Dworzec „idzie” do przebudowy, PKP wybrały wykonawcę

Pruszków

Polskie Koleje Państwowe wybrały firmę, która zajmie się wykonaniem generalnego remontu pruszkowskiego dworca. Modernizacja obiektu ma kosztować blisko 13 mln zł.

Czy ten budynek przestanie szpecić? Lepiej go rozebrać i wybudować coś ładnego. Wstyd zaprosić znajomych, bo wysiadając na dworcu w Pruszkowie ma się wrażenie, że to koniec świata – takich opinii i pytań dotyczących wyglądu pruszkowskiego dworca na przestrzeni lat pojawiło się wiele. Zwłaszcza, że są do nich podstawy… Budynek wzniesiono w 1924 r., dziś ma status zabytku. Urok obiektu dostrzeże tylko wprawne oko, które „między” odpadającym tynkiem, brudnymi oknami i dziurami po brakujących dachówkach zobaczy piękno dworkowego stylu i barokowe detale.

Budynek należy do spółki PKP S.A. Zapewnienia kolejarzy o planach remontu tego obiektu mają „długą i siwą brodę”. Przebudowa przez lata była przesuwana, pierwotnie mówiło się, że na przełomie 2014 i 2015 r dworzec będzie już wyremontowany. Z miesiąca na miesiąc deklaracje i daty się zmieniały. Doszło nawet do sytuacji gdy to władze Pruszkowa chciały przejąć i wyremontować budynek. Rozmowy na linii PKP – miasto Pruszków nie przyniosły jednak efektu.

Obietnice składane przez kolejarzy wreszcie się spełnią. PKP S.A. ogłosiły przetarg na remont pruszkowskiego dworca, a co więcej kilka dni temu poznaliśmy wykonawcę prac. Zwycięzcą postępowania została spółka SKB z Warszawy, która za wszystkie zlecone prace zainkasuje prawie 13 mln zł.

13 mln zł to nie mała kwota. Zwłaszcza, że kolejarze musieli dołożyć milion złotych. Pierwotnie planowano wykonać remont za niespełna 12 mln zł. Druga oferta była jeszcze wyższa. Opiewała na przeszło 13,5 mln zł.

Co ciekawe wykonawca na realizację wszystkich zleconych prac będzie miał 52 tygodnie, Wiele wskazuje więc na to, że już za rok będziemy mogli oglądać dworzec w nowej odsłonie. A co konkretnie się zmieni? W ramach prac dworzec zostanie kompleksowo przebudowany. Piwnice zostaną pogłębione, dzięki temu pomieszczenia w podpiwniczeniu będą mogły pełnić funkcję pomieszczeń technicznych. Dodatkowo wykonawca ma sprawdzić  stan fundamentów oraz izolacji. Parter obiektu zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowane zostaną również toalety i kasy. Pomieszczenia znajdujące się na piętrach zostaną dostosowane do funkcji biurowo-usługwej. W budynku zostanie wykonany remont dachu, dworzec będzie miał również nowa elewację. Wykonawca ma również uporządkować teren wokół obiektu.

Władze Pruszkowa kilka miesięcy temu zapowiedziały, że na terenie dworca znajdzie się również przestrzeń dla mieszkańców. Dziś podtrzymują te zapowiedzi. – Na pierwszym piętrze dworca chcemy stworzyć nowoczesną czytelnię, może z kawiarenką internetową. Chcemy by było to również miejsce spotkań dla organizacji pozarządowych i grup działających w Pruszkowie. Czytelnia będzie podlegać pod pruszkowską Książnicę – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Pruszkowscy włodarze podkreślają, że są bardzo zadowoleni, że temat remontu dworca udało się doprowadzić do końca. – Rozmowy z PKP były dla nas wyczerpujące. Sam bardzo często spotykałem się z przedstawicielami PKP, by prowadzić negocjacje, które miały przyspieszyć realizację tego zadania. Dziś mamy już nawet określone stawki czynszu jakie będziemy płacić kolejarzom – podkreśla Kurzela. – Kolejarze zapewniali nas, że remont zakończy się wraz z końcem prac na linii 447. Przetarg miał być ogłoszony jeszcze w wakacje. Niestety pojawiły się opóźnienia i dziś kolejarzom raczej nie uda się spiąć zakończenia obu tych inwestycji w zbliżonym terminie – podkreśla Kurzela.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.