Coraz więcej chętnych na owoce i szklankę mleka

Region

Pruszkowskie szkoły chętnie korzystają z unijnych programów przyczyniających się do zmian nawyków żywieniowych najmłodszych dzieci. Zamiast słodyczy – owoce i warzywa, zamiast sztucznie barwionych napojów – mleko. Wszystko oczywiście bezpłatnie.

Z danych wydziału edukacji urzędu miasta wynika, że prawie 100 proc. pruszkowskich podstawówek przystąpiło do unijnego programu „Owoce i warzywa”. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się też program „Szklanka mleka”. – Z danych przekazanych przez dyrektorów szkół na początku września wynika, że programem „Owoce i warzywa” objętych zostanie 1187 dzieci z klas I-III w szkołach podstawowych. Z programu „Szklanka mleka” w  podstawówkach i gimnazjach skorzysta aż 2570 uczniów – mówi Jadwiga Przygoda z wydziału edukacji pruszkowskiego urzędu miasta.

Nie są to jeszcze ostateczne dane. Nie we wszystkich placówkach odbyły się już zebrania z rodzicami, bez zgody których niemożliwe jest zaangażowanie się placówki w realizację programów prowadzonych są przez Agencję Rynku Rolnego.

By zmienić nawyki żywieniowe dzieci, sprawić by chętnie sięgały po owoce i warzywa czy mleko programy muszą być przeprowadzane długofalowo. Tak jest m.in. w szkole podstawowej nr 10. Ten rok szkolny jest kolejnym kiedy dzieci będą zjadać porcje w skład których wchodzą kawałki: jabłek, marchwi, ogórka, papryki, czy rzodkiewki, oraz pić mleko z kartonika.

– Nasi uczniowie przyzwyczaili się do takich smakołyków. Nawet dopytują już, od kiedy owoce, warzywa i mleko będą serwowane. To bardzo cieszy. Oba programy ruszą od października. W klasach I -III owocowo-warzywne porcje zajadać będzie 119 uczniów, zaś mleko pić 258 dzieci z klas I – IV – mówi Mirosława Sliwińska, dyrektor pruszkowskiej SP nr 10.
 
Badania opinii publicznej dowodzą, że statystyczny Polak zjada za mało warzyw i owoców. Podobnie jest z mlekiem, którego pijemy zbyt mało, a jest ono bezcenne, szczególnie w diecie dzieci i młodzieży. Jednak jesteśmy na dobrej drodze. Póki co, Polska znajduje się w czołówce realizacji unijnego programu „Szklanka mleka” wprowadzonego do szkół sześć lat temu. W roku szkolnym 2009/2010 uczestniczyło w nim 2,8 mln dzieci, czyli o 400 tys. więcej niż rok wcześniej.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.