Fajerwerki czy lasery? Zdecydują mieszkańcy

Pruszków

Choć do nocy sylwestrowej jeszcze daleko to władze Pruszkowa powoli przygotowują się do jej świętowania. Mieszkańcy mają zaś zadecydować, czy w trakcie przywitania nowego roku zobaczymy na niebie fajerwerki.

Przywitanie nowego roku kalendarzowego większości z nas kojarzy się z pokazami fajerwerków. Miasta zazwyczaj organizują kilku, a czasem nawet kilkunastominutowe pokazy sztucznych ogni. Mieszkańcy sami również chętnie „strzelają” w Noc Sylwestrową.

Z roku na rok pojawia się coraz więcej głosów, że huk fajerwerków jest szkodliwy dla zwierzaków. W ubiegłym roku z hucznego przywitania nowego roku pokazem sztucznych ogni zrezygnowała m.in. Warszawa. W Pruszkowie pokaz się odbył. Prezydent Pruszkowa Paweł Makuch zapowiedział, że sposób organizacji kolejnego przywitania Nowego Roku skonsultuje z mieszkańcami.

Miłośnicy zwierząt chcą pokaz fajerwerków zamienić na pokaz laserów. Zwolennicy sztucznych ogni uważają, że nocne „strzelanie” to nic strasznego. Pojawiają się również głosy, by świętowanie z fajerwerkami ograniczyć tylko do pokazu miejskiego, tak by mieszkańcy sami nie odpalali sztucznych ogni.

Ankieta w sprawie organizacji przywitania Nowego Roku w Pruszkowie będzie dostępna na pożegnaniu lata oraz w formie elektronicznej. – Ankieta jest już w przygotowaniu. Chcemy poznać opinie mieszkańców w tej kwestii, nie chcemy narzucać swojego zdania — powiedział nam Paweł Makuch, prezydent Pruszkowa.

Ankieta zostanie przeprowadzona we wrześniu.

 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 35

35 odpowiedzi na “Fajerwerki czy lasery? Zdecydują mieszkańcy”

 1. lenek pisze:

  Czekam jak od fajerwerków spali się dom w ul. Kościuszki i Prusa.Dachy domów pokryte materiałami łatwopalnymi.Proponuję zmianę lokalizacji na ul. Lipową przy studni oligoceńskiej.

 2. paca pisze:

  Jakim miastem jest Pruszków ? To znaczy jakie wrażenie ma ktoś kto przyjedzie tu pierwszy raz i poszwenda się po centralnych ulicach. Czy to miasto spokoju, kultury, dobrobytu ? Moim zdaniem spokój jako tako, dobrobyt podobnie. Najgorzej jest z kulturą. Taką uliczną. To jest miasto ktoremu ton nadają głośne rozmowy z jednej strony ulicy na drugą, nawoływania ziomali, piwożłopów, pełna jawność. Tacy pruszkowianie są solą tego miasta. Oni będą nawoływać do podtrzymywania tradycji.
  Lata temu podjeżdżał Pawlik z kumplami i na przeciwko kościoła odpalał fajerwerki godzinami i nikt mu słowa nie powiedział. To jest właśnie dziedzictwo kulturowe Pruszkowa. Trzeba o nie dbać.
  P.S. Zwierzętami też nie należy się zbytnio przejmować. Kościół wszak naucza że Bóg dał człowiekowi prawo panowania nad światem zwierząt.

  • drekon pisze:

   Kolego, ten opis pasuje do każdego polskiego miasta i nie tylko polskiego 😉 A pokazy fajerwerków były i, mam nadzieję, jeszcze będą. Teraz media wrzuciły na tapetę temat zastępczy w postaci fajerwerków i jeszcze trochę będziemy musieli go niestety przerabiać.

   • paca pisze:

    Oczywiście, że to temat zastępczy ale jest też jednym z przejawów takiej miejskiej kultury ulicy. Fakt że u nas jest byle jak ale u sąsiada nie lepiej nie powinien być podstawą do pławienia się w samozachwycie.

 3. jacekp pisze:

  Mam nadzieję, że zdecydują dobrze i będzie normalny pokaz fajerwerków, bo jednak niczego innego sobie nie wyobrażam. Komuś podobają się lasery? Wy tak poważnie? Co tutaj porównywać?

 4. tomaszo pisze:

  Nie wyobrażam sobie braku fajerwerków. Kto widział pokazy laserów, ten wie, że nie ma czego porównać. Inny poziom rozrywki. Zwierzęta? Może zakażcie też wyładowań atmosferycznych. Jeden pokaz raz na kilka miesięcy nikomu nie zaskodzi. Robienie problemu z niczego.

 5. drekon pisze:

  A dla mnie ta dyskusja jest po prostu śmieszna. Pewnie, że fajerwerki. Tak, na pewno użycie fajerwerków raz do roku komukolwiek zaszkodzi. Nie twierdzę, że mają to robić codziennie – ale od tych kilku razy do roku nikomu nic się nie stanie.

 6. Kuba pisze:

  Lasery słabe, ja za fajerwerkami.

 7. Pruszkowiak pisze:

  Lasery i przede wszystkim porządna edukacja. Strzelanie kilka dni przed i kilka dni po nocy sylwestrowej jest łamaniem prawa. Najwyższy czas zacząć to respektować. Poza tym zagrożenie jest ogromne nie tylko dla zwierząt ale i dla ludzi.
  Czas więc na zakończenie złych i szkodliwych „tradycji”.

  • ja pisze:

   prosze nie wprowadzać nikogo w błąd. Uzywanie fajerwerków w ciagu roku na terenie swoim i tam, gdzie mamy zgodę własciciela jest absolutnie legalne. Dodatkowo w Sylwestra i Nowy Rok mozna uzywać ich w całej przestrzeni publicznej, place, skwery, etc Fajerwerki są produktem dopuszczonym do obrotu na terenie całej UE (stosowne certyfikaty CE).

 8. Olo pisze:

  Lasery ,wege szit do jedzenia.i moze medytacja co za SYF

 9. WSC pisze:

  Lasery!!!
  Petardy i fajerwerki to relikt kosztowny i szkoda psów i kotów !!!

 10. Pola pisze:

  Fajerwerki – to jest raz w roku.

 11. lowi pisze:

  kupowałem co roku fajerwerki przez lata, już odwykłem i Was do tego namawiam, to jest nie w porządku w stosunku do zwierząt a lasery sa naprawdę super, miałem szczęście widywać już takie pokazy

 12. Krzysiek pisze:

  Fajerwerki to tradycja, pokaz raz do roku ma znikomą szkodliwość, a właściciele zwierzaków mogą zbezpieczyć swoich podopiecznych 🙂 wystarczy tylko chcieć

  • Ewa pisze:

   Nie wszystkie zwierzęta mają właściciela. A co z bezpańskimi i dzikimi zwierzętami, a co z ludźmi i ze środowiskiem które jest niszczone w imię tzw tradycji?

 13. Ja pisze:

  Ja jestem za laserami.

 14. Mm pisze:

  Zdecydowanie lasery.

 15. paca pisze:

  Konsultacje ze społeczeństwem tylko w sprawie bzdetów. Kiedy chodzi o zadysponowanie środkami albo np o przeniesienie siedziby UM to zdecyduje chłopczyk Pisiera.

 16. kaja pisze:

  Lasery.Nie wszyscy się bawią.Są ludzie chorzy,male dzieci ,zwierzęta …Trochę empatii trzeba mieć .

 17. Mieszkaniec pisze:

  Po pierwsze pokaz laserowy który będzie tak efektowny jak fajerwerki będzie o wiele droższy. Po drugie lasery są uzależnione od pogody więc może się okazać że kilkadziesiąt tysięcy złotych będzie wyrzucone w błoto. Po trzecie lasery maja sens wyłącznie na pustej przestrzeni a nie między drzewami. Po czwarte żadnen miejski sylwester nie spełnia zasad BHP i p. poż. Po piątek lasery i fajerwerki odpalane w tłumie i kilka metrów dalej czego zabronić nie można bo teraz imprezy w żadnen sposób nie jest wygrodzony i z zakazem wnoszenia fajerwerków a jeśli będzie to i tak poza terenem zabronić nie wolno – a w całym mieście wystrzelił ich tysiące, to zupełnie mija z celem. Po szóste lasery wymagają wyłączenia oświetlenia na ulicy Bolesława Prusa i Kościuszki a także placu Jana Pawła II co ile z placem jest wykonalne tak z ulicami już nie bo trzeba wyłączyć cały sektor czyli praktycznie cala ulice Bolesława Prusa i Kościuszki. Miasto nawet nie ma zamiaru spełnić obowiązujących przepisów BHP i p. poż dotyczących imprez masowych. Wiec jestem za fajerwerkami.

  • Do mieszkańca z 10.17 pisze:

   Po siódme, wypisujesz bzdury.
   Miasto jest w posiadaniu opinii z innych miast w Polsce, które zrezygnowały z fajerwerków na rzecz laserów i nic z tego co piszesz się w tych opiniach nie potwierdza.

 18. Pikador pisze:

  Tylko i wyłącznie laserowe fajerwerki.

 19. Mk79 pisze:

  FAJERWERKI!

 20. Rado pisze:

  Lasery to nr1. Fajerwerki to dziadostwo niebezpieczne !

 21. Za, a nawet przeciw pisze:

  Jestem za ograniczeniem fajerwerków tylko i wyłącznie do publicznych pokazów. Te trwają z reguły do 15 minut. Prywatne pokazy trwają przez całą noc. Jednak w naszym społeczeństwie najpierw trzeba zmienić świadomość, a to można zrobić przez rezygnację z publicznych fajerwerków na rzecz pokazu laserów. Taka przewrotność.

  • Mieszkaniec pisze:

   Zgadza się. Miasto powinno dawać przykład i zrezygnować z publicznych pokazów fajerwerków. Poza tym powinno rozpocząć akcję edukacyjną, podobnie jak ze smogiem czy bezpieczeństwem na drogach. Żeby zmienić świadomość ludzi trzeba ich edukować. Kiedyś sterylizacja zwierząt była postrzegana jako zło, teraz dzięki edukacji i działaniom Miasta na rzecz rozpowszechniania rzetelnej wiedzy jest coraz lepiej.

  • paca pisze:

   Słusznie. Jestem za laserami a jeżeli już fajerwerki to tylko w wyznaczonych miejscach i tylko np 15 minut. Na cały Pruszków wystarczy góra 2 miejsca odpowiednio oddalone od zabudowań. Ewentualni pobliscy właściciele zwierząt powinni być powiadomieni odpowiednio wcześniej i skonsultowani z weterynarzem na koszt miasta.

 22. Rafi pisze:

  Tylko fajerwerki!!!

 23. Eb pisze:

  Laser z troski o dzieci, ludzi starszych, chorych i zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły