Czystsza woda na Stawach Walczewskiego

Grodzisk Maz.

Grodziski magistrat chce wybudować specjalny filtr biologiczny, dzięki któremu woda na Stawach Walczewskiego ma być czystsza oraz wyróżniać się lepszą jakością.

W celu wybudowania wspomnianego filtra gmina chce nabyć grunt przy ul. Tarnowskiej. Temat został poruszony podczas wrześniowej sesji rady miejskiej. – Najwybitniejsi fachowcy, których udało się znaleźć powiedzieli nam w sprawie czystości wody (na Stawach Walczewskiego – przyp. red.), że musimy zrobić duży filtr wapienno-roślinny na rzece, żeby pozbyć się fosforu. Bo fosfor w wodzie powoduje, że rozwijają się glony, a w konsekwencji mogą rozwijać się sinice. Na Stawach były glony, dlatego woda była czasami taka zielona. Jedyną metodą jest stworzenie filtra, który polega na tym, że tam gdzie rzeka płynie robimy rozlewisko, obsadzamy roślinnością, sypiemy wapienne skały i ten fosfor wtedy poprzez łączenie się z wapnem, filtrowaniem przez rośliny zostanie zbity do takiego poziomu, że na stawach będziemy mieli czystą wodę – mówił Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Kiedy będzie widać efekty tej inwestycji? – To spowoduje, że na Stawach może już w przyszłym roku woda będzie zdecydowanie czystsza. Był moment, że woda była tak zielona jakby ktoś pomalował ja farbą. Mam uzgodnioną scenę od 80 do 100 zł za m kw., czyli nie jest to cena wysoka. Czym więcej zrobimy tego filtra, tym będzie lepiej – informował burmistrz Grodziska.

Za wykupieniem gruntu pod tę inwestycję głosowało 17 radnych, 3 wstrzymało się.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.