Ceny śmieci szybują w górę

Raszyn

Nie mamy dobrych wieści dla mieszkańców gminy Raszyn. Od 1 stycznia stawki za odbiór śmieci będą znacznie wyższe. Za odbiór odpadów niesegregowanych trzeba będzie zapłacić nawet 63 zł!

Podwyżki cen za odbiór odpadów to temat, który jest omawiany przez gminy od wielu miesięcy. I nie ma się co dziwić bowiem operatorzy odpowiadający za odbiór odpadów od mieszkańców znacząco podnoszą ceny za swoje usługi. To jednak nie koniec. Wiele firm planowało nawet zerwać obowiązujące umowy. Tak było m.in.. w Michałowicach gdzie firma Lekaro w lutym chciała zerwać umowę z gminą. Dzięki negocjacjom udało się tymczasowo zażegnać kryzys śmieciowy.

O ile negocjować można w przypadku obowiązujących umów, o tyle gminy, w których umowy z operatorami się skończyły znalazły się w patowej sytuacji. Ceny proponowane przez operatorów zgłaszających się do nowych przetargów są kilkukrotnie wyższe niż kilka lat temu (przetargi z reguły są ogłaszane raz na 4 lata). Ze względu na fakt, e zgodnie z przepisami system gospodarki w gminie musi się sam finansować podwyżki cen odczują… mieszkańcy.

Tak jest m.in. w Raszynie. – Z uwagi na zmiany przepisów prawa krajowego, prawa lokalnego oraz podpisaniem nowych umów na odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie Gminy Raszyn w 2020 r. wprowadzono zmiany w systemie gospodarki odpadami – informuje raszyński urząd.

O jakich zmianach mowa? Tą najważniejszą jest zmiana stawek za odbiór odpadów. I tak od 1 stycznia mieszkańcy gminy Raszyn za odbiór śmieci segregowanych zamiast 9 zł od osoby zapłacą 27,50. W przypadku osób, które nie segregują odpadów podwyżka będzie bardziej dotkliwa. Tu zamiast dotychczasowych 13 zł od osoby (za miesiąc) trzeba będzie zapłacić aż 63,10 zł, czyli prawie pięć razy więcej!

W związku z wejściem w życie nowego sposobu segregowania odpadów, od 2020 r. odbiór tego rodzaju odpadów odbędzie się na nowych zasadach (5 frakcji). — W gminie Raszyn, w zabudowie jednorodzinnej odpady metalu i tworzyw sztucznych zbierane są do worka koloru żółtego, odpady z papieru, do worka koloru niebieskiego, odpady ze szkła do worka koloru zielonego, zaś bioodpady do worka koloru brązowego. Pozostałe odpady, które nie są możliwe do wysegregowania, tak jak dotychczas, należy umieszczać w pojemniku na odpady zmieszane – wyjaśnia raszyński magistrat. –Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie przy okazji odbioru odpadów segregowanych w styczniu 2020 r. będzie dostarczać na posesje odpowiednie worki, we właściwych kolorach. Do tego czasu należy wykorzystywać dotychczasowe worki. W zabudowie wielorodzinnej odpady metalu i tworzyw sztucznych, odpady z papieru, odpady ze szkła oraz bioodpady będą gromadzone w specjalnie oznaczonych pojemnikach – dodają urzędnicy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 20

20 odpowiedzi na “Ceny śmieci szybują w górę”

 1. Tomasz Raszyn pisze:

  Oddaje może jeden worek segregowanych śmieci w miesiącu teraz za jedyne 27,50 zł ,czy aż tak trudno zrobić system w którym powinno się płacić za tyle ile się oddaje ?
  A może niech zrobią dopłatę 500+ do każdego worka tak wszystkim rozdają

 2. Pimpuś Sadełko pisze:

  W Raszynie, gdzie 50% mieszkańców jest z zagranicy ( na wschód od Polski ) śmieci będą ” wyrzucane ” przez kominy.

 3. Jak pisze:

  Ile będzie w brwinowie

 4. Zxc pisze:

  Wszystko drożeje.. Dobrze ze choć w tym całym szaleństwie PiS nie wprowadził Euro bo to dopiero była by nowina… Chociaż chyba sam Bóg raczy wiedzieć co szykują jeszcze dla nas szaraczków. Chyba czas brać nogi za pas, sprzedać wszystko póki jeszcze nie zabrali i jechać w świat ten (cywilizowany), bo co nie włączę wiadomości czy forum to tylko podwyżki… Jak żyć?? – – krótko.

 5. Głos pisze:

  To po co ja segreguje te śmieci i patrzę na wiszące w kuchni reklamówki z papierem, plastikiem, szkłem… Pierd*** to wrzucam wszystko do jednego worka, tak pajace promujecie i wspieracie ekologię w Polsce? Wszystko macie posegregowane a ceny w górę?

 6. Stefan pisze:

  Za PiS wszystkie ceny szybują w górę. Jeszcze trochę i bułka będzie po 3 000 000 złotych.

 7. tubylec pisze:

  Ciekawe czy w Raszynie dzieje się to samo ze śmieciami co w Piastowie ?
  W Piastowie posegregowane śmieci z kolorowych pojemników lądują w tym samym kontenerze. Zaobserwowałem to już kilkakrotnie. Ostatnio po świętach przy dwóch śmietnikach to samo. Więc po cholerę to segregowanie ? Patrząc na takie praktyki wiemy już skąd te ceny !

 8. dzieci mzo pisze:

  No to dzieci na „sprzątaniu świata” będą miały co robić w lasach i nie tylko…

 9. lennox pisze:

  Dooobra zmiana.

 10. Smieci pisze:

  To jest chore opłaty za śmieci w naszym kraju 63za osobę przy 5osobach . Ludzie obódźmy się. Co oni z nami robią darmowych segregatorów i jeszcze każą nam za to płacić.

 11. zgred pisze:

  Ciekawe ilu lat trzeba żeby stwierdzić że liczenie wg deklarowanych osób jest absurdem. O ile społeczenstwo polskie często gęsto jest z uczciwością na bakier , obawiam się, że nacjami skośnookimi nie dojdą do ładu tym bardziej. A już z Ukrainą to szkoda gadać. Raszyn to teraz bardziej obóz uchodźców więc czarno to widzę.

  • Jolka pisze:

   Bo my nie segregujemy śmieci w każdym razie robimy to byle jak.Firmy je przetwarzajace nie chcą ich brać nawet za darmo a jeśli już to każą za segregowane sobie płacić. Wczesniej plastiki brały Chiny..a teraz już nie chcą. Wiec mamy kłopot. .i albo zaczniemy dobrzy segregować i dokładnie albo będziemy coraz drożej płacić. .i tyle bo odbior śmieci musi się sam finansować. .bo kto niby ma do tego dopłacać. Przed wprowadzanim obowiązku segregacji w naszej gminie tez segregowalismy z tym ze placilismy za każdy kubel niesegregowanych a taki kubel kosztowal 8 lat temu 94 zł. I przy naszej 4 osobowej rodzinie wystarczało góra na półtora miesiaca..a wtedy segregowalismy doklanie wszystko by mniej płacić. Teraz firmy przetwarzajace np papier biorą odpady z niemiec bo tam papier jest odpowiednio posegregowanych czyli czysty..

   • zgred pisze:

    Trzeba się wystrzegać urawniłowek. Są olbrzymie różnice w dochodach, konsumpcji i stylach życia. Jaki sens miałoby płacenie za inne towary lub usługi (np za media) w zależności od ilości osób w gospodarstwie ? Tak samo za śmieci powinno się płacić od wyprodukowanych odpadów. Niechby worek na odpady zmieszane kosztował np 10 zł a na segregowane 1 zł. Poza tym dobre były zbiorcze pojemniki na segregowane. Ludzie starali się pozbyć darmo tego co się da. Poza tym unikało się wyjątkowo absurdalnego jeżdżenia ciężarówki od bramy do bramy. Takie podejście może oznaczać że podwyżkom nie będzie końca.
    My, Polacy długo nie będziemy segregować uczciwie. Nieposłuszeństwo jest w naszym kodzie genetycznym.

 12. Q pisze:

  PODZIĘKUJCIE PISOWI OTO RZĄDY GRUPY TRZYMAJĄCEJ WŁADZĘ! DROŻYZNA, PODNOSZENIE PODATKÓW, WPROWADZANIE NOWYCH, KRADZIEŻ 200 MLD ZŁ Z OFE, A POTEM BEZCZELNIE MÓWIĄ ŻE W 2020 NIE BĘDZIE DEFICYTU – TYLKO ŻE U NAS W PORTFELACH OBYWATELI JEST DEFICYT!!!!

 13. Pisior pisze:

  Chcieliście PiS u to macie przecierz piniedze z nieba nie spadają.

  • Jolka pisze:

   Bo my nie segregujemy śmieci w każdym razie robimy to byle jak.Firmy je przetwarzajace nie chcą ich brać nawet za darmo a jeśli już to każą za segregowane sobie płacić. Wczesniej plastiki brały Chiny..a teraz już nie chcą. Wiec mamy kłopot. .i albo zaczniemy dobrzy segregować i dokładnie albo będziemy coraz drożej płacić. .i tyle bo odbior śmieci musi się sam finansować. .bo kto niby ma do tego dopłacać. Przed wprowadzanim obowiązku segregacji w naszej gminie tez segregowalismy z tym ze placilismy za każdy kubel niesegregowanych a taki kubel kosztowal 8 lat temu 94 zł. I przy naszej 4 osobowej rodzinie wystarczało góra na półtora miesiaca..a wtedy segregowalismy doklanie wszystko by mniej płacić. Teraz firmy przetwarzajace np papier biorą odpady z niemiec bo tam papier jest odpowiednio posegregowanych czyli czysty..

  • Ala pisze:

   Kto chciał pisu Polacy niemyslacy bo trzynasta bo pięćset plusy przed wyborcza karma teraz wraca i co szykuje nam się Grecja

  • h. r47@wp.pl pisze:

   To nie PISjest winien podwyzki smieci to Prezydenci Miast w Warszawie winien jest tym podwyzką smieci Prezydent Trzaskowski on trwoni pieniadze na ławeczki przed swoim urzedem i na LGBT PRZEZNACZYŁ3 miliony zł na marsze teczowe drugie trzy miliony zł tu PIS jest nic nie winien i nie wypisuj człowieku głupot i kłamstw. Jasne zegnam ciebie fałszywy człowieku

   • anulka pisze:

    Co za głupota! Trzaskowski winny a podwyżki dotyczą całego kraju!!! Człowieku, to ty nie wypisuj głupot!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły