CPK – inwestycja (dalszej) przyszłości

Region

Temat Centralnego Portu Komunikacyjnego od kilku lat nie schodzi z ust mediów, polityków i właściwie całego kraju. W naszym regionie jest to wyjątkowo gorący temat, bo to tutaj ma powstać największe lotnisko w Polsce (i podobno w tej części Europy). Czas przyszły jest tu jak najbardziej na miejscu. Jak daleka to przyszłość?

Centralny Port Komunikacyjny

CPK budzi wiele skrajnych emocji. Z jednej strony to wiele nowych inwestycji polepszających komunikację w naszym regionie. Z drugiej – to wiele inwestycji, które niekoniecznie polepszą poziom życia mieszkańców bezpośrednio z nimi sąsiadujących.
Niezbyt dobre prognozy i diagnozę stanu naszego transportu wypowiedział Piotr Malepszak. To były członek zarządu spółki CPK oraz pełniący obowiązki prezesa CPK od lutego do listopada 2019 roku. W wywiadzie dla portalu 300gospodarka.pl nie przewiduje rychłego otwarcia CPK. Według niego nie ma szans, aby pierwszy samolot odleciał z niego w 2027 roku.

Diagnoza

Z jednej strony mamy przewymiarowaną infrastrukturę. Bo komu służy na przykład nowy peron w środku lasu? Z drugiej zaś strony infrastruktura jest niewystarczająca – likwidowanie kolejnych stacji i kilometrów torów. Według Malepszaka to wszystko przez brak rzetelnego planowania opartego na zweryfikowanych danych. To także brak optymalizacji i jak najlepszego wykorzystania istniejącej infrastruktury.

Szybka kolej – faktycznie potrzebna?

Linia Kolei Dużych Prędkości jest tematem spędzającym sen z oczu wielu mieszkańców naszego regionu. Niespełna miesiąc temu odbył się strajk przeciwko budowie jej w sąsiedztwie Domaniewa i Domaniewka. Ludzie obawiają się mieszkania w pobliżu linii kolejowej i sprzeciwiają się niesprawiedliwemu traktowaniu przez spółkę CPK. Jak mówi Piotr Malepszak – 1800 km nowych linii kolejowych to pomysł, który się pojawił się w Koncepcji CPK i wymaga bardzo silnej weryfikacji. Jeśli na jakiejś linii kolejowej prognozy ruchu pokazują poziom rzędu 2 tys. pasażerów dobowo, to jest to za mały ruch, żeby uzasadnić budowę nowej linii kolejowej. Jeśli mamy natomiast szacowany poziom ruchu 20-25 tys. pasażerów na dobę, to taka liczba pasażerów uzasadnia budowę nowej infrastruktury.

Rządowe plany vs. rzeczywistość

Według planów snutych przez rząd będzie 1800 km nowych torów, CPK powstanie w 2027 roku. Rzeczywistość jest zgoła inna. Na dzień dzisiejszy mamy 0 km nowych torów, a szansa na uruchomienie CPK w 2027 jest zerowa. Należałoby zadać pytanie: na podstawie jakiej decyzji administracyjnej te prace miałyby się zacząć, bo jesteśmy jeszcze bardzo daleko od wytyczenia ostatecznych tras, tym bardziej – od pozwoleń na budowę jakiegokolwiek elementu w programie CPK. Obawiam się, że taka odklejona od realiów komunikacja dotycząca CPK może doprowadzić do całkowitego wykolejenia inwestycji w przypadku zmiany władzy – komentuje Malepszak. Jeśli wiarygodne analizy potwierdzą jego zasadność i będzie konsensus polityczny co do tej decyzji, to dla lotniska przyjmuję perspektywę lat 2033-35 jako realny termin oddania do użytkowania – dodaje.

Cały wywiad z Piotrem Malepszakiem o CPK, inwestycjach kolejowych i transporcie w Polsce przeczytacie tutaj.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 12

12 odpowiedzi na “CPK – inwestycja (dalszej) przyszłości”

 1. Wolny człowiek pisze:

  Czekamy na rozpoczęcie budowy , będzie Adrian , Broszka , Pinokio . Ciekawe czy na zakończenie też przyjadą . Bo właśnie zakończyli budowę nowego bloku elektrowni ostrołęka ( zakończenie budowy polegało na wyburzeniu dwóch 130 metrowych żelbetowych pylonów ) tyle że na zakończenie nikt nie przyjechał , jakoś tak zakończyli po cichu , bez pompy .

  • Łukasz pisze:

   Tak, na rozpoczęciu budowy jak i na jej końcu będą Pan prezydent Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki, prezes Jarosław Kaczyński. Poproszę o szacunek dla najwyższych władz Państwowych, wybranych przez większość. Najwyższe władze Państwowe będą także na zakończeniu gigantycznych inwestycji, czyli tunelu pod Świną w Świnoujściu, przekopu Mierzei Wiślanej, tunelu przed Zakopanem, tunelu pod metrem na Ursynowie, dokończeniem A1, A 2, budową Baltic Pipe i budową Gazoporty w Świnoujściu… to robią fachowcy ze Zjednoczonej Prawicy… Za TUSKA nie było na to pieniędzy, pytał się gdzie są zakopane…. uruchom myślenie… W Warszawie też podobno nie ma pieniędzy…..

 2. Łukasz pisze:

  Tekst napisany przez zwolennika Totalnych.. czyli nic się nie da tzw niedasizm… ten sam człowiek, który napisał ten tekst mówił że 500 + jest niemożliwe – mylił się, że obniżenie wieku emerytalnego jest niemożliwe – mylił się, że budżet się zawali po tych program socjalnych – mylił się, że Państwo się zawali po pomocy dla firm przez tarczę antykryzysową – mylił się i tutaj też się myli.. nie słuchajmy tych sprzedajnych autorytetów… dajmy dalej rządzić temu świetnemu rządowi, a oni będą nadal zmieniali ten kraj… na pewno to lotnisko powstanie , dzięki czemu ten kraj zrobi kolejny krok do przodu.. chyba że wolimy tak jak powiedział RAFAU jechać na lotnisko do Berlina…

  • paca pisze:

   To jest tekst składający się z samych cytatów człowieka postawionego na stanowisku menedżerskim przez PiS więc swoją fobię w kwestii totalnych spuść w kiblu. Przez 5 lat z 500+ ostało się pewnie ze 300 siły nabywczej. Komuś kto zarabiał np 3000 dodatkowe 500 nie zrekompensuje inflacji. A głowny cel – wzrost demograficzny upadł co nawet naczelny kłamca RP przyznał. O tym czy budżet się skleja nie wie pewnie nawet sam Pinokio bo otoczył się kolumnami cyfr przez siebie wymyślonych. Może lepiej żebyś pojechał do Berlina. Nie odlatuj pisząc panegiryki. To jest obrzydliwe. .

   • Łukasz pisze:

    500 + pomimo twoich lamentów jest wciąż ogromnym wparciem.. Jest jedną z najważniejszych inwestycji w rodzinę..Nie masz racji, te pieniądze zatrzymały spadek demograficzny, ludzi jest stać na inwestycje w dzieci, wakacje dla nich i kulturę.. Budżet jest w najlepszej kondycji w historii, pomimo pandemii.. po prostu ta władza nie kradnie, co wcześniej nigdy nie miało miejsca… Nie chcę jechać do Berlina, podoba mi się teraz w Polsce, nareszcie dobrze zarabiam i jestem dumny że jestem Polakiem… Dziwie się Tobie, że jesteś jeszcze w Polsce… ale z drugiej strony tobie tez jest teraz na pewno dobrze, pod obecnymi rządami..

 3. Tomasz pisze:

  Ten port to Miś na miarę naszych czasów. Nikomu przy korycie nie będzie na rękę aby powstał. Zobaczcie ile już prezesów tam się zmieniło a każdy doi jak może. To ma być budowane a nie zbudowane.

  • Łukasz pisze:

   Nie znasz się, więc się nie wypowiadaj… Ten port jest wielką szansą dla Polski, pasażerowie z Europy Środkowej będą mieli bliżej do CPK niż do Berlina… Prezes jest jeden od początku, świetny minister Horała… PIS jest wiarygodne w swoich obietnicach, na pewno szybko go zbuduje… wyłącz zagraniczne media, które Cię podpuszczają..

   • Bar pisze:

    W sumie zależy mi na tym bo by mi wypłacili kasę, ale to bujda tam nic nie wybudują ewentualnie zaczną i nieskończą.

    • Łukasz pisze:

     Jestem pewien, ze będzie to kolejna spełniona obietnica, a Ty na końcu będziesz się przyczepiał, do jakiś mało istotnych rzeczy… typowe dla leminga… poczekacie na jeden słuszny przekaz z wyborczej… np. że za mało samolotów, daleko do Warszawy , coś co wymyśli Michnik… ale zawsze będziesz miał alternatywę – Berlin…. ja wybieram Polskę!!!!

 4. paca pisze:

  Po nas choćby potop. Pisowskie pompadury szaleją za nasze. Nie ważne czy CPK powstanie, ważne że stworzono ogromne koryto przy którym nażrą się po świńskie uszy na długie lata. Zostaną zrównane z ziemią czyjeś domy, ojcowizny, plany. Na tych zgliszczach zagnieżdżą się tłuste koty, jakieś kolejne Obajtki.

  • Łukasz pisze:

   Obajtek jest świetnym fachowcem, a PKN Orlen generuje za niego gigantyczne zyski, z których możesz korzystać, i dzięki którym będzie też finansowana budowa tego pięknego, bardzo potrzebnego dla naszego Państwa portu CPK. Ty masz skrzywiony ogląd na sytuacje, przez rządy PO i PSL gdzie wszyscy kradli i tak jak Grad brali pieniądze za coś co nigdy nie miało powstać.. Grad zarabiał 2 razy więcej niż obecnie Obajtek, który ma takie świetne wyniki.. Wyłącz TVN!! Nie masz pojęcia o obecnej sytuacji… poczytaj więcej opnie fachowców…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły