Co z tężnią solankową w Pruszkowie?

Pruszków

Wybudowanie tężni solankowej w Pruszkowie to pomysł, który został zgłoszony do budżetu obywatelskiego 2019. O jej powstaniu mówi się od kilku miesięcy, sprawdzamy kiedy inwestycja zostanie zrealizowana.

Tężnia to nic innego jak budowla z drewna i gałęzi oraz urządzeń do pompowania solanki. Wytwarza ona aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak: jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód. Poprzez przebywanie w pobliżu tężni i inhalację dostarczamy organizowaniu te cenne składniki.

Przypomnijmy, że tężnia ma pojawić się w Parku Sokoła. Na jakim etapie jest realizacja tego pomysłu? – Nie dalej jak dwa tygodnie temu odbyło się spotkanie z projektantami w tej sprawie. Aktualnie czekamy na ostateczny wizerunek tężni, ponieważ zgłosiliśmy kilka elementów do poprawki. Gdy tylko projekt będzie gotowy, złożymy do pruszkowskiego starostwa wniosek o pozwolenie na budowę, a następnie ogłosimy przetarg. Wstępny termin realizacji tężni to koniec października – mówi Beata Czyżewska, wiceprezydent Pruszkowa. – Koncepcja jest taka, aby tężnia nawiązywała swoim wyglądem do altanki, która znajduje się w Parku Sokoła, ponieważ zostanie ona „zainstalowana” w jej wnętrzu. Również sama altanka przejdzie renowację – dodaje.

Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 23

23 odpowiedzi na “Co z tężnią solankową w Pruszkowie?”

 1. Żbikowianka pisze:

  A ja się cieszę że będzie tężnia solankowa w Pruszkowie, druga mogłaby powstać w parku Mazowsze

 2. Michał pisze:

  Tężnia w Pruszkowie to świetny pomysł. W Piastowie bardzo się sprawdziła i budują kolejną. Rewelacja 🙂

 3. Piterek pisze:

  Miasto brudne, w szkołach dzieciaki uczą się na 2 zmiany, brak miejsc na zajęcia dodatkowe np. w Pałacyku, brak kasy na dod. autobusy … a tu ktoś … postawi tężnię?! Ktoś upadł mocno na głowę!

 4. Piotrek pisze:

  Przy Lidlu dochodzi bardzo często do wypadków , pojazdu przeważnie wpadają na chodnik, ktoś może zginąć, zamiast na takie bzdety zróbcie coś poważnego.

  • Michał pisze:

   W sprawie DW719 pisz do Marszałka. Tężnię buduje miasto.

   • Wilku starszy pisze:

    To majo ludzie dalej ginąć bo Michał stwierdził że to kompetencje marszałka? A nie można zrobić coś dobrego, ponad podziałami, ponad tym wszystkim, dla dobra ogółu??? Jeśli to miałoby uratować choćby 1 życie???

    • Wilku Starszy pisze:

     Nie podszywaj sie.
     Jak proponujesz zrobic to ponad podziałami? Zapłacić z kasy miasta za cos co powinno robic wojewodztwo? A potem poplynac na zarzutach o niegospodarnosc?

     • Wilku starszy oryginalny pisze:

      Napisze jeszcze raz chodzi o ludzkie życie. Niech się uratuje choćby jedno. Trzeba zapytać kto dla społeczeństwa będzie bardziej uznanym obywatelem :ten, ktory uratuje 1 a może więcej żyć czy wilku starszy, który liczy każda złotówkę byleby nie była niegospodarnie wydana?

     • Wilku Starszy pisze:

      Gdyby tak wyręczać wszystkie instytucje w ich wydatkach, NFZ – bo szpitale niedomagają, województwo – bo wszystkich potrzebnych dróg nie ma, itd. to by w miejskiej kasie na zobowiązania samego miasta nic nie zostało. Tyle jest różnych potrzeb.
      Ale częściowo przyznam Ci rację, można zrobić coś na zachętę, np. zapłacić za wykonanie projektu przebudowy skrzyżowania. Wtedy pierwszy krok ku przebudowie jest już zrobiony i łatwiej skłonić województwo do działania.

     • Wilku Starszy pisze:

      I ponawiam prośbę o niepodszywanie się. Czemu to robisz?

     • Wilku Starszy pisze:

      Bo ciebie kocham skarbie

     • Wilku Starszy pisze:

      Awww, słodko. To chodź na schadzkę kochasiu.

 5. Pruszkowianin pisze:

  Daloby sie zrobic nawet uzdrowisko, poza faktem, ze, obok Otwocka, jest najbardziej zanieczyszczonym od smogu miastem w aglomeracji. Tutaj i teznie nie pomoga, kiedy Zbikow i Gasin pala kradzionymi gumiakami w piecykach.

  • Mirosław katolik pisze:

   Wybudować kopułę nad całym Żbikowem i Bąkami. Te getto z dzikusami trzeba obudować tak by smrody, które produkują niezgodnie z prawem wracały do nich. Ludzi można nauczyć etycznego zachowania zgodnego z prawem i uczciwego względem innych mieszkańców. Natomiast hołoty nie nauczymy. Nie zapominajmy o tym. Niech reszta mieszkańców z Osiedla Staszica i centrum miasta ma szanse na normalne życie i oddech świeżym powietrzem.

 6. WAWA pisze:

  A ja myślałem że chcecie autobus do Stolicy.

 7. Krysia pisze:

  Artykuł mija się z rzeczywistością. Jest wiele błędnych informacji.

  • Hans pisze:

   To wspaniale, Krysiu. A teraz idź gotować zupę.

   • Krysia pisze:

    Hans! Sprawdź sobie, że w 2018 roku nie przeszedł projekt tężni solankowej w budżecie obywatelskim na 2019 rok. Powód? Kwota nie mieściła się w limicie ok 140 000 złotych. O budowie zdecydowali radni i poprzedni prezydent, a nie mieszkańcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły