„Dzień wege” w szkołach? Magistrat odpowiada

Pruszków

Jest odpowiedź pruszkowskiego urzędu miasta na interpelację radnego Edgara Czopa, który zaproponował wprowadzenie w menu miejskich szkół dnia z posiłkami wegetariańskimi. Okazuje się, że zmiana jadłospisu nie jest konieczna.

O pomyśle radnego z klubu Koalicji Obywatelskiej pisaliśmy w sierpniu. Od tego czasu pruszkowski magistrat zbierał informacje z podległych mu placówek, aby odpowiedzieć na zadane przez Edgara Czopa pytania. M.in. o to czy we wszystkich pruszkowskich szkołach i przedszkolach funkcjonuje jeden dzień bez mięsa (radny zaznacza, że ryba to też mięso), czy jest możliwość wprowadzenia w tych placówkach dnia z posiłkami wegetariańskimi lub wegańskimi, czy miasto może zainicjować program pilotażowy w tej sprawie i czy uczniowie na co dzień mają możliwość wyboru posiłku bezmięsnego.

W odpowiedzi na interpelację czytamy, że zarówno w szkołach jak i przedszkolach żywienie odbywa się zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i normami. – We wszystkich szkołach podstawowych w Pruszkowie żywienie odbywa się zgodnie z przepisami dotyczącymi żywienia dzieci w wieku szkolnym i jest zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. Szkoły w jadłospisie tygodniowym mają jeden obiad bezmięsny – zaznacza w oficjalnym piśmie prezydent Paweł Makuch.

Rzadziej mięso pojawia się w menu przedszkolaków. – W przedszkolach miejskich jadłospis ustalany jest w oparciu o normy żywieniowe opracowane przez Instytut Żywienia i Żywności dla dzieci w wieku 3-6 lat. W pruszkowskich przedszkolach jest co najmniej jeden obiad bezmięsny w tygodniu. Przykładowy jadłospis 20-dniowy w przedszkolu uwzględnia cztery obiady bezmięsne, trzy obiady rybne i trzy obiady mięsne – zaznacza prezydent Makuch.

Jak dodaje, w trakcie konsultacji z dyrektorami szkół i przedszkoli okazało się, że zmian jadłospisu w zakresie wprowadzenia posiłków wegetariańskich lub wegańskich nie zgłaszali rodzice.

 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 12

12 odpowiedzi na “„Dzień wege” w szkołach? Magistrat odpowiada”

 1. D pisze:

  Dzisiaj wege – jutro homo.

 2. Gość pisze:

  Tak to jest, nie sprawdziłem jak jest obecnie ale hur dur musi być tak jak ja chce….

 3. eh pisze:

  Jak radny będzie miał dziecko w szkole, to niech zgłasza. Teraz niech da decydować rodzicom i tyle.

 4. Rodzic pisze:

  Brawo dla Pana radnego. O ile ja jako rodzic wiem, że takie dni są o tyle super, że przynajmniej część radnych uczciwie pracuje i chce dla mieszkańców jak najlepiej.

 5. Dwa pisze:

  Ten Pan Radny to jakaś porażka. Wejdźcie na jego profil na facebooku, tam chwali się swoją działalnością jako radny. Oprócz krzewienia weganizmu, zajmuje się plastikowymi sztućcami w urzędach i zakazywaniem fajerwerków na nowy rok. I my takim ludziom jeszcze za to płacimy.

 6. reniferlopez pisze:

  Niech radny wyjmie kołki z uszu i zajmie się czymś pożytecznym , dla dobra miasta a nie szuka taniej sensacji.

 7. john pisze:

  a co z dzisiejszym wypadkiem na brzozowej?

 8. Fakty są takie pisze:

  PO-KO to zbieranina dziwnych ludzi. Patrząc na to wszystko z boku widać, że robią zawsze duży szum aby było o nich głośno pod byle jakim pretekstem. A ich głównym celem nie jest dobro Polski i Polaków tylko bycie przeciwko PiS -owi, nie ważne przy tym jest czy PiS robi dobrze czy żle. Ważne, żeby być przeciwko i zachować stołek, resztkę władzy i co najważniejsze pieniądze.

 9. A pisze:

  Edgar zajmij się w końcu czymś pożytecznym, a nie zawracasz Prezydentowi głowę głupotami

 10. raz pisze:

  rodzice nie zglaszali, ale radny tak. chce uszczesliwic na sile. niech zajmie sie brudem w miescie lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły