nadmuchiwane pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, wspomaganie parkowania, unikania kolizji, stabilizacji toru jazdy, pozwalają poczuć się komfortowo i bez obaw przewozić najbliższych.

Słowem, Ford Mondeo Hybrid, to nie tylko szybki i efektowny samochód. To auto spełniające oczekiwania kierowców, dla których praktyczne rozwiązania i funkcjonalność są tak samo istotne, jak liczba koni mechanicznych pod ukrytych pod maską.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.