Dym nad osiedlem w Wólce Kosowskiej

Region

Tydzień temu spłonęła hala w centrum Biznes Park w Wólce Kosowskiej. Strażacy długo walczyli z ogniem. Teraz mieszkańcy zastanawiają się czy dym unoszący się nad pogorzeliskiem nie jest trujący.

Pożar w hali magazynowej wybuchł 10 maja około godziny 11.00. Spłonęły głównie tekstylia. Strażacy za wszelką cenę starali się uratować przed ogniem pomieszczenia biurowe w hali, gdzie znajdowały się ważne dokumenty. Nad budynkiem unosił się słup czarnego dymu, który widać było nawet w Radomiu. Jeszcze podczas akcji gaśniczej straż pożarna ostrzegała, że dym może być toksyczny. Kilka godzin później okazało się, że nie zawierał on żadnych toksyn. Jednak mimo to był niebezpieczny, jak każdy dym w takiej ilości. Akcja gaszenia hali trwała trzy doby.

W trakcie działań strażacy wykonywali pomiary stężenia niebezpiecznych substancji w powietrzu. Ostatni był wykonany 13 maja. Zdaniem straży pożarnej nie wykryto obecności szkodliwych substancji. Mimo tego ochroniarze, którzy obecnie pilnują pogorzeliska chodzą w maseczkach.

Ludzie mieszkający w pobliżu hali nie wierzą w zapewnienia strażaków. Nad znajdującym się w pobliżu osiedlem mieszkaniowym od kilku dni unosi się gryzący dym. Mieszkańcy zastanawiają się czy nie jest on szkodliwy. Wielu z nich ma mocny kaszel. Takie dolegliwości występują w dużym nasileniu również u dzieci.

Wyniki, pomiarów wykonanych przez straż pożarną analizuje obecnie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Pierwsze wyniki powinny być znane we wtorek po południu. Dopiero po ich uzyskaniu będzie można stwierdzić czy dym jest szkodliwy dla zdrowia.

W trwającej trzy dni akcji gaszenia początkowo brało udział blisko 100 strażaków. W późniejszym etapie na miejscu było nawet 40 wozów strażackich. Mimo tego nie udało się uratować magazynów. Jednak część biurowa została praktycznie nienaruszona przez ogień.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.