Cisza wyborcza trwa

Region

W nocy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza. Do czasu zakończenia głosowania zabronione jest zwoływanie zgromadzeń i manifestacji oraz agitacja wyborcza, taka jak np. rozdawanie ulotek czy rozklejanie plakatów.

Cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 22.00, czyli o godzinie zamknięcia lokali wyborczych. Jeśli z jakiejś przyczyny lokale będą otwarte dłużej, godzina zakończenia ciszy wyborczej może ulec zmianie.

Co jest dozwolone?

W czasie ciszy wyborczej plakaty, billboardy, ulotki wywieszone w trakcie kampanii na słupach ogłoszeniowych czy murach mogą tam pozostać. Natomiast muszą zostać usunięte z samochodów czy autobusów, które będą jeździć w czasie ciszy wyborczej.

Nie jest także zakazane organizowanie w czasie ciszy wyborczej akcji zachęcających do pójścia do urn, jeśli nie ma to formy agitacji wyborczej na rzecz konkretnych kandydatów, nie jest prowadzone przez nich, czy ich sztaby.

Cisza wyborcza obowiązuje również w Internecie. – PKW uważa, że Internet jest jak prasa, a zatem wszystko co pojawiło się przed północą w piątek może pozostać, natomiast nie powinny być prowadzone formy agitacji już po północy – powiedział Kazimierz Czaplicki.

Kosztowne konsekwencje

Za czynną agitację grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł. Większa kara grozi osobie, która podczas trwania ciszy wyborczej opublikuje wyniki sondaży wyborczych. W tym przypadku konsekwencje finansowe mogą sięgnąć od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Redakcja portalu WPR24.pl informuje, iż w okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.