„Dziesiątka” zgodnie z planem

Pruszków

Ostatnia prosta na placu budowy nowej siedziby szkoły podstawowej nr 10 w Pruszkowie. Od września dzieci będą uczyć się w dużo lepszych warunkach niż dotychczas.

To jedna z większych pruszkowskich inwestycji oświatowych ostatnich lat. Stanowi odpowiedź na stale rosnące potrzeby mieszkańców Gąsina. Obecna siedziba „dziesiątki” pęka w szwach, nie mówiąc już o tym, że daleko jej do spełnienia nowoczesnych standardów. Niewielka sala gimnastyczna, wąskie korytarze, mało przestronne sale lekcyjne. A przy tym coraz większa liczba uczniów…

Sytuacja diametralnie zmieni się we wrześniu tego roku. Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbędzie się już w nowym budynku. – Wszystko idzie zgodnie z planem i z harmonogramem. We wrześniu pierwszy dzwonek w nowym obiekcie. Jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcą, czyli firmą Strabag – mówi nam Konrad Sipiera, wiceprezydent Pruszkowa.

Budowa nowego obiektu dla „dziesiątki” rozpoczęła się pod koniec 2017 r. W maju ubiegłego roku w uroczystej atmosferze wmurowany został kamień węgielny. Teraz budynek można już urządzać w środku. A jest co urządzać. W nowym budynku znajdzie się miejsce dla 725 uczniów szkoły podstawowej, którzy będą mieć do swojej dyspozycji 29 pracowni podstawowych i 2 pracownie komputerowe. Znacznie polepszą się warunki do uprawiania sportu, bo szkoła zyska pełnowymiarową salę gimnastyczną z widownią, trzy mniejsze sale sportowe i siłownię. Do tego oczywiście biblioteka z czytelnią, aż dwie stołówki z pełnym zapleczem kuchennym, trzy świetlice i sale do zajęć wyrównawczych. Swój „kawałek podłogi” znajdzie tam także Książnica Pruszkowska. Z jej gościnnych progów będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy, nie tylko uczniowie i ich rodzice. Będzie to miejsce otwartych spotkań. W bezpośrednim otoczeniu szkoły pojawią się boiska ze sztuczną nawierzchnią, trzytorowa bieżnia lekkoatletyczna, plac zabaw dla przedszkolaków, a także ogródki klasowe.

Wkrótce rozpocznie się wyposażanie i meblowanie obiektu. – W przyszłym tygodniu otwieramy oferty w przetargu na wyposażenie szkoły nr 10. Idziemy zgodnie z planem – zapewnia wiceprezydent Konrad Sipiera.

Wspomniany przetarg to pierwszy etap „urządzania” sp nr 10. Zadanie podzielono na trzy części: dostawę i montaż mebli szkolnych, dostawę i montaż mebli administracyjnych oraz dostawę i montaż sprzętu sportowego. Wszystko fabrycznie nowe i nieużywane. Termin realizacji zamówienia to koniec lipca tego roku. Poza biurkami, szafami i krzesełkami w szkole pojawią się m.in. bramki do piłki ręcznej, kosze najazdowe, tablica wyników, słupki do siatkówki, sprzęt do wyposażenia siłowni.

Pierwszy wrześniowy dzwonek nie będzie jednak oznaczał zakończenia budowy. Po przeniesieniu szkoły w nowe mury, rozpocznie się rozbiórka jej dotychczasowej siedziby. W jej miejscu powstanie kolejny nowy obiekt, tym razem przeznaczony dla przedszkolaków. Pomieści ono 100 dzieci w czterech oddziałach, a maluchy przekroczą jego próg rok później, czyli we wrześniu 2020 r.

Koszt całej inwestycji to ponad 47 mln zł.

 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 11

11 odpowiedzi na “„Dziesiątka” zgodnie z planem”

 1. kaśka pisze:

  A ja bardzo się cieszę, że moja córka pójdzie od nowej szkoły. Na RR i tak płacimy co roku.

 2. Marta pisze:

  Super, takie peany były głoszone o SP 5. I co? Po niecałym roku szkolnym widać, że już jest całkiem spory problem. Olbrzymi konflikt Dyrektora i Rady Rodziców bez szans na porozumienie. Nowy rok i prawdopodobnie praca w systemie dwuzmianowym, bo szkoła zaczyna pękać w szwach, świetlica tez nie przyjmie wszystkich dzieci.

 3. cieciu pisze:

  Konrad wie wszystko

 4. outsider pisze:

  Wczoraj na zebraniu rodziców pani dyrektor SP nr 5 wygłosiła długie przemówienie, które de facto było jednym komunikatem: szkoła nie ma pieniędzy na wyposażenie, dlatego zmuszona jestem prosić rodziców o dofinansowanie najróżniejszych rzeczy, począwszy od sztandaru na książkach dla dzieci skończywszy. Z przemówienia wynikało, że miasto nie ma pieniędzy na wyposażenie szkoły.

  SP nr 5 została z hukiem i pompą otwarta 1 września 2018 r.

  Pytanie jak można projektować otwarcie nowej placówki i zapełniać ją dziećmi, jeśli miasto nie ma pieniędzy na jej wyposażenie. Czy tak samo będzie z SP nr 10? Czas pokaże.

  • john pisze:

   to jest sciema z ich strony. edukacja jest darmowa, i obowiazkiem samorzadku jest doposazenie szkol. ide o zaklad, ze dyrektor albo nie kontakotwal sie z UM albo ledwo sprobowala i dala sobie spokoj. w SP 8 swego czasu kasa z rady rodzicow byla przeznaczona na papier toaletowy dla szkoly, bo szkola nie miala kasy na papier a tym samum i UM. Idz spytaj czy sa wolne sale gimnastyczne do wynajecia – nie ma, sa wszystkie zajete w we wszystkich mozliwych godzinach.

  • Misia pisze:

   Szanowny Panie, trzeba słuchać ze zrozumieniem! Pani dyrektor powiedziała o nagrodach na zakończenie roku szkolnego w formie książek i ponadstandarowym wyposażeniu szkoły.

  • obecny pisze:

   Outsider trzeba umieć słuchać! Dyr. SP5 mówiła o nagrodach- książkach dla dzieci dla koniec roku i powiedziała, co zrobiła, a co zamierza i ile co kosztuje. Ale każdy słyszy co chce!

 5. Rodzic pisze:

  Super, naprawdę szczerze się cieszę. W Pruszkowie jest masa placówek edukacjyjnych w złym stanie. W tej chwili najgorzej jest chyba w przedszkolu nr 11 gdzie stan techniczny budynku realnie zagraża bezpieczeństwu dzieci. Kiedy przebudowa tego przedszkola? Przebudowa nie remont bo nie da się kolejny raz zamalować tego co się sypie od góry do dołu. Czy naprawdę musi w tym miejscu dojść do tragedii żeby władze postawiły nowy budynek?

 6. john pisze:

  a kiedy szkola przy pogodnej/lipowej?

  • Hej pisze:

   Do John jaka szkoła jest na rogu pogodnej/lipowej????
   Obecnie najbrzydsza szkoła bez remontu to sp8.

   • Też rodzic pisze:

    Myślę że w sytuacji w której niektóre budynki i mam tu na myśli budynek przedszkola nr 11 stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci estetyka pozostałych powinna jednak zejść na 2 a nawet 3 plan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły