COVEC i GDDKiA podpisały ugodę

Region

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła sądową umowę z konsorcjum, na którego czele stoi chińska firma COVEC. Tym samym zakończono wieloletni spór na linii inwestor – wykonawca A2 między Łodzią a Warszawą.

Przypomnijmy. Konsorcjum, na którego czele stała firma COVEC wygrało przetarg na budowę dwóch z pięciu odcinków autostrady A2 budowanych między Łodzią a Warszawą. Chińczycy za wybudowanie dwóch odcinków o łącznej długości 50 km chcieli zainkasować 1,3 mld zł. Ta oferta była praktycznie o połowę tańsza od ofert złożonych przez inne konsorcja i firmy.

Problemy na budowanych przez Chińczyków odcinkach pojawiły się w maju 2011 r. Wtedy COVEC przestał płacić polskim podwykonawcom. Ci wstrzymali roboty do momentu otrzymania zapłaty za już zrealizowane roboty. Ostatecznie GDDKiA zerwała umowę z konsorcjum i podpisała umowę z innymi firmami, które miały dokończyć prace na A2.

Poszkodowani przedsiębiorcy walczyli o to by GDDKiA wypłaciła pieniądze również im. Pojawił się jednak problem. COVEC nie zgłosił wszystkich podwykonawców inwestorowi, a co za tym idzie GDDKiA nie mogła zapłacić odszkodowań wszystkim podwykonawcom.

Chińczycy zgłosili się do poszkodowanych firm. Po rozmowach udało się im dojść do porozumienia. Polscy przedsiębiorcy zrzekli się odsetek za nieterminowe wpłaty i zgodzili się na rozłożenie płatności w ratach.

Jednak to nie zakończyło sporu. GDDKiA zwróciła się do chińskich banków o wypłatę 600 mln zł z tytułu kar umownych, zapłatę różnicy między wartością kontraktów z Chińczykami a nowymi wykonawcami odcinków autostrady A2 oraz zwrot 105 mln zł wypłaconych przez GDDKiA  podwykonawcom COVEC.

Ostatecznie udało się dojść do porozumienia a strony zawały ugodę rozliczającą wzajemne roszczenia. – Cieszymy się, że udało nam się wspólnie wypracować rozwiązanie prowadzące do polubownego zakończenia sporu. Bardzo doceniamy otwartość i pełen profesjonalizm naszych partnerów z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jakie wykazali w trakcie negocjacji. Mamy nadzieję, że to wydarzenie pozwoli nam dalej budować wizerunek rzetelnego partnera w Polsce i otworzy drzwi do udziału w przetargach w Polsce i całej Europie dla chińskich przedsiębiorstw – powiedział Shi Ping, przewodniczący rady dyrektorów konsorcjum COVEC.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.