Dokładniejsza segregacja śmieci w Nadarzynie

Nadarzyn

Gmina Nadarzyn stoi przed organizacją przetargu na nową firmę odbierającą śmieci. To skłania urząd do analiz dotychczasowego modelu wywozu odpadów.

Ostatnie wydarzenia na rynku – inflacja, wzrost cen, kosztów pracy – spowodowały, że wzrosły koszty usług, jakie gmina ma świadczyć mieszkańcom. To również dotyczy wywozu śmieci. Niebawem ogłoszony będzie przetarg na nową formę odbierającą odpady w gminie. Analiza dostępnych materiałów – danych z innych gmin, koszty utylizacji, ocena ilości i morfologii śmieci – wskazuje, że koszt wywozu śmieci wyniósłby ok. 43 zł od osoby. W okolicznych gminach koszt odbioru odpadów wynosi 33-36 zł za osobę (w Nadarzynie to niecałe 29 zł).

To wszystko skłania do jednego wniosku: należy lepiej segregować śmieci, aby zminimalizować ilość frakcji odpadów zmieszanych. Spowoduje to niższe koszty od mieszkańca i brak konieczności dokładania pieniędzy przez gminę. Dotacje gminne na ten cel zwykle uszczuplają budżet na inne usługi (kulturę, oświatę, sport, czy administrację). Jak informuje wójt Nadarzyna, Dariusz Zwoliński – Dzisiaj poziom segregacji odpadów w naszej gminie wynosi niecałe 40%. Jeśli tego nie zmienimy to nie tylko przyjdzie nam płacić jednostkowo więcej za odbiór odpadów z przed posesji, ale także w niedługim czasie będziemy musieli płacić jako samorząd ze wspólnego budżetu bardzo wysokie kary za brak poziomu recyklingu odpadów, co odbije się na poziomie życia wszystkich mieszkańców.

Ponieważ segregacja śmieci obniży koszty wywozu, kontrole poziomu segregacji będą jeszcze bardziej dokładne. W nowej umowie będą zapisy obciążające tym obowiązkiem nowego wykonawcę usługi. Straż Gminna nada będzie kontrolowała zgodność deklaracji z faktyczną ilością osób zamieszkałych pod danym adresem.
Nowy koszt odbioru odpadów będzie znany w sierpniu. Pamiętajmy jednak, że tylko wspólnie jesteśmy w stanie przejść przez ten trudny okres i pokonać jak najmniejszym kosztem … mam nadzieję czasowe problemy – dodaje Zwoliński.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Dokładniejsza segregacja śmieci w Nadarzynie”

 1. Z Kajetan pisze:

  Może jeszcze nakazać samemu wozić śmieci na ul Turystyczną?A co nam kto zrobi.

 2. pol pisze:

  Dojdzie do absurdu. Wywóz szamba tańszy, niż odbiór śmieci – 4 worków miesięcznie plastiku i papieru posegregowanego. 5 osób w domu. Jak, krzykną 70 zł za osobę, też musimy się zgodzić, bo przecież : „zgłosił się jeden oferent”!!!

 3. antyekolog pisze:

  Co za bzdury!
  Robicie z ludzi darmową siłę roboczą do segregacji odpadów i jeszcze każecie sobie za to płacić!
  Kategorycznie sprzeciwiam się śrubowaniu tych pseudoekologicznych norm.
  A jeśli to się Państwu nie podoba to proszę wrócić do starego systemu odbioru.
  Wtedy się nagle okaże, że da się to zrobić dużo taniej.
  Mieszkańcy nie są krowami do coraz większego dojenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły