Czy EN95 powróci na linię WKD?

Kolej

Pasażerowie Warszawskiej Kolei Dojazdowej stracili już nadzieję na powrót „perły”. Producent modernizuje skład od ponad roku. Czy są szanse, że EN95 kiedykolwiek pojawi się na torach?

Był to pierwszy nowoczesny skład, który zasilił tabór WKD i wprowadził powiew świeżości w opozycji do wysłużonych EN94. Najpopularniejsza jej potoczna nazwa to „perła” choć nie brakowało innych określeń jak „stara-nowa wukadka” czy „gruszka’’. Początkowo skład nie przypadł podróżnym do gustu ponieważ często ulegał awariom. Gdy przeszedł wszelkie „choroby wieku dziecięcego” został uznany najlepszym pociągiem Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Wielu pasażerów zapewne zapomniało już o „perle” i trudno się dziwić, bo w naprawie stoi już niemal półtora roku. Modernizacje przeprowadza producent pociągu PESA Bydgoszcz. Termin oddania został przekładany dwa razy, aż w końcu wykonawca nie potrafił określić kiedy skończy swoje prace. Jednak sprawa znowu nabrała tempa. – Przygotowania do odbiorów przedmiotu zamówienia rozpoczęły się w drugiej połowie października. Uruchomienie pojazdu, testy oprogramowania sterującego wraz z przejazdami próbnymi przy naszym udziale, realizowane w siedzibie wykonawcy, odbyły się czwartego listopada. Dzień później przeszkolono maszynistów – mówi Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Zatem kiedy możemy spodziewać się powrotu „perły”? Kulesza: – Wykonanie badań przez jednostkę zewnętrzną obejmujących uzyskanie świadectw i dokumentów niezbędnych do przekazania pojazdu do eksploatacji zaplanowano na miesiąc listopad. Według informacji przekazanych przez wykonawcę, pojazd zostanie udostępniony do przeprowadzenia odbiorów komisarycznych najwcześniej w drugiej połowie listopada.

Zwróciliśmy się także do PESY Bydgoszcz o wyjaśnienia w tej sprawie. Czemu to wszystko tak długo trwa? – Modernizacja była przede wszystkim bardzo pracochłonna, szczególnie w obszarze zmiany na napięcie 3000V. Nasz poddostawca napędu, który dostarczał urządzenia do obsługi napięcia 3000V kilkakrotnie przesuwał termin dostawy urządzeń – wyjaśnia Michał Żurowski, rzecznik prasowy PESA Bydgoszcz. I dodaje: – Nie bez przyczyny pozostał fakt ograniczeń w dostawie prądu w okresie letnich upałów

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.