Domek drewniany – wady i zalety

Art. Sponsorowany

Z każdym rokiem rośnie popularność domków letniskowych, wśród których znaczną większość stanowią te wykonane z drewna. Wpływ na to ma fakt, że domek drewniany to przede wszystkim znacznie niższe koszty związane z jego postawieniem jak również często potem utrzymywaniem.

Domek drewniany jako domek letniskowy

Domek letniskowy to konstrukcja, której wymogi zostały określone w odpowiednich przepisach prawnych. Parterowy, o powierzchni nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych zabudowy – to najważniejsze kwestie które wpływają na to, że budynek może zostać uznany jako domek letniskowy. Taka konstrukcja jest stosunkowo łatwa do wykonania również samodzielnie, co tym bardziej zwiększa ich popularność. Domki drewniane mają wielu zwolenników, jednakże niektórzy wskazują na pewne ich wady.

Zalety domków z drewna

Drewniane domki to przede wszystkim znacznie niższe koszty budowy. Drewno bowiem w porównaniu  materiałami do postawienia murowanych domków wychodzi znacznie taniej. W naszym kraju zazwyczaj do budowy domków wykorzystuje się sosnowe drewno, do którego jest bezproblemowy dostęp. Drewno można dość dowolnie modelować i wykonywać z niego przeróżne kształty i konstrukcje. To powoduje, że można z niego budować domki o ciekawych kształtach, których wykonanie w technologii murowanej jest niemożliwe lub bardzo trudne do uzyskania. Domki drewniane szybko się wykonuje, w zależności od wybranej technologii może się okazać, iż wystarczy jedynie kilka dni do tego, aby na placu budowy stanął gotowy dom. Drewno jest postrzegane jako materiał bardzo zdrowy, w sposób naturalny regulujący ciepło wewnątrz domku i wilgotność. Na uwagę zasługuje także walor estetyczny, drewniane domki o wiele lepiej wpasowują się w otoczenie roślinności. Doskonale wyglądają nie tylko w otoczeniu drzew, ale również w toczeniu wielu innych budynków, tak samo drewnianych jak i murowanych. Drewniany domek z tarasem doskonale prezentuje się w każdym otoczeniu i na każdej działce będzie wyglądał doskonale.

Domy z drewna i ich wady

Niektórzy właściciele jednak wskazują na pewno wady domów z drewna, które sprawiają że nie zawsze się na nie decydują. Jedną z najczęściej wskazywanych jest trwałość drewna jako materiału budowlanego. Drewno jest bowiem znacznie bardziej niż mur narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak na przykład deszcz czy wiatr. Ponadto drewno narażone jest na działanie szkodników, takich jak  korniki, co nie występuje w przypadku domów murowanych. Często także wskazuje się, iż domy z drewna są znacznie mniej trwałe niż murowane. Tutaj akurat głosy są podzielone, stosowane obecnie impregnaty i podobne produkty sprawiają, że drewno zyskuje duża trwałość, co sprawia że użytkowanie domu nie sprawia kłopotów przez wiele lat. Do uzyskania odpowiedniej stabilności i trwałości domu niezbędne jest także właściwe posadowienie domku. W przypadku domów murowanych fundamenty związane są z konstrukcją domku, co sprawia, że od razu wykonywane są stabilnie. Gdy mowa o domkach drewnianych, bardzo często właściciele wykonują stosunkowo słabe fundamenty, które sprawiają, że potem konstrukcja nie zyskuje odpowiedniej stabilności i tym samym również trwałości.

Niewłaściwe zestawienie domku

Przyczyną wielu wad, które mają miejsce podczas korzystania z domków drewnianych jest niewłaściwe jego zestawienie. Domki letniskowe obecnie dostępne są jako produkty przeznaczone do samodzielnego montażu przez właścicieli. W takim przypadku właściciel otrzymuje razem z elementami domku szczegółową instrukcję, w jaki sposób go odpowiednio zmontować. Jednakże często brak odpowiedniej wiedzy, jak również doświadczenia sprawia, że pomimo postępowania zgodnie z instrukcją domek nie ma odpowiedniej stabilności i trwałości. Dlatego jeśli właściciel chce, aby domek był trwały i dawał pewność bezproblemowego korzystania z niego na wiele lat, powinien zadbać o wszystkie szczegóły, a przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia zatrudnić ekipę do jego postawienia.

Lokalizacja a rodzaj domku

Bardzo często domek to, z czego jest wykonany domek uzależnione jest od tego, gdzie ma się on znajdować. W rejonach, gdzie jest bardziej narażony na warunki atmosferyczne właściciele częściej decydują się na domki murowane. Zazwyczaj w naszym kraju są to rejony takie jak góry, gdzie temperatury są o wiele niższe a opady atmosferyczne (szczególnie śnieg) znacznie bardziej dokuczliwe. Chociaż w górach również spotyka się domy z drewna, jednak muszą być one wykonane w odpowiedniej technologii. Zamiast lekkich konstrukcji szkieletowych stosuje się technologie wykonywania domów z bali drewnianych. Właściwie połączone dają ogromną trwałość, często nawet większą niż budynki murowane. Poza tym domy wykonane w takiej technologii mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, co minimalizuje koszty związane z ich utrzymaniem i ogrzaniem. Dlatego też każdy właściciel, który chce zbudować domek powinien rozpatrzyć wszystkie możliwości i dopasować je do swojej sytuacji. Tylko wtedy dom będzie jak najlepiej spełniał jego wszystkie wymagania.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.