Coraz więcej czujników sprawdzających stan powietrza

Region

W ramach akcji #WarszawaOddycha w naszym regionie pojawiło się wiele urządzeń monitorujących stan powietrza. Dzięki nim można na bieżąco sprawdzać „co wisi” w powietrzu.

Zimą zanieczyszczenie powietrza znacznie wzrasta. Powodów jest kilka. To spalanie śmieci w domowych piecach, korzystanie z opału słabej jakości oraz stare urządzenia grzewcze. Praktycznie w każdy nieco chłodniejszy dzień dopuszczalne normy zanieczyszczeń są przekroczone. Kłopot w tym, że nie każdy ma tego świadomość. 

Dzięki akcji #WarszawaOddycha w naszym rejonie pojawiło się wiele czujników sprawdzających czystość powietrza. Większość z nich została zamontowana na budynkach czterech przedszkoli: w Brwinowie przy ul. Piłsudskiego, w Pruszkowie przy ul. Hubala, w Raszynie przy ul. Szkolnej oraz w Słominie. 

Urządzenia mierzą następujące parametry: PM2,5, PM10, temperaturę, ciśnienie oraz wilgotność powietrza. Pomiary ze stacji można sprawdzić na stronie internetowej lub poprzez aplikację. Monitoring jest prowadzony przez 24 godziny na dobę, a odczyty są przesyłane na bieżąco.

Kolejna stacja, działająca w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska działa na terenie Piastowa. Tu zamontowane są czujniki mierzące PM2,5, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu oraz ozon.

Rozbudowana sieć monitoringu czystości powietra działa również w Milanówku. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.