Dworek Zagroda odzyskał urodę

Brwinów

Remont brwinowskiego Dworku Zagroda lub jak kto woli „Bartkiewiczówki” dobiegł końca. Jednak nie oznacza to, że obiekt od razu otworzy swoje podwoje dla mieszkańców. – Dopiero ruszamy z odbiorami – podkreśla burmistrz Brwinowa.

Dworek przy ul. Grodziskiej 57 w Brwinowie znany jest pod dwiema nazwami. Pierwsza to Dworek Zagroda, a druga – „Bartkiewiczówka”. Mieszkał tam bowiem Zygmunt Bartkiewicz, pisarz i regionalista, który sam zbudował dworek. „Bartkiewiczówka” powstawała w latach 1905 – 1910, a od końca lat 70. ubiegłego stulecia jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa.

Zabytkowy dworek z roku na rok tracił jednak swoją urodę, dlatego władze gminy Brwinów postanowiły go wyremontować. Rozpoczęto od porządkowania zbiorów, które zostały po Zygmuncie Bartkiewiczu. Mowa tu o książkach, pamiątkach czy cennych dokumentach. Później ruszyły prace budowlane: osuszanie ścian fundamentowych, wykonanie izolacji przeciwwodnej, drenaż, stworzenie opaski z piaskowca wokół budynku, wymiana uszkodzonych elementów więźby dachowej i dachówek czy wymurowanie nowych kominów nad połacią dachu. To tylko niektóre z zadań.

Początkowo mówiło się, że roboty dobiegną finału nawet miesiąc przed terminem. Tak się jednak nie stało. – Faktycznie był taki moment, że liczyliśmy na to, że uda się wszystko wykonać wcześniej. Dworek Zagroda jest jednak zabytkiem i wszystkie działania musieliśmy konsultować z konserwatorem. Ten uznał, że dach dworku powinien być pokryty ręcznie robioną dachówką. Jej wykonanie zajęło dostawcy wiele miesięcy, co odbiło się nieco na tempie prac. Ale nie mamy opóźnień – twierdzi Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów.
Wykonawca niebawem przekaże obiekt do odbiorów gminie. Wiele wskazuje na to, że meblowanie Zagrody ruszy w przerwie świątecznej. – Musimy zwieźć i poustawiać meble. Dziś są tam przecież gołe ściany – mówi Kosiński.

A co znajdzie się w dworku? Niespodzianek nie ma. Nadal będzie siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa. Ale burmistrz Kosiński widziałby w „Bartkiewiczówce” również muzeum. – Chciałbym, żeby ten obiekt był dostępny dla mieszkańców. Myślimy nad tym, by w dworku dodatkowo stworzyć Muzeum Ziemi Brwinowskiej – podkreśla.  

Oficjalnie nie ma jeszcze wyznaczonej konkretnej daty otwarcia obiektu dla mieszkańców. Jest szansa, że nastąpi to na początku stycznia. Remont zabytkowego dworku pochłonął 680 tys. zł.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.