Chcą więcej worków

Otrębusy

Dwa worki miesięcznie to za mało na odpady zielone – tak uważają mieszkańcy Otrębus. Brwinowski magistrat proponuje im kompostowniki, jednak to rozwiązanie budzi wątpliwości.

Wiosna coraz bliżej, więc każdy nosi się z zamiarem porządków oraz troski o przydomowy ogródek. Problem w tym, że nie wiadomo, co zrobić z odpadami zielonymi. Gmina Brwinów ograniczyła ilość worków do dwóch. W zamian oferuje kompostowniki.

Takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje mieszkańców Otrębus. – Proponują nam kompostowniki, jednak nie mamy miejsca na działkach, żeby je postawić. Trzeba skosić trawnik, poobcinać krzewy i odpadów zbiera się dużo. Nikt nie każe, żeby dawali nam 20 worków, jednak 2-3 to dobre rozwiązanie. Odpady są odbierane co dwa tygodnie. Dwa worki miesięcznie na odpady zielone to zdecydowanie za mało. Nie rozumiemy decyzji gminy. Proponują nam, że w przypadku dużej ilości opadów zielonych może odbierać je firmy zewnętrzna. Za jeden worek liczą 5-6 zł. Skąd taka decyzja? – mówi jedna z mieszkanek ul. Wesołej.

Przyczyną zmian są koszty. Gmina Brwinów przyjęła rozwiązanie, które zachowuje obecną stawkę odbioru za odpady. – Mieliśmy wybór: odbieramy wszystkie odpady zielone i podnosimy opłaty bądź zachowujemy obecną stawkę oraz ograniczamy ilość worków. Z radnymi dyskutowaliśmy, co zrobić w tej sytuacji. Jednogłośnie podjęliśmy decyzję, że zmniejszamy ilość odbieranych odpadów zielonych, na co zezwala ustawa. Ogłosiliśmy kolejny przetarg. Dzięki temu każda osoba w gospodarstwie domowym zapłaci za śmieci 9,40 zł, a nie 12,50 zł. Taka decyzja sprawia, że przez dwa lata opłaty się nie zmienią – wyjaśnia Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów.

Co zatem mają zrobić mieszkańcy, którzy produkują dużą ilość odpadów zielonych? – Jeśli ktoś ma więcej worków może skorzystać z usług firmy i wtedy dodatkowo zapłaci. Rusza nabór na kompostowniki. Rozwiązanie to budzi spore zainteresowanie – odpowiada Kosiński.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.