CBA w Wólce Kosowskiej. Przekręt na ponad 8 mld zł

Region

Centralne Buro Antykorupcyjne zatrzymało 18 osób, które prowadziły działalność gospodarczą w Wólce Kosowskiej. Grupa przetransferowała za granicę co najmniej 8,6 mld zł, które pochodziły z niezapłaconych podatków.

Do zatrzymań w tej sprawie doszło w miniony wtorek, uczestniczyło w nich prawie 300 agentów CBA, przy wsparciu Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej. W ręce funkcjonariuszy wpadło 18 osób, w tym prezes krajowej instytucji płatniczej oraz pięć osób zarządzających firmą. Pozostali to osoby transferujące środki płatnicze. Jak informuje CBA, nadal prowadzone są przeszukania w ponad 60 miejscach zamieszkania oraz prowadzenia działalności gospodarczej.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa wytransferowała poza granice kraju co najmniej 8,6 mld zł. Środki te miały pochodzić z nieuiszczania należności podatkowych bądź też ich płatności w niepełnym wymiarze. Grupa działała w ramach 26 firm zarządzanych przez obywateli Polski, Wietnamu, Chin i Ukrainy, którzy swoją działalność gospodarczą prowadzili głównie na terenie Wólki Kosowskiej. Podejrzani mogli działać na terenie kraju od 2016 do 2019 roku.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika także, że firmy nie składały sprawozdań finansowych do KRS lub też składały je wykazując dochody i obroty nieporównywalne do wysokości zlecanych transferów pieniężnych. Straty Skarbu Państwa w postaci nieuiszczanych podatków VAT i CIT są na razie szacowane.

Jak zaznacza CBA, śledztwo jest wielowątkowe i rozwojowe.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 42

42 odpowiedzi na “CBA w Wólce Kosowskiej. Przekręt na ponad 8 mld zł”

 1. Dez pisze:

  Ej słyszeliście że kaczorowi przyjaciele z CBA wynoszą sobie miliony złotych żeby pograć u bukmachera?
  Fajne jest to że w Kaczogrodzie jak Andrzej naprawi kran Zygmuntowi i da mu 100 zł, a potem Zygmunt naprawi auto Andrzejowi i też da mu 100 zł to kaczki z tego tytułu zostały okradziono na 40 zł. To państwo jednak jest z tektury.

 2. ja pisze:

  jak zwykle nierzetelne informacje – kwota o jakiej mowa to pieniądze uzyskane ze sprzedaży towarów (lub wysłane żeby je kupić), głównie chińskich, czyli tańszych , dostępnych dla oszczędzających obywateli; z tego zarobiona jakaś marża od której trzeba byłoby zapłacić podatki – kwota dużo mniejsza od tej padającej w artykule, ale dzięki temu możemy tanio kupować rzeczy na bazarach czy w sklepach

 3. Rysiek pisze:

  Żal dupe ściska pracodawcom że muszą ludziom płacić. I ciężko już na fakturach wały robić!!

 4. Radek Olszewski pisze:

  Patrząc na ten jad w komentarzach że strony zwolenników PO, zmobilizowało mnie to do pujscia na wybory prezydenckie i zagłosowanie na Prezydenta Dudę!!!

  • Pan Cerowany pisze:

   To trochę tak, jak na złość mamie odmrozić sobie uszy.

  • X pisze:

   Szkoda ze patrząc na twoją ortografię twojej starej nie przyszło do głowy zaglosowac na puszczenie gowniaka do szkoły. I teraz mamy kraj w którym większość głosów należy do niższej warstwy społecznej która się na niczym nie zna.
   Nic dziwnego że cieszą się że dostaną 4 000 zł, a nie potrafia zrozumieć że z prostej ekonomii wynika że siła nabywcza 4000 zł będzie niższa niż obecnych 2000 zł.

  • Y pisze:

   Jak patrzę na te błędy językowe i logiczne zwolenników PISu to wolałbym żeby ich matki skupiły się na elementarnej nauce swoich dzieci zamiast całe życie i na czarno na drodze przy lesie.

 5. Drastyczny pisze:

  W dawnym PRL-u było kilka afer , które wiadomo jak zakończono i do lat 90-tych był spokój. Teraz jest to plaga złodziejstwa państwowych pieniędzy. Wyroki po 50 lat w kamieniołomach do odpracowania długu wraz z rodziną.

  • Inteligent pisze:

   A co to za afera. Twoja stara kupiła tam bluzkę za 50 zł zamiast w normalnej galerii zapłacić cenę bluzki plus VAT i teraz pisostan czuje się pokrzywdzony bo nie ma kasy do wydawania na głupoty.

  • Dez pisze:

   Widzę pan z PISu ze mu tak zaprlem tęskno.

 6. Adasko pisze:

  Smieszne sa te kontrole i jeszcze smieszniejsze sumy strat państwa wyssane z palca.

  • Y pisze:

   No to jest to w pisowskim państwie ze jak Rysiek naprawi Zbyszkowi kran i dostanie za to 100 zł to politycy z kaczexu dzwonią na policję że ich na 20 zł okradziono. To państwo ma strate ze ktoś sobie popracował.

 7. Radca pisze:

  Wolne żarty! Od 2016? Od samego początku to jedna wielka pralnia pieniedzy!!! Ciekawe tylko kto z „góry”
  brał i bierze za przymykanie oka.
  A te śmieszne kontrole przeprowadzane
  raz na jakiś czas,to fikcja i kupa śmiechu.

 8. ASG pisze:

  Byli to fakt. W jednym boksie parę osób. 300-tu tam nie było.

 9. zgred pisze:

  Pokazówka CBA przed votum nieufności dla kryształowego Mariuszka.

 10. paca pisze:

  Straty państwa najprawdopodobniej są wirtualne. Ci spryciarze raczej nie podjęliby się tych transakcji gdyby mieli zapłacić należne podatki. Natomiast zyski były po stronie przedsiębiorców oraz klientów. Panie kupujące odzież na straganach nie kupią już tak tanio.

 11. Dymek pisze:

  Dorwać gnoi i gilotyna

  • Dez pisze:

   A ile ty gnoju zapłaciłeś podatków? Pewnii tak mniej niż oni, bo 8,6 mld to kwota brakująca. podali ile było. Może 400 tys a może drugie tyle.

 12. Anonim pisze:

  Brawo PiS!!! Tak się tępi złodziejstwo!!!

  • Y pisze:

   8.6 mld niezapłaconych podatków czyli 8 600 mln niezapłaconych podatków. 429 mld to budżet polski. Jakim cudem 30 osób „ukradło” 2% budżetu polski na który składa się ponad 36 mln osób. Czyli wystarczy mieć 50 takich grup tj. 150 przedsiębiorców którzy działają uczciwie i płacą podatki i zapłacą tych podatków więcej niż wynosi budżet tego kraju? W artykule jest mowa o niepełnym płaceniu podatków, to co to była za firma i jakimi kwotami obracała.
   Gdybym ja i 29 moich znajomych miało choćby ukradzione 8 miliardów to każdy znas mieszkałby w dużo fajniejszym kraju z ponad 200 milionami na koncie.

  • Jarosław pisze:

   Za co brawo? 4 lata kradli pod ich nosem – CZTERY LATA!!! 16,17,18,19 – Do tej pory by nic tym bandytom nie było, gdyby nie świadkowie

   • rety pisze:

    ty normalny jesteś? zamiast brawo bić to jeszcze marudzisz że przestępców złapali? chyba logiczne jest że zanim kogoś złapią to ten sobie kradnie w najlepsze. poza tym żeby nie łapać płotek to trzeba rozpoznanie zrobić a to też swoje trwa.

    • Y pisze:

     On jest tym typem, że jak zapłakana 16 latka przychodzi donieść że ja ojczym całe życie gwałcił, to wydania ja i mówi że jak my cake życie pozwalała to teraz ma za swoje… Cóż ludzie kochający kaczystan z ich malutkimi rozumkami tacy są.

     • asdf pisze:

      nie przypadkiem to popierająch patologię obywatelska nazywa sie lemingami.

  • Simson pisze:

   Najwieksze zlodziejstwo jest w pisie co widac po aferach.

 13. Janusz TDI pisze:

  No i fajnie.
  Jakbym miał takie pieniądze to bym se jacht w dizlu kupił 🙂

 14. Jarosław pisze:

  Grupa działała od 2016 do 2019, gdzie była prokuratura i inne instytucje państwa 3 lata kradli TEKTUROWE PAŃSTWO oto rządy pisu. Gdyby nie świadkowie dalej nic by nie wykryli. GetBack następne MILIARDY nic nie zrobili dopóki nie upadło. Trzeba przyznać że za rządów pisu kradną miliardy nie miliony! Pis to dno!

  • asus pisze:

   Jeśli Duda wygra wybory liczę, że honorowo zamilkniecie raz na zawsze.

   • www pisze:

    Mało wiesz, robią tobą jak chcą pisowski szejku dojnej zmiany idź przyklaśnij pisowskiej oligarchii i bizancjum przy budowie dwóch wieżowców za miliardy zł.

    • rety pisze:

     jakieś dowody masz czy tylko ból czterech liter? pewnie trol od brejzy. a co do dwóch wież to był to interes w pełni legalny, zablokowany przez szajkę PO. taka różnica.

     • Inteligent pisze:

      Tak jest przeciętny obywatel ma mieć dowodu że władza kradnie… gratuluję braku logiki, widać że w 100% spełniasz pisowskie wymogi małego rozumku.

   • jasio pisze:

    mam nadzieję , że już więcej tak się nie stanie …. dla dobra Polski …

   • duda śmieć pisze:

    duda śmieć

  • olek pisze:

   wykryli konkurencję dla mafii z wiejskiej ????

  • andrzej pisze:

   Gdyby rządziło twoje kochane przez ciebie PEŁO robili by to nadal.

   • Y pisze:

    Tylko wtedy jakby było Po to podatki by były niższe (w tym te które my uczciwi płacimy) i zamiast 8.6 mld starty by się okazało, że np. tylko 0,5 mln jest straty. Wystarczy nie zasypywać społeczeństwa podatkami to nie będzie takich wielkich przestępstw podatkowych.

    Nikt tam nie kupuje bo jest uczciwie tylko dlatego że jest tanio. I każdy wie że między innymi z tego powodu jest tanio że a przekręty. Gdyby ludzie chcieli płacić podatki uczciwie to by kupowali w galerii handlowej a nie na takim bazarze.

    • 😜 pisze:

     Piszesz bzdury Centrum Handlowe w Wólce Kosowskiej to nie bazar. A hurtownia. Dopiero tu zakupy robią butiki i sklepy w galerii itp. A poza tym to dopiero za obecnej władzy służby zaczły robić tam porządek. Mieszkam w okolicy i wiem co mówię.Brawo.

 15. Seba pisze:

  Medialne oszustwo. Tak mi sie wydaje !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły