Czy w Pruszkowie powstanie Pomnik Niepodległości?

Pruszków

Pomysł stworzenia w Pruszkowie pomnika upamiętniającego odzyskanie przez Polskę niepodległości pojawił się pod koniec ubiegłego roku. Są dwie propozycje jego lokalizacji.

Obchody Święta Niepodległości w Pruszkowie co roku odbywają się przed pomnikiem Kościuszki na terenie Żbikowa. Organizacja wszelkich uroczystości w tym miejscu wymaga zamknięcia drogi dojazdowej do ronda Solidarności i wiaduktu nad torami PKP. Starosta pruszkowski Maksym Gołoś wyszedł z inicjatywą stworzenia w Pruszkowie miejsca, w którym wspomniane uroczystości mogłyby się odbywać.

W miniony piątek w odbyło się spotkanie starosty z prezydentem Janem Starzyńskim i jego zastępcami oraz przedstawicielami Strzelców RP oraz Pruszkowskiego Stowarzyszenia Patriotycznego. Wszyscy uznali, że idea budowy pomnika jest słuszna, zwłaszcza, że w tym roku przypada setna rocznica odzyskania niepodległości. – Jest wola zrealizować ideę budowy pomnika, choć toczą się dyskusje odnośnie jego lokalizacji. Ustaliliśmy, że ta sprawa będzie omawiana podczas Komisji w Urzędzie Miasta, ale wszyscy jesteśmy optymistami co do tego, że pomnik powstanie i godnie uczci 100-lecie Odzyskania Niepodległości – powiedział Maksym Gołoś, starosta pruszkowski. 

Póki co wytypowano dwie lokalizacje – pierwsza z nich znajduje się na skwerze przy ul. Kurca w rejonie wiaduktu i przejścia pod torami PKP. Władze Pruszkowa preferują jednak tę drugie miejsce. – Lokalizacja na Żbikowie nie jest naszym zdaniem zbyt dobra. Tworzenie w tamtym miejscu placu zablokowałoby możliwość rozbudowy wiaduktu nad torami PKP, który obecnie jest projektowany przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Naszym zdaniem znacznie lepszą lokalizacją jest skwerek, który znajduje się u zbiegu al. Niepodległości i ul Chopina na wysokości Parku Kościuszki – zaznacza Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa. 

Jak będzie wyglądał pomnik? Tego jeszcze nie wiadomo. Wstępny plan starostwa zakłada budowę „Kolumny Niepodległości”. Ma ona nawiązywać do upamiętniania dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku. W tym czasie z inicjatywy lokalnych społeczności także powstawały w Polsce pomniki, często w formie kolumn. 

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.