Dotacje z „Polskiego Ładu” dla regionu

Pruszków

Dotacje dla samorządów w Programie Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład” wynosi ogółem około 23 mld zł. We wtorek, 26 października, rozdano symboliczne czeki. Wśród samorządów, do których trafi dotacja znalazły się Powiat Pruszkowski oraz Miasto Pruszków.

Dotacje z „Polskiego Ładu”

To pierwszy nabór do programu. Jego celem jest zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez samorządy. Jest on realizowany przez promesy inwestycyjne udzielone przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W pierwszej edycji programu do wybranych gmin Powiatu Pruszkowskiego trafi ponad 87 mln zł. Środki zostaną spożytkowane na inwestycje w zakresie edukacji, infrastruktury drogowej, gospodarki wodno-ściekowej, a także bezpieczeństwa. Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w ramach dotacji?

Rozbudowa pruszkowskiej „Trójki”

Na pierwszym miejscu wymienia się projekt „Rozbudowy, przebudowy i nadbudowy Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszkowie” za kwotę ponad 25 mln zł. Szkoła doczeka się poważnego remontu, po którym zwiększy się komfort pracy nauczycieli i polepszą warunki nauki dla uczniów. Zwiększony zostanie dostęp do obiektu dla osób niepełnosprawnych, poprawią się warunki akustyczne, wdrożone zostaną rozwiązania „Post Covid”. Realnie powiększona zostanie świetlica, pokój nauczycielski, biblioteka oraz stołówka z zapleczem kuchennym. Ponadto wybudowany zostanie nowy plac zabaw dla zerówki, wielofunkcyjne boisko. Do tego należy dołączyć montaż instalacji fotowoltaicznej oraz budowę garażu podziemnego. Godnym uwagi jest fakt, że jest to największe dofinansowanie w pierwszym naborze w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.

Przebudowa LO im. T. Kościuszki

Kolejna dotacja, tym razem dla Powiatu Pruszkowskiego, trafi na rzecz przebudowy „Kościucha”. Plany i wizualizacje prezentowaliśmy Wam wcześniej w tym artykule. Projekt „Przebudowa LO im. T. Kościuszki w Pruszkowie” otrzymała prawie 14-milionowe dofinansowanie.

Pozostałe inwestycje

W ramach programu zrealizowane będą projekty z innych gmin Powiatu Pruszkowskiego. 9 mln zł przeznaczone zostanie na gminną infrastrukturę drogową w Raszynie. Brwinowowi przypadło 5 mln zł na modernizację ul. Słonecznej w miejscowości Krosna-Wieś. Tyle samo przeznaczono dla Nadarzyna na budowę przedszkola w Wolicy w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Prawie 3 mln zł otrzyma również gmina Michałowice na rozbudowę ul. Parkowej w Opaczy Małej, Michałowicach Wsi i Michałowicach Osiedlu.

Dofinansowanie dla gmin ościennych

Dodatkowo dotację otrzymają gminy ościenne. Żabia Wola – prawie 9 mln zł na realizację projektu „Dostosowanie infrastruktury technicznej Gminy Żabia Wola do średniej jakości występującej w sąsiednich gminach w zakresie gospodarki kanalizacyjnej, etap I”. Milanówek otrzyma ponad 9,5 mln zł na na budowę strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Dofinansowanie otrzyma także Tarczyn – 8 mln zł na budowę zbiornika retencyjnego.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 18

18 odpowiedzi na “Dotacje z „Polskiego Ładu” dla regionu”

 1. Brwinowianin pisze:

  Co ciekawe, hejt antyrządowy i antypolski jest tak dobrze zorganizowany, że nawet coś tak pozytywnego potrafią przedstawić jako coś złego i jeszcze kłamiąc, że pieniądze pochodzą z UE, podczas gdy jak żyje w tym kraju kilkadziesiąt lat nie pamiętam, żeby budżet państwa był na + .
  Przypomnę tylko tym wszystkim hejterom i hejtusią, że za czasów rządów PO-KO-PSL(2050) rok w rok był deficyt budżetowy i zadłużanie Polski i tylko o tym się słyszało ile pokoleń Polaków będzie spłacać ten dług, a ten Germanin Tusk mówił, że Polski na to nie stać, na tamto nie stać, a lasy państwowe trzeba sprywatyzować, LOT sprzedać, ludzi pozwalniać…
  SERIO JUŻ NIE PAMIĘTACIE JAK TO BYŁO ???

  • Anonim pisze:

   Pamiętamy. Pamiętamy też jak wyglądał rynek i finanse pozostałych państw. Nikt nie mówi że ma wyjść na plus z budżetem bo lepiej od was rozumiemy ekonomię. Natomiast można by odnieść wrażenie że państwo w jakiś sposób stworzyło te pieniądze, nie nie stworzyło, okradli nas coraz wyższymi podatkami a teraz część tego rabunku oddaje żeby jego poplecznicy którzy nie rozumieją podatków bo żyją z socjalu byli zadowoleni.

  • pisdzielcu pisze:

   Obudzisz się z ręką w nocniku. Może nie ty ale twoje dzieci bo tobie pewnie niedużo zostało.

  • kretynie pisze:

   Lepiej było sprzedać niż rozdać złodziejom z rządu

 2. paca pisze:

  Upasą się pisowskie pociotki

 3. robot pisze:

  Materiały budowlane (inne rzeczy też) zdrożały po 50-120% w ostatnim czasie. Nawet jeśli te pieniądze dotrą to zamiast 25 trzeba będzie 40 milionów.

 4. Jan pisze:

  Brawo rząd PIS!! Tak dobrze rządzących nigdy w Polsce nie było!!!

  • Grabarz pisze:

   Raz Jan, raz Agata, innym razem Grzegorz. Jesteś zwolennikiem ideologii gender czy otrzymałeś pigułkę na zmianę płci, przed którą ostrzegał Rzecznik Praw Dziecka? Klub Gazety Polskiej w Piastowie powinien lepiej przygotowywać swoich członków do akcji propagandowych. Następnym razem uważaj na lekcji.

  • Pan pisze:

   Janie, wytarłeś kurze ?

  • Pan pisze:

   Tak ? I co kura na to ?

 5. mjp pisze:

  Wyglądają jak idioci z tymi tabliczkami symbolizującymi podział czegoś czego jeszcze nie dostali i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle dostaną 😀 Kocham ten kraj

 6. polskie gówno pisze:

  To są pieniądze z tej wstrętnej unii. Rząd tylko przystawia swój stempelek. Oby nie pozostały pamiątkowymi tekturkami.

 7. MadMax pisze:

  Kolejna porcja obietnic? Czy „promesy” rozdawane przez Morawieckiego przed wyborami prezydenckimi 2020 zostały już zrealizowane!?

 8. denis pisze:

  Polski Wal okrada samorządy z pieniędzy, które otrzymywały w podatkach. Teraz mogą szantażować samorządy i dawać czeki za bycie posłusznymi władzy politycznej. Te czeki są bez pokrycia a winny będzie oczywiście Tusk. Pora przejrzeć i zacząć zauważać jak PiS uzależnia samorządy od swoich wpływów, potem będzie już tylko jak za komuny w mieście będzie rządził 1 sekretarz miejskiego PiS

 9. Bobik pisze:

  To zwykłe łapówki, a nie dotacje.

 10. zgred pisze:

  Ten malutki to chyba dużo nie dostał. Z jakijś pipidówy musi.

 11. gfdfsdg pisze:

  Milanówek – prawie 10 baniek na budowę nikomu niepotrzebnego molocha. Brawo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły