Dofinansują wymianę pieca. Wnioski można już składać

Brwinów

Urząd gminy w Brwinowie rozpoczyna kolejną edycję programu dofinansowania wymiany pieców węglowych. Pula do rozdysponowania w tym roku to 200 tys zł.

Celem programu jest zachęcenie mieszkańców do zmiany sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczny – gazowy, elektryczny lub opał pelletem. W ubiegłym roku dzięki dofinansowaniu wymieniono 35 pieców węglowych.

Zasady funkcjonowania programu w 2020 r są identyczne jak w poprzedniej edycji. – Regulamin uchwalony przez Radę Miejską w Brwinowie określa zasady przyznawania dotacji na zmianę systemu ogrzewania polegającą na modernizacji kotłowni poprzez wymianę kotła/pieca węglowego na kocioł/piec gazowy albo elektryczny. W przypadku braku sieci gazowej możliwe jest uzyskanie dotacji również na kocioł/piec opalany pelletem. Gmina Brwinów podobnie jak w roku ubiegłym przeznacza łączną kwotę 200 tys. zł na dofinansowania, z których mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy, a także jednostki sektora finansów publicznych (gminne lub powiatowe osoby prawne) – informuje brwinowski urząd.

Wnioskodawca może uzyskać dotację w wysokości 75 proc kosztów udokumentowanych fakturą, lecz nie więcej niż 5 tys. zł.

Formalna droga wygląda tak: najpierw należy złożyć wniosek wraz z załącznikami. Jeśli dokumenty są poprawne, następuje podpisanie umowy z gminą. Wnioskodawca kupuje i montuje piec. Na miejscu odbywa się wizja lokalna. Finał to oczywiście wypłata dofinansowania.

Wnioski o udzielenie dotacji w tej sprawie można składać do 31 maja na adres urzędu gminy. Warto zrobić to szybko. W przypadku wyczerpania środków finansowych na ten rok, kolejne wnioski będą musiały poczekać na nowy rok budżetowy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 9

9 odpowiedzi na “Dofinansują wymianę pieca. Wnioski można już składać”

 1. Eko-sciema pisze:

  Witam,
  palenie suchym drzewem nie jest eko i piec do wymiany, bo poza drzewem można wrzucić oczywiście węgiel (dobrej lub złej jakości pomijam ten fakt) lub wszystko co jest w domu (śmieci, ubrania, buty itd). Mój piec opalany wyłącznie suchym drzewem wysłużył się czas zaplanować wymianę. Nowego na drzewo nie idzie kupić, można zrobić w u lokalnych firm, ale kłoda pod nogi normalnie myślących ludzi. Ale palnik do pelletu już dofinansowany jest! Czemu? Najlepszy i najdroższy jest pellet robiony z prasowanych trocin drzewnych (czyli z tego czym do tej pory paliłem latami tyle, tyle, że zmielone i 2x droższe niż drzewo). Jak wiadomo w tym kraju pellet można zrobić chyba ze wszystkiego i tak robi dużo firm oferując niższą cenę. Pellet robią z torfu, mielą płyty meblowe a tam mamy laminaty foliowe lub grube warstwy lakierów, różnego rodzaju kleje impreganty i nie wiadomo co jeszcze. To nie jest Eko. Tu trzeba jak zawsze lokalnej edukacji społeczeństwa, bo w normalnym tanim piecu można palić drzewem i będzie to o wiele „zdrowsze” niż pelletem o nieznanej jakości. Wiadomo jeśli ktoś jest niemyślący to i tak będzie palił czym popadnie śmieciami czy pelletem zrobionym ze śmieci, który jest droższy niż normalne drzewo kupione od rolnika.

 2. Anonim pisze:

  Wymienią węglowe na węglowe?

 3. klos pisze:

  W Polsce to jak zwykle jest wszystko na opak. „Wnioskodawca kupuje i montuje piec. Na miejscu odbywa się wizja lokalna. Finał to oczywiście wypłata dofinansowania.” A skąd osoba której ledwo starcza na węgiel ma mieć 5000 zł? Zaręczam, że nikt nie jest masochistą i z własnej woli nie nosi węgla, nie wyrzuca popiołu i nie wstaje skoro świt żeby rozpalić. Robi to z braku pieniędzy.
  Forma składania wniosków też nie zachęca osób starszych i mniej wykształconych do ich składania. A wymiana pieca to połowa sukcesu. Kto pokryje rachunki za gaz które będą wynosić mniej więcej dwukrotność opłaty za węgiel czy drewno?

  • Anonim pisze:

   Mylisz się. Palenie śmieciami i węglem dotyczy wszystkich grup społecznych.

   • Klos pisze:

    Zgoda. Ale ci co ich stać a palą śmieci są zwykłymi cwaniakami. Zamiast dotacji powinni dostać surową karę. Bo ja się nie zgadzam na dotowanie cwaniaka z publicznych pieniędzy

  • Brwinowianin pisze:

   kłos – racja, po stokroć racja !

   • aa pisze:

    proponuję abyś dla dobra miasta chodził od piwnicy do piwnicy i tym ludziom dorzucał do pieca. Taka pomoc doraźna, skoro pieniądze dają ale za mało i powinni dać więcej i więcej.

  • Grabarz pisze:

   Według oficjalnej propagandy zlikwidowano biedę, a Polacy nigdy nie mieli do dyspozycji tylu pieniędzy. Bezrobocie jest rekordowo niskie, gospodarka kwitnie, rząd hojną ręką wypłaca zasiłki i 13 emerytury, rośnie płaca minimalna. Niedługo Polska będzie najbogatszym krajem OECD, jeśli już nim nie została. Przecież imperialistyczne korporacje i masońscy spekulanci fałszują statystyki. Nawet taryfy gazu zostały obniżone. Jak to zatem możliwe, że w tak zamożnej Polsce kogoś nie stać na wymianę pieca?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły