Cmentarz w Koszajcu: wciąż nic nie wiadomo

Region

Pod koniec kwietnia miała być podjęta decyzja w sprawie bramy cmentarza w Koszajcu. Mamy koniec, ale maja - wciąż jednak sytuacja się nie zmieniła.

Temat poruszaliśmy 31 marca. Czytaj całość. Wówczas, zaalarmowani przez jedną z czytelniczek, zapytaliśmy w urzędzie gminy Brwinów o opiekę nad cmentarzem ewangelickim w Koszajcu. Otrzymaliśmy zapewnienie, że teren jest na bieżącą sprzątany. Ponadto pod koniec kwietnia miała zapaść decyzja dotycząca zniszczonej bramy wejściowej. – Zastanawiamy się, czy ją naprawić, czy wstawić nową – mówiła wtedy Sylwia Wiłkojć-Kowalska, inspektor ds. utrzymania porządku i czystości.

Decyzja wciąż jednak nie zapadła. – Jeszcze tego nie ustaliliśmy, bo wystąpiliśmy do stowarzyszenia Projekt Brwinów o udzielenie jakichkolwiek informacji na temat tego cmentarza – tłumaczy nam teraz Wiłkojć-Kowalska. Nie wiemy, po co do naprawienia bramy są potrzebne „jakiekolwiek” informacje na temat całego cmentarza. Nadmienimy jedynie, że wspomniane pismo do Projekt Brwinów zostało wysłane… pod koniec kwietnia, dokładnie 27. dnia tego miesiąca.

Stowarzyszenie nie przysłało jeszcze do urzędu żadnych materiałów. Od jego prezesa, Arkadiusza Kosińskiego otrzymaliśmy jednak zapewnienie, że „takiej pomocy oczywiście udzielimy”. Cały czas członkowie Projekt Brwinów pracują na cmentarzu nad opracowaniem karty ewidencyjnej miejsca pamięci narodowej oraz nad sporządzeniem planu rozmieszczenia poszczególnych tablic, płyt itp.

Od Stowarzyszenia Projekt Brwinów otrzymaliśmy także zdjęcia wykonane 20 maja. Widać na nich stan cmentarza. – Wielkość pokrzyw świadczy, że od początku tego roku ani razu nie było koszenia, a na cmentarzu wala się sporo śmieci – powiedział nam Kosiński.


Widok od zewnątrz na bramę wejściową. [fot. Projekt Brwinów]


Widok od środka. [fot. Projekt Brwinów]


Grób rosyjskiego żołnierza, który zginął w 1914 roku. [fot. Projekt Brwinów]

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.