Droga przez mękę

Brwinów

Przejazd ul. Ołtarzewską w Domaniewie graniczy niemal z cudem. Wszystko przez wszechobecne... błoto.

O problemie występującym na ul. Ołtarzewskiej poinformował nas czytelnik Paweł. – Droga jest w stanie fatalnym, rozwalana przez samochody powyżej 3,5 t. W chwili obecnej jeździ ich mniej, bo już wiedzą jaki jest stan drogi należącej do gminy Brwinów. Nic z tym nie robią – napisał na kontakt@wpr24.pl.

Gmina ma niejako związane ręce w tej sprawie, bo… nie jest właścicielem drogi. – W zeszłym roku wybudowano dwa domy mieszkalne przy polnej i nieutwardzonej drodze łączącej Domaniew i Duchnice – w odległości ok. 600mb od utwardzonej drogi w Domaniewie oraz ok. 660mb od drogi wojewódzkiej nr 718  – razem 1,260 km. Droga ta nie stanowi własności gminy Brwinów: działka drogowa ma nieuregulowany stan prawny a gmina jest jedynie jej władającym i dlatego ogranicza się do prowadzenia prac o charakterze utrzymaniowym: równanie dwa razy w roku – wyjaśnia nam Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów.

Mieszkańcy Ołtarzewskiej mogą liczyć na pomoc ze strony urzędu, ale zapewne ich oczekiwania są większe. – Osoby decydujące się na tę lokalizację swoich nowo wybudowanych domów „w polu” wiedziały doskonale, że budują się przy nieutwardzonej drodze, która była dotychczas wykorzystywana głównie na dojazd maszyn rolniczych do pól. Nie wątpię, że miały świadomość możliwych niedogodności, np. błota w czasie roztopów i po opadach deszczu, braku odśnieżania itp. Dzisiaj, jak doświadczyli tych problemów, oczekują od gminy pomocy a tymczasem prowizoryczne utwardzenie tej drogi to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pomożemy im, jak tylko trochę grunt obeschnie, ale na pewno nie w takim jednak zakresie, jak tego oczekiwaliby, bowiem ograniczymy się jedynie do utwardzenia nawierzchni tej drogi na najgorszych odcinkach – przedstawia Kosiński.

Warto dodać, że gmina przygotowuje się do kolejnej drogowej inwestycji. – W tegorocznym planie inwestycyjnym mamy zadanie dotyczące budowy ok. 150mb początkowego odcinka ul. Ołtarzewskiej (droga 19KDL) oraz odcinka drogi 23KDD wraz ze skrzyżowaniem z drogą wojewódzką nr 701. Mamy na ten cel przeznaczone 340 tys. zł. Drogę tę zaprojektowaliśmy w zeszłym roku, uzyskując decyzję zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, którą musieliśmy wywłaszczyć kilku prywatnych właścicieli działek sąsiednich w związku z potrzebą poszerzenia wąskiego pasa drogowego, bowiem ul. Ołtarzewska ma jedynie 6m szerokości, zaś ul. 23KDD w najwęższym miejscu tylko 2,2m – podaje brwinowski włodarz.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.