Dziś dzień nauczyciela

Region

Dzień Edukacji Narodowej potocznie zwany Dniem Nauczyciela obchodzimy 14 października. Jest to święto wszystkich pracowników oświaty.

Dzień Nauczyciela jest obchodzony od 1972 roku, choć historia tego dnia ma swoje początki w 1957 roku. Natomiast od 1982 roku święto zmieniło swoją nazwę na Dzień Edukacji Narodowej. Od tamtej pory jest to święto wszystkich pracowników oświaty.

Uczniowie, aby uhonorować swoich nauczycieli przygotowują z tej okazji akademie i apele. W wielu szkołach prócz oficjalnej części młodzież odznacza pedagogów symbolicznymi statuetkami. Są to miedzy innymi tytuły dla najlepszego wykładowcy, najbardziej pomocnego nauczyciela czy najbardziej wymagającego pedagoga. Te niewielkie nagrody są swoistym podziękowaniem za trud włożony w wychowanie i naukę. Bardzo często te niewielkie prezenty wywołują uśmiechy na twarzach wykładowców i pozostałych pracowników szkoły, bo o tych uczniowie też nie zapominają.

Dzień nauczyciela jest obchodzony w wielu krajach w różnych terminach (m.in. Albania – 7 marca, Chiny – 10 września, Turcja – 24 listopada). Światowy Dzień Nauczyciela (Word Teacher’s Day) jest obchodzony 5 października. Dzień ten został proklamowany w 1994 roku a jego patronatem jest UNESCO. W Polsce ten dzień jest obchodzony od 1997 roku przez nauczycieli reprezentujących sektor nauki i szkolnictwo wyższe.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.