Czym jest i gdzie kupić dwumasowe koło zamachowe?

Art. Sponsorowany

Jednym z istotniejszych podzespołów w naszych samochodach jest dwumasowe koło zamachowe. Już od lat umieszcza się je w wielu pojazdach z uwagi na bardzo ważne funkcje, jakie pełni. Przede wszystkim, podczas jazdy, niweluje ono uciążliwe drgania oraz sprawia, że silnik pracuje zdecydowanie bardziej cicho. To wszystko przekłada się na zwiększenie komfortu prowadzenia auta. Czym tak właściwie jest oraz jakie zadania spełnia koło dwumasowe? 

Koło dwumasowe – czym jest i jakie spełnia zadania?

Dwumasa to jeden z typów koła zamachowego. Odznacza się ona zaawansowaną konstrukcją, w skład której wchodzą dwa koła: masa pierwotna, masa wtórna, oraz elementy, które łączą obie te masy (między innymi tłumik drgań skrętnych). Znajduje się ona pomiędzy skrzynią biegów a silnikiem i jest bardzo istotnym elementem w układzie przeniesienia napędu.

Coraz częstsze stosowanie koła dwumasowego związane jest z niezwykle szybkim rozwojem motoryzacji. Silniki, a więc i moc samochodów, z biegiem lat stale stawały się mocniejsze. To sprawiło, że zamontowane w tarczy sprzęgła standardowe tłumiki drgań przestały realizować swoje zadania w satysfakcjonujący sposób. W mocniejszych autach ciągle postępowała więc intensyfikacja niechcianych drgań, przenoszonych z jednostki napędowej na karoserię prowadzonego pojazdu. Taki proces może zdecydowanie przyczynić się do zmniejszenia poczucia komfortu oraz pogorszenia odczucia przyjemności z jazdy. Temu właśnie zapobiega ten ważny element samochodu, jakim jest sprawne dwumasowe koło zamachowe.

Kontrola drgań, wywoływanych pracą silnika, nie jest jedynym zadaniem dwumasy. Do pozostałych należą między innymi: gwarancja możliwości jazdy z niższym momentem obrotowym, redukcja szybiego wzrostu momentu obrotowego, zmniejszenie zużycia paliwa, ochrona skrzyni biegów przed wszelkimi uszkodzeniami oraz przedłużenie jej pełnej sprawności, zapobieganie szarpnięciom przy zmianie biegów.

Tak jak i wiele innych elementów naszych pojazdów, tak i koło dwumasowe nie jest częścią, która nie ulega oddziaływaniu czasu. Wraz z jego upływem, podzespół ten zużywa się, co sprawia, że w o wiele gorszy sposób realizuje swoje zadania. Niestety, poza postępującą naturalną eksploatacją, nie jest on także wolny od ryzyka uszkodzenia czy awarii.

Przyczyny zużycia dwumasy

Dwumasa to część, która ulega stopniowej degradacji. Jej wymiana najczęściej jest bardzo kosztowna, a skutki zużycia – wielce uciążliwe. Warto więc zrobić wszystko, żeby możliwie jak najbardziej wydłużyć jej żywotność. W tym celu, podczas jazdy samochodem, należałoby unikać szeregu szkodzących jej czynności.

Przede wszystkim należy do nich pełna brawury, ostra jazda. Chodzi głównie o takie działania jak: gwałtowne ruszanie z piskiem opon, szybkie redukowanie biegów, czy mocne przyspieszanie na niskich obrotach. Jeżeli nasz styl prowadzenia pojazdu często uwzględnia te czynności, istnieje duża szansa, że w stosunkowo niedługim czasie będziemy musieli liczyć się z koniecznością złożenia wizyty u mechanika.

Skutki zużycia dwumasy

Istnieje wiele przesłanek wskazujących kierowcy na konieczność wymiany dwumasowego koła zamachowego. W wypadku pojawienia się ich, nie ma na co zwlekać – najlepiej czym prędzej dokonać wymiany wadliwego podzespołu. Oczywiście, można tego dokonać samemu (poradnik wideo przedstawiający, jak to zrobić dostępny jest pod tym adresem. Jeżeli jednak chcemy mieć pewność, co do bezpieczeństwa i prawidłowości montażu – i tym samym uniknąć ewentualnych kłopotów na trasie – najlepiej jest zlecić tę czynność zawodowemu mechanikowi.

Jedne z symptomów, które świadczą o tym, że dwumasa uległa nadmiernej eksploatacji, to między innymi:

– Niepokojący hałas dochodzący z silnika w trakcie jego odpalania i gaszenia.

– Przenoszone z silnika na karoserię drgania (szczególnie uciążliwe podczas jazdy na biegu jałowym).

– Nierówna, nietypowa praca jednostki napędowej.

– Szarpanie podczas przyspieszania na niskich obrotach.

– Szarpanie podczas ruszania.

– Hałas dobiegający z okolicy skrzyni biegów.

Gdzie nabyć dwumasowe koło zamachowe?

Dwumasowe koło zamachowe najlepiej pozyskać w dobrych, sprawdzonych sklepach internetowych, np. na tej stronie autoczescionline24 . Z pewnością warto zakupić tę część drogą sieciową, gdyż związane są z tym pewne korzyści. Nie tylko bowiem otrzymujemy interesujący nas produkt, ale także zdecydowanie oszczędzamy czas. Mamy możliwość składania zamówienia w dowolnym miejscu i o najbardziej odpowiadającej nam porze. Dodatkowo – w przypadku wspomnianego sklepu – oferowane są takie zalety, jak akceptacja sposobów płatności typu PayPal czy przelew bankowy, oraz darmowa dostawa od określonej kwoty zakupu.

Chcąc zakupić dwumasę, najkorzystniej zdecydować się na nabycie zestawu, w skład którego wchodzi sprzęgło i koło dwumasowe. Płacąc za komplet, uzyskujemy takie korzyści, jak między innymi:

– Pewność co do kompatybilności ze sobą poszczególnych podzespołów (kupując je osobno, mogłyby ze sobą nie współpracować).

– Zmniejszenie ryzyka awarii (konkretne części składowe sprzęgła zużywają się w zbliżonym czasie, zatem korzystnie jest od razu wymienić całość).

– Oszczędność finansowa (pełen zestaw jest zdecydowanie tańszą opcją niż pozyskiwanie konkretnych podzespołów osobną drogą).

– Konieczność zaledwie jednej wizyty u mechanika w celu montażu zestawu sprzęgła z kołem dwumasowym.

– Gwarancja wolnych od uszkodzeń i awarii dwumasy wielu kilometrów podróży samochodem.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.